Първични поражения при фрамбезия МКБ A66.0
Фрамбезията е често срещано хронично инфекциозно заболяване, което се среща предимно в топли и влажни региони - тропическите райони на Африка, Азия, Южна и Централна Америка, островите в Тихия океан.
Заболяването има много наименования - тропическа фрамбезия, bouba, тропически сифилис, parangi, paru и др.
Фрамбезията се причинява от Treponema pallidum, подтип pertenue. Тя е тясно свързана с бактерията, която причинява сифилис, но фрамбезията не се предава по полов път.
Трепонемата причинява поражения на кожата, костите и ставите. Около 75% от заболелите са деца под 15 годишна възраст с пик на заболеваемостта между 6 и 10 години.
Инфекцията се предава чрез пряк контакт с рани по кожата на инфектирани хора, заразяването по полов път е значително рядко (около 1-2 % от всички случаи).
Инкубационният период е между 2 и 4 седмици след заразяването.
Първичните поражения при фрамбезия започват с появата на първична инициална лезия - шанкър при фрамбезия (laesio initialis, фрамбезиома, първичен фрамбезиален афект на мястото на проникване на трепонемата). В началото на появата си фрамбезиомата представлява сърбяща папула, скоро се превръща в пустула и накрая улцерира - образува се първична фрамбезийна язва. Диаметърът на язвата е до около 5 см. В началото дъното е покрито от жълтеникава круста, с меко дъно на основата, а в последствие се разрастват папиломатозни образувания, тъмнорозови на цвят, с форма, подобна на малина или цветно зеле.
Около първичната фрамбезиома се появяват няколко по-малки вторични лезии. В тези случаи първичната лезия се означава като mother yaw - майчина първична лезия, а вторичните лезии се означават като фрамбезия, получена от майката.
За период от около 2 до 3 седмици язвите епителизират, а на мястото им кожата се депигментира, по-рядко се наблюдават хиперпигментирани цикатрикси.
За фрамбезия, начална или първична е характерна появата на сърбящ полиморфен екзантем. Тези лезии се наричат фрамбезиди, локализират се главно по туловището и лицето.
За поставяне на диагнозата е необходимо да се изследват лезиите, като с помощта на специална обработка се микроскопират на тъмно зрително поле. Могат да се изолират причинителите от течност от лимфни възли. Чрез кръвни серумни тестове (бърз плазмен реагин тест RPR, veneral disease research laboratory test VDRL, TPHA) може да се диагностицира заболяването без дори да има клинична изява.
Лечението на първични поражения при фрамбезия се състои в прилагане на антибиотични препарати - Penicillin G (i.m.) за период около 10 дни. Други антибиотици с добър ефект са еритромицин, доксициклин или тетрациклин.
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- A66 Фрамбезия
- A66.1 Множествени папиломи и мокреща краб-фрамбезия
- A66.9 Фрамбезия, неуточнена
- A66.2 Други ранни кожни поражения при фрамбезия
- Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години
- A66.6 Увреждания на костите и ставите при фрамбезия
- A66.7 Други симптоми при фрамбезия
- A66.8 Латентна фрамбезия
Коментари към Първични поражения при фрамбезия МКБ A66.0