BRAT диета при диария и разстроен стомах

Наименованието на режима на хранене, станал известен като диета BRAT, всъщност представлява акроним на съдържащите се основни храни в него - Bananas, Rice, Applesauce, Toast (банани, ориз, ябълково пюре и препечен хляб).
Какво е общото между тези храни? Всички те са полезни за стомаха, особено при наличие на стомашно неразположение, гадене, повръщане, диария.
Какво може и какво не може да се яде при диета BRAT
Позволени храни при диета BRAT
Ключът в тази лечебна диета е да се консумират храни, които са щадящи за стомаха и са с ниско съдържание на фибри. Такива са банани, ябълково пюре, ориз и препечен хляб. Позволени са също:
- бисквити
- варени зърнени храни, като овесени ядки или пшенична каша
- слаб чай
- бульон
- варени картофи
Храните, които не трябва да се консумират по време на диетата БРАТ включват:
- мляко и млечни продукти;
- всичко пържено, мазно или пикантно;
- богати на протеини продукти, като свинско месо, сьомга и сардини;
- сурови зеленчуци, включително салата, моркови, броколи и карфиол, пащърнак, цвекло, кисело зеле, царевица на кочан, зеле, лук;
- плодове, като ананас, портокал, грейпфрут, ябълка и домат, череши, грозде, смокини, касис, стафиди, ревен, семена от плодове;
- много топли или студени напитки;
- алкохол, кафе или други напитки, съдържащи кофеин.
Общи правила за спазване на диетата BRAT
През първите шест часа от стомашното неразположение е добре да изключите храната изцяло. Ако имате повръщане и диария е най-добре да дадете на стомаха си малко почивка.
Преди да въведете диетата BRAT, може да започнете с прием на вода или електролитни напитки на малки глътки, което ще е от полза за възстановяване на загубените течности с повръщането и диарията. Може да включите бистри течности обратно в диетата си през първите 24 часа след заболяването. Подходящи за целта са чиста вода, зеленчуков или пилешки бульон. Ако симптомите се върнат, спрете да пиете течностите и изчакайте няколко часа, преди да опитате отново.
След първия ден на заболяването вече може да преминете към същинската диета BRAT. Тази диета е доста ограничаваща и не много питателна, така че вероятно няма да искате да останете на нея по-дълго, отколкото е необходимо.
След като минат поне три дни след началото на заболяването, трябва да започнете бавно да включвате отново нормални храни обратно в диетата. Започнете с неща като варени яйца, варени плодове и зеленчуци и бяло месо, като пилешко или пуешко. Важно е да следвате сигналите на тялото си. Ако започнете да приемате отново твърде много различни храни прекалено рано, симптомите може да се върнат. Затова, трябва да правите това бавно и постепенно.
Примерна диета
Първи шест часа: В първите шест часа след повръщането е най-добре да дадете почивка на стомаха. След това преминете към малки глътки вода, ако гаденето продължава.
Първи 24 часа (Ден първи): Ако повръщането е спряло, постепенно добавете бистри течности. Глътка или две на всеки десет минути е подходящ начало. Подходящи течности са вода, ябълков сок, газирана вода, слаб чай, бульон. Ако гаденето или повръщане се върнат, започнете процеса отново, като не приемате нищо през устата за около час.
Втори ден: Включете щадящи стомаха храни като банани, ориз, ябълково пюре, солети, препечени филийки.
Трети ден: Продължете към "редовна" диета чрез добавяне на храни като сварени яйца, задушени плодове, варени зеленчуци, бяло месо от пилешко или пуешко.
Ползите от диетата BRAT
По-твърди изпражнения. Храните в диетата са въглехидратни и с ниско съдържание на фибри, което може да доведе до по-лесното втвърдяване на диаричните изпражнения.
Щадят стомаха. Храните са с ниско съдържание на мазнини и протеини, което означава, че е малко вероятно да дразнят стомаха и да предизвикат стрес върху храносмилателната система.
Намалява гаденето. Поради слабия си вкус и липсата на силни миризми, БРАТ храните не са склонни да причиняват гадене или повръщане.
Ефикасност на диетата БРАТ
Съществуват проучвания за някои от BRAT храни и как те влияят на диарията. Бананите например, съдържат вещество, наречено пектин, който е много полезен за храносмилателния тракт. Систематичен преглед от 2019 година включва няколко проучвания, които открили, че зелен банан може да намали както диарията, така и запека при децата. Освен това, бананите са от полза за усвояването на вода и електролити.
Проучване от 2016 година показва, че оризът под формата на супа може ефективно да лекува диарията при деца, които го консумират, заедно с предписан разтвор за рехидратация през устата.
За възрастни и деца диетата BRAT е за предпочитане от пълния отказ от храна, но тя не трябва да се използва като дългосрочно решение, за да се избегне недохранване. Американската академия по педиатрия (AAP) вече не препоръчва тази диета за бебета и деца, тъй като храните в нея са твърде ограничени и не дават на организма достатъчно протеини, микроелементи и макронутриенти за лечение и възстановяване.
Допълнителни мерки за облекчаване на симптомите
В допълнение към диетата, има и други неща, които можете да направите, за да облекчите симптомите на стомашно раздразнение и да ускорите възстановяването:
Останете хидратирани: Дехидратацията е сериозно усложнение на диарията. Пийте бистри течности като вода, бульон и ябълков сок, билкови чайове, особено джинджифил и мента, кокосова вода. Електролитните течности също са добра идея.
Избягвайте определени храни: Обърнете внимание на храните, които ядете. Въпреки че BRAT не се препоръчва като дългосрочно решение на стомашно разстройство, все пак е добре да избягвате пържени, мазни или пикантни храни в продължение на няколко дни. Трябва също да избягвате алкохол, кофеин и напитки с добавена захар, тъй като те могат да влошат симптомите при някои хора.
Антидиарични средства: Посъветвайте се с Вашия лекар относно приема на лекарства против диария, тъй като те могат да влошат или маскират основните причини за диария. Те може също да не са напълно безопасни за деца.
Пробиотици и пребиотици: Осигуряването на полезни бактерии на чревния тракт може да помогне значително за по-бързото справяне със симптомите и дискомфорта. Можете да намерите пробиотици под формата на таблетки или в течна форма. Пробиотици се съдържат и във ферментирали храни, като кисело мляко и комбуча.
Препарати съдържащи пребиотици, също могат да бъдат от полза, тъй като те подпомагат развитието на полезните чревни бактерии. Такива могат да бъдат намерени в корен на цикория, артишок, горски плодове, банани, лук, овес и чесън.
Започнете да въвеждате отново обичайните храни от менюто си веднага щом можете да ги понасяте. Веднага щом успеете, яжте разнообразна, балансирана диета, за да възстановите общите си нива на хранене и енергия.
Почивайте и избягвайте напрежението, за да дадете шанс на тялото си да се възстанови.
Безопасна ли е диетата BRAT?
Придържането към диетата BRAT за ограничено време е малко вероятно да причини значителна вреда, но това не е така, ако тя се използва в дългосрочен план. Продължителното следване на диетата BRAT може да доведе до недохранване и ниски нива на енергия, тъй като съдържа твърде малко калории и недостатъчно от следните жизненоважни хранителни вещества:
- протеини
- мазнини
- фибри
- витамин А
- витамин В12
- калций
Безопасна ли е BRAT диетата за деца?
Диетата BRAT някога е била основна част от препоръките на повечето педиатри за деца с разстроен стомах. Идеята била, че дава възможност на червата "да си починат" и намалява количеството на изпражненията. Сега обаче, поради рестриктивният й характер, Американската академия по педиатрия не препоръчва използването на диета BRAT за деца с диария.
Тъй като диетичните храни BRAT са с ниско съдържание на фибри, протеини и мазнини, те не осигуряват достатъчно хранителни вещества, които да помогнат на стомашно-чревния тракт на детето да се възстанови, а някои хранителни дефицити могат да влошат диарията. Американската академия по педиатрия сега препоръчва децата да продължат да се хранят с нормална, добре балансирана диета, подходяща за възрастта след преминаване на първите 24 часа след като се разболеят. Ако тези храни са част от обичайната диета на детето, детето може да продължи да ги яде заедно с няколко други храни, като:
- солени бисквити
- бистри бульони
- картофи без добавено масло, сметана или сирене
- сладки картофи на пара или печени
- печено пиле без кожа
- овесена каша
Кога трябва да се обърнете към лекар?
Потърсете лекар, ако имате честа или тежка диария. Симптомите ви може да са признак на заболяване или състояние, което изисква медицинско лечение, като:
- бактериална инфекция
- паразитна инвазия
- реакция към определени лекарства
- непоносимост към храна
Дори и да смятате, че просто имате разстроен стомах, се свържете с лекар, ако диарията продължава повече от два дни или усещате признаци на дехидратация каквито са сухота в устата, жажда, по-рядко уриниране, умора, слабост или замаяност. Свържете се с лекар и/или, ако имате силна коремна или ректална болка, кървави или черни изпражнения или телесна температура над 38,8 ° C.
Когато се отнася за бебета и малки деца, трябва да се обадите на лекар дори и, ако повръщането или диарията продължават само един ден.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИСМУТУМ 9 CH
ЯМАМОТО РИСЪРЧ НЕУФЛОР 56 МИЛИАРДА капсули * 30
КОМБИФЛОР саше * 16
КАТИДРАЛ ПЛЮС саше * 12
ТАЗЕКТАН ДУО саше * 12 МОНТАВИТ
ЕНТЕРОСАН ОСНОВЕН ЗА ДЕЦА таблетки 130 мг * 30
ТермолабилниБиблиография
https://www.healthline.com/health/brat-diet#usage
https://www.oregonclinic.com/diets-BRAT
https://www.webmd.com/children/brat-diet
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318255#when-to-see-a-doctor
https://www.rd.com/health/conditions/what-to-know-about-brat-diet/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Разстройство
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Акупресура при синдром на раздразненото черво
- Лечение при панкреатит
- Едномесечна диета за здравословно отслабване
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Флуоксетин
Коментари към BRAT диета при диария и разстроен стомах