Други ранни кожни поражения при фрамбезия МКБ A66.2
Фрамбезия или още yaws (от френски "малина") е хронично инфекциозно заболяване, предаващо се основно по битов път, което се манифестира с кожни грануломатозни лезии, костни промени, като липсва засягане на вътрешните органи и ЦНС.
Среща се в страни с тропически и влажен климат - в Азия, Африка, Южна Америка и някои острови в Тихия океан.
Заболяването води до кожни промени в началото, а в последствие и до засягане на кости и стави.
Причинителят Treponema pallidum подтип pertenue е открит през 1905 година и е много подобен на причинителя на сифилиса. Инфекцията се предава чрез директен контакт на здрав с болен, пряк контакт със замърсени инструменти, домакински уреди. Смята се, че за разпространението на инфекцията роля имат механични преносители.
Най-засегнати са децата във възрастта между 3 и 16 години. Предразполагащи фактори са климата, ниския социален статус, липсата на канализация и хигиенни навици, недохранването.
В хода на заболяването се различават два етапа:
- кожна фрамбезия с давност по-малка от пет години от момента на заразяване - ранна кожна фрамбезия, която обхваща първичния и вторичния период на болестта
- късна фрамбезия - обхваща третичния период
Инкубационният период трае между 3 и 6 седмици и 4 месеца. В края на инкубационния период на мястото на навлизане на причинителя се формира фрамбезид при ранна фрамбезия - първичен афект. След около 3 седмици, считано от датата на поява на първичния афект се появява първата обривна вълна на други ранни кожни поражения при фрамбезия. Засягат се и лигавиците, костите и ставите. Ранната кожна фрамбезия може да бъде макулозна, макулопапулозна, микропапулозна, папулозна, в зависимост от преобладаващия тип кожни лезии. След 3 до 6 месеца тези лезии изчезват спонтанно. Настъпва скрит, латентен период, който продължава различно дълъго време.
Вторичните лезии по кожата и лигавиците се наричат фрамбезиоми. Те са разположени навсякъде по кожата и са многобройни. Имат синьо-кафяв цвят, десквамозни са и имат тенденция да се сливат, съществуват по-дълго време. Фрамбезиомите се локализират в големите гънки и в областта на гениталиите, растат, разраняват се и напомнят на брадавици при пациенти болни от сифилис.
Диагнозата се поставя на базата на доказване на причинител е лезиите или положителни серологични изследвания.
Лечението на други ранни кожни поражения при фрамбезияе антибиотично и се провежда с Penicillin G в продължение на 10 дни.
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- A66 Фрамбезия
- A66.1 Множествени папиломи и мокреща краб-фрамбезия
- A66.9 Фрамбезия, неуточнена
- A66.0 Първични поражения при фрамбезия
- Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години
- A66.6 Увреждания на костите и ставите при фрамбезия
- A66.7 Други симптоми при фрамбезия
- A66.8 Латентна фрамбезия
Коментари към Други ранни кожни поражения при фрамбезия МКБ A66.2