Пърхот - причини и домашни рецепти за лечение
Пърхот е кожно състояние засягащо скалпа. Около 2/3 от хората веднъж или повече през живота си се сблъскват с този проблем. Пърхотът представлява малки бели люспи, които най-често се забелязват, когато са паднали върху раменете. Понякога могат да са значително по-големи и забележими и по скалпа. По същество, тези бели люспи представляват мъртви кожни клетки, които са се отделили от кожата на главата. Медицинското понятие за пърхот е себорея.
Какви са причините за поява на пърхот?
Много хора смятат, че причината за поява на пърхот е суха кожа, но това не е така – сухата кожа може да доведе до лющене на кожата, но в тези случаи частиците са значително по-малки и трудно забележими. Повечето хора с пърхот имат мазна кожа, а съвременни изследвания доказва, че малка гъбичка, наречена Malassezia globosa, която има отношение към появата на пърхот, се нуждае от мазнини, за да расте. Наличието на тази гъбичка по скалпа всъщност не е нещо необичайно, тъй като всеки човек я носи. Проблем е прекомерният й растеж, който нарушава нормалният процес на обновяване на клетките. Това включва твърде бързо подновяване на кожните клетките и натрупването им на повърхността на скалпа, което външно се изявява като образуване на бели люспи. Други фактори, които могат да допринесат за поява на пърхот включват:
- хормонален дисбаланс;
- лошо здраве;
- лоша хигиена;
- често използване на маша за коса или сешоар;
- свръхчувствителност;
- емоционален стрес и тревожност;
- прекомерна консумация на захар, мазнини и нишесте;
- чувствителност към продукти за коса.
- Пърхот по скалп
Пърхотът обикновено варират по тежест и може да включва бели, мазни на вид люспи по косата и върху раменете; сърбящ и лющещ се скалп; прекалено сух или прекалено мазен скалп и други.
Още по темата може да откриете в Себореен дерматит и Себореен дерматит мкб L21.
Как да премахнем пърхота?
Когато човек търси начин да се отърве от пърхота, обикновено намира препоръки за ежедневно миене на косата, използване на шампоан против пърхот, масажиране и втриване на шампоана добре в скалпа. Обикновено, шампоаните против пърхот съдържат различни съставки, препоръчвани в терапията на пърхота (като салицилова киселина, сяра, серен сулфид, цинк пиритион, кетоконазол и други). Със сигурност тези съставки могат да поставят пърхота под контрол, но невинаги може да доведат до трайно решение на проблема.
Нормално, здравата коса и скалп има естествен баланс, който се нарушава всеки път при използване на неподходящ или некачествен шампоан. Повечето от тях съдържат съставки, които премахват естествените омазняващи секрети от скалпа (себум) и косата, като нарушават естественият баланс и изискват последваща употреба на балсам или стилизиращ продукт за разресване, които в повечето случаи съдържат вазелин и минерални масла. В същото време, след измиване, тялото рефлекторно започва да произвежда обилно количество себум, за да възстанови естествения си баланс. И в действителност, косата бързо се омазнява отново и осигурява благоприятни условия за растежа на гъбичката причиняваща пърхот. Всичко това се превръща в порочен кръг! Как може да се промени това?
Заменете шампоана, който използвате с изцяло природен (органичен), несъдържащ силикони, сулфати и други неприятни химикали. Още по-добре е да опитате да измиете косата само с вода. В началото ще Ви се струва, че косата изглежда по-плътна, но постепенно тя ще се нормализира.
Изплаквайте косата първо с хладка вода, след това с топла.
Постепенно разредете миенето на косата. Започнете през ден, след това два пъти седмично, след това веднъж седмично. В началото това може да е доста трудно, но постепенно ще забележите промяната.
Подсушавайте косата си с чиста кърпа, предназначена единствено за косата! Не търкайте интензивно с кърпата, а просто увийте косата в нея и я оставете да абсорбира водата.
Избягвайте употребата на различни стилизиращи продукти като лак за коса, гел, вакса, пяна и други.
Ако използвате сешоар, го настройте на най-ниската степен и го насочите към краищата на косата, като избягвате прекомерното затопляне на скалпа.
Домашни рецепти за лечение на пърхот
Известни са и голям брой рецепти с домашни средства за лечение на пърхот, които лесно могат да бъдат набавени във всеки дом.
Лечение на пърхот със сода
Сода бикарбонат може да е полезна за облекчаване на сърбежа и намаляване на лющенето на скалпа. За целта, намокрете косата си и нежно втрийте шепа сода в кожата на главата. Измийте без шампоан! Содата потиска растежа на гъбичките, които често се явяват сред причините за поява на пърхот. В началото може да забележите леко изсушаване на косата, но след няколко седмици скалпа ще се нормализира, на косата ще стане мека и без люспи.
Лечение на пърхот с кокосово масло
Кокосовото масло е често препоръчвано натурално средство срещу пърхот. Преди вземане на душ, втрийте нежно в скалпа 3-4 супени лъжици органично кокосово масло и го оставете да действа около час. След това измийте косата си както обикновено. Изборът на шампоан, съдържащ кокосово масло ще подсили ефекта.
Лечение на пърхот с кисело мляко
След стандартното измиване на косата си, втрийте кисело мляко в кожата на главата си и оставете за 10-15 минути да престои. Изплакнете само с вода.
Кокосово масло, кисело мляко и мед. Пригответе смес от кокосово масло, кисело мляко и мед в съотношение 2:3:2, за да се получи пастообразна консистенция. Ако е нужно добавете кисело мляко и мед, за да се сгъсти сместа. Втрийте сместа в кожата на главата и я разпределете равномерно от корените до краищата на косата. Оставете да престои 10 минути, след което изплакнете с вода и шампоан.
Лечение на пърхот с масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво има приятен аромат и е добър антисептик. Шампоани с най-малко 5% масло от чаено дърво са показали добър ефект за лечение на пърхот. Добавянето на няколко капки масло от чаено дърво към шампоана си също може да предизвика облекчение. Нужно е да втриете добре шампоана и да го оставите за 5 минути преди да изплакнете.
Лечение на пърхот с лимон
Киселинността на лимона помага за балансиране на рН на скалпа, което води до редуциране на лющенето на скалпа и сърбежа. Нужни са 2 супени лъжици прясно изцеден лимонов сок, които се втриват нежно в скалпа, оставя се да подейства няколко минути, след което се изплаква. След това, смесете 1 чаена лъжичка лимонов сок с чаша вода и изплакнете косата отново. Повтаряйте всеки ден, докато пърхота не изчезне.
Сода и лимон. Смесете прясно изцеден лимонов сок със сода за хляб и нанесете сместа върху кожата на главата. Оставете за няколко минути. Ако почувствате сърбеж или дискомфорт, изплакнете с вода.
Лечение на пърхот с алое вера
Алоето осигурява противовъзпалителен и успокояващ ефект върху кожата. Нанасянето и лекото масажиране на скалпа с гел или сок от алое ще намали зачервяването и сърбежа.
Лечение на пърхот с чесън
Чесънът притежава мощни противогъбични свойства, които успешно може да преборят пърхота. Стрийте няколко скилидки чесън и го втрийте в кожата на главата си. За да се избегне острата миризма на чесъна, може да се смеси с малко мед. След прилагане на този метод, измийте косата си както обикновено.
Лечение на пърхот с оцет
Изплакването на косата с оцет може да бъде значително ефективен метод за справяне с пърхота. Оцетът може да потисне свръх растежа на гъбичките и да регулира рН на скалпа. Той е достъпно средство, като един от недостатъците на този метод е, че не бива да се прилага преди важна среща или събитие (особено в закрито помещение). За да си приготвите домашен лек срещу пърхот е необходимо да смесите 3/4 чаша топла вода с 1/4 чаша органичен ябълков оцет или бял оцет. Изсипете сместа върху косата си и леко масажирайте скалпа. След една минута изплакнете обилно с хладка вода (само с вода)! Изчакайте 8-12 часа преди да измиете косата с шампоан. Повтаряйте веднъж или два пъти в седмицата, в зависимост от интензитета и тежестта на симптомите.
Банан и оцет. Обелете един банан и го стрийте до получаването на каша. Смесете с една чаша оцет. Нанесете от сместа върху косата си и масажирайте в продължение на 5 минути. Оставете да престои 30 минути, след това изплакнете косата. Повтаряйте всеки ден до настъпване на подобрение, след това може да прилагате веднъж седмично като превантивна мярка.
Лечение на пърхот с мащерка, коприва и градински чай
Поставете пресни или изсушени билки може да се използват в насипно състояние или чай. Ако използвате изсушени билки, вземете една супена лъжица от тях и ги поставете в чаша вряла вода. Оставете да престои 10-15 минути и прецедете. Може да добавите 2 супени лъжици оцет. Използвайте получената отвара за последно изплакване на косата след стандартното измиване.
Лечение на пърхот със семена от сминдух
Смелете една супена лъжица семена от сминдух, като препоръчително е да го направите на ръка, а не с миксер. Накиснете семената в две чаши вода и ги оставете да престоят за една нощ. Прецедете и използвайте водата за изплакване на косата, след нормално измиване.
Още билки и рецепти срещу пърхот може да откриете в темата: Билкови рецепти за косата, косопад, гнездова алопеция и пърхот
Лечение на пърхот с вода за уста
При по-тежки случаи на пърхот може да опитате с вода за уста. Смесете 1 част вода за уста с 9 части вода. След редовно измиване на косата, изплакнете с получената смес, без да измивате повторно с вода след това. Противогъбичните свойства на водата за уста са тези, които допринасят за благоприятното повлияване на лющенето и сърбежа на скалпа.
Хранене при пърхот
Има ли връзка между пърхота и храната? Някои експерти твърдят, че такава може да има и въпреки че няма научни доказателства за това, една добре управлявана диета може да бъде от полза.
Ограничете захарта
Повечето хора консумират твърде много захар. Намаляването на захарта и сладките храни може да намали възпалението, като минимизира лющенето на скалпа.
Знае се, че захарите и простите въглехидрати в известна степен стимулират възпалението в тялото. В тази връзка, има смисъл да се смята, че приемането на богати на антиоксиданти храни с ниско съдържание на захар би помогнало да се контролира появата на пърхота. Освен това, може да има и хормонална връзка. Диетите с високо съдържание на захар, преработена храна и" лоши "мазнини водят до рязко повишение на инсулина, което от своя страна води до стимулиране на хормоналните вълни, които могат да повишат мастната секреция. Всичко това дава основание да се смята, че общото ограничение на мазни храни, пържени храни, рафинирана захар, преработени храни и глутен може да доведе до намаляване на лющенето на скалпа и пърхота.
Яжте повече плодове и зеленчуци
Добавянето на повече пресни плодове и зеленчуци към диетата е друг добър ход в борбата с пърхота. Те са богати източници на витамини и фибри.
Включете здравословни мазнини
Естествените мастни киселини, включително храни, богати на омега-3 и омега-6 мастни киселини спомагат за поддържането на здрава коса и кожа като цяло. Те играят важна роля за здравето и нормалната функция на кожата и имат противовъзпалителни свойства. Сьомга, риба тон, фъстъчено масло, ленено семе, необработено маслиново масло, рапично масло, авокадо, орехи и укрепени яйца са отличен избор за диетата при пърхот.
Добавете биотин и цинк
Цинкът, като есенциален минерал и биотинът също могат да помогнат в борбата с пърхота. Подходящи хранителни източници на биотин са яйца, кисело мляко, домати и моркови. Богатите на цинк храни включват стриди, раци и тиквени семки. Фъстъците и черният шоколад са богати и на двете хранителни вещества, затова може смело да ги добавяте към менюто си.
Хомеопатия срещу пърхот
Кои са най-често използваните хомеопатични средства за лечение на пърхот и показанията за тях може да научите в темата: Лечение на пърхот с хомеопатия.
Когато се среща като самостоятелно, изолирано състояние, пърхотът може да се повлияе от някои лесни и достъпни методи и средства, но понякога, когато е в съчетание със силно зачервяване и възпаление на кожата, вторична инфекция или други по-сериозни промени, обезателно трябва да се направи консултация със специализиран лекар, който да постави правилната диагноза и да назначи адекватна терапия!
Снимки: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/features/food-link#2
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Себореен дерматит
- Лечение с кетоконазол
- Как сами да подстригваме косата си на степени (+снимки)
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Естествени средства срещу побеляването на косата
- Конски шампоан за растеж на косата
- Как да използваме дифузер върху права коса
- Защо е полезна маската за коса с бира
- Натурални средства срещу мазна коса
Коментари към Пърхот - причини и домашни рецепти за лечение