Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Нервна система Периферна нервна система Соматични нерви

Соматични нерви

от 15 ное 2016г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Соматични нерви - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Соматичните нерви водят началото си от главния и гръбначния мозък и осъществяват двупосочна връзка между централната нервна система и отделните части на тялото. Нервите, изхождащи от главния мозък, носят названието черепномозъчни нерви или главови (nn. craniales), а тези, които започват от гръбначния мозък - гръбначномозъчни. В зависимост от посоката на провеждане на импулсите по соматичните нерви, те се делят на:

  • сетивни;
  • моторни (двигателни);
  • смесени.

Сетивните нерви се изграждат от един псевдоуниполарен неврон, чието клетъчно тяло се разполага в периферните сетивни ганглии (ganglia spinalia) на гръбначномозъчните нерви и сетивните ганглии на краниалните нерви. От телата на псевдоуниполарните неврони започва един къс клетъчен израстък, който след кратък ход се разделя на периферен и централен израстък. Периферните израстъци образуват сетивния нерв и достигат периферията, където окончават с рецептори. Централните израстъци на ганглийните клетки се отправят към централната нервна система и завършват в задното рогче на сивото гръбначномозъчно вещество и сетивните ядра (nuclei terminales) на мозъчния ствол. Изключение правят първия и втория черепномозъчни нерви - n. olfactorius и n. opticus.

Моторните нерви са съставени от един неврон, чието клетъчно тяло (сома) се разполага в централната нервна система. За черепномозъчните нерви то се намира в началните им ядра - nuclei originis, а за гръбначномозъчните - в предното рогче на сивото вещество на гръбначния мозък. Моторните нерви включват в състава си и проприоцептивни влакна.

Характерно за соматичните нерви е, че тяхната инервация бива:

  • зонална
  • сегментарна.

При зоналната инервация всеки от трите вида нерви (сетивен, двигателен и смесен) притежава своя зона на инервация. Един моторен нерв отговаря за инервацията на даден мускул или мускулна група, а един сетивен нерв - на определен участък от кожата. При смесените нерви зоните на инервация са мускулна и кожна. Доброто познаване на тези зони има голямо клинично значение - по отпадането на двигателна или сетивна функция в определена зона може да се открие и увредения нерв.

Кожните инервационни зони, които се намират в близост една с друга, се препокриват в известна степен. Поради тази особеност, инервационната зона на един сетивен нерв се разделя на три различни по характер зони:

  • автономна зона - инервира се само от един сетивен нерв (без участие на съседни нерви) и при увреждането му в нея настъпва пълна анестезия (липса на усет за допир, натиск, температура, болка);
  • смесена зона - инервацията се реализира предимно от дадения сетивен нерв, но в нея участват и други съседни нерви, а при увредата му в зоната настъпва частична загуба на сетивност (хипестезия);
  • максимална зона - до нея достигат най-периферните разклонения на сетивния нерв, а нейната инервация се реализира предимно от съседните сетивни нерви. Прекъсването на нерва не води до отпадане на сетивността в тази зона.

За сегментарната инервация е характерно, че определени кожни участъци и определени мускули или части от мускули са инервирани от нерви, изхождащи от определени гръбначномозъчни сегменти. Наличието на сегментарната инервация се обяснява с ембрионална връзка на всеки нервен сегмент с определен дерматом и миотом. Определен мускул получава инервация от толкова гръбначномозъчни сегменти, от колкото миотоми е образуван, а нервът, който инервира дадения мускул включва влакна от няколко сегмента. По време на вътреутробното развитие отделите дерматоми се сливат и формират непрекъсната кожна обвивка, при която всеки дерматом е разположен в кожен сегмент, който отговаря на определен сегмент на гръбначния мозък.

Кожните сегменти на торса представляват опасващи го ивици, а тези в областта на крайниците - поленца с различна форма. Познаването на кожните сегменти е от основно значение за неврологичната практика, тъй като отпадането на сетивната функция в определен сегмент означава увредена функция на съответния гръбначномозъчен сегмент или на изхождащите от него дорзални коренчета. Важно е да се отбележи и факта, че всеки кожен сегмент получава сетивна инервация от съответния му гръбначномозъчен сегмент и от двата му съседни сегмента. Поради тази особеност сетивната функция на даден кожен сегмент отпада при засягане на поне три последователни гръбначномозъчни сегмента или техните дорзални коренчета.

Дерматоми на гръбначномозъчни сегменти

В областта на крайниците зоналната инервация почти никога не съвпада със сегментарната. Съвпадение между двата вида инервация се наблюдава в областта на трупа, където инервационните зони на отделните междуребрени нерви съответстват кожните сегменти, инервирани от сетивни нерви на съответните гръбначномозъчни сегменти.

Шийните сегменти (C1-C8) на гръбначния мозък осъществява инервацията на кожата в задната част на главата, в областта на шията и латералната повърхност на горния крайник. Медиалната половина на горния крайник получава инервация от първите два гръдни сегмента (Th1, Th2). От трети до дванадесетия гръдни сегменти (Th3-Th12) осъществяват инервацията на последователно подредени в низходяща посока ивици от кожна повърхност, локализирани в областта на гърдите и корема. Първите два поясни сегмента (L1, L2) инервират най-долната част на корема, а последните три поясни (L3, L4, L5) - предно-медиланата част на бедрото, подбедрицата и вътрешната половина на ходилото. Кръстцовите сегменти (S1-S5) реализират инервацията на останалата част от долния крайник. Шийните, поясните и кръстцовите гръбначно мозъчни нерви не запазва своят самостоятелност, тъй като чрез вентралните си клонове участват в образуването на сплетения - шийно, поясно и кръстцово. От тези сплетения започват крайни разклонения, представляващи нерви, които носят влакна от различни гръбначномозъчни сегменти.

5.0/5 3 оценки

Коментари към Соматични нерви

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Соматични нерви
    www.framar.bg 
    на 28 May 2025 в 05:30
    Коментирайте "Соматични нерви"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Нервна система
  • Периферна нервна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Засегнати нерви при котка - може ли да се възстановят?

преди 3377 дни, 7 часа и 27 мин.

Какво може да те изкара извън нерви?

преди 4047 дни, 15 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code ?100 Off United States [acu639380] For 2025

преди 2 мин.

What is Temu coupon code [acu639380] 40% off ?

преди 3 мин.

Verified Temu Coupon Code 40% Off [acu639380] For 2025

преди 4 мин.

Come Ottenere il Codice Sconto Temu da 100€ [acu639380]

преди 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАМИН E капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН

ПРИМА ТЕСТ ЗА ИНФЕКЦИЯ НА ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА * 3

РУМИ ИЛИЕВА БАЛСАМ ЗА УСТНИ МОХИТО 4,3 мл

ДЖОНСЪН BEDTIME БЕБЕШКИ ШАМПОАН 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЕАНКСИТ 0,5 mg /10 mg филмирани таблетки * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:53:49

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:52:36

БЯЛ ТРЪН СЕМЕ 100 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:51:14

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА КУРКУМА 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:50:18

РОВАТИНЕКС капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:50:02
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival