Лечебна диета при язвена болест
Язвената болест е една от най-често срещани заболявания по света и у нас. Тя има хронично протичане и се характеризира с болки в епигастриума (горната част на корема, "под лъжичката"), съпроводени с киселини, подуване на стомаха и червата, чувство на тежест след нахранване и други.
Повече информация за язвената болест и вредните фактори, довеждащи до нейната проява, може да откриете в рубриката "Здравни проблеми": Язва
Лечебната диета при язвена болест цели временно или постоянно елиминиране на храните, които водят до повишена секреция на стомашни киселини, и прием на храни, които водят до увеличаване на протективните фактори върху стомашната лигавица, като добро кръвоснабдяване на лигавицата на стомаха, стомашния мукус, простагландини от групата (Е,А,I2), бикарбонатна секреция.
Храни, които трябва да бъдат избягвани при лечението на стомашна язва:
- продукти, съдържащи шоколад,
- домати и базирани на тях сосове и други доматени продукти като лютеница, кетчуп, доматено пюре,
- пържени храни,като пържени картофи, чипс,
- храни, които са много мазни (бекон, салами, кренвирши, кебапчета, кюфтета),
- трудно смилаеми белтъчни храни като свинско и телешко месо.
Тези храни трябва да бъдат ограничени, тъй като предизвикват повишаване на секреция на по-голямо количество солна киселина в стомаха, която е основният увреждащ агент на стомашната лигавица.
Избягвайте консумацията на напитки, които съдържат кофеин, и сокове от грейпфрут, портокал, доматен сок, защото всички те повишават стомашната секреция и влошават симптомите на стомашната язва.
Храни, които се препоръчват при болни със стомашна язва:
- макаронени изделия,
- ориз,
- картофи,
- овесена каша,
- хляб и бисквити,
- ябълки,
- грозде,
- банани,
- круши,
- киви и пъпеш,
- птиче месо,
- риба,
- тофу.
По-горе изброените храни са подходящи, но всеки отделен човек трябва да определи кои храни са най-подходящи за него. За да бъде преценката по-точна, може да направите собствен списък с храните, които не предизвикват болка след нахранване. Изготвянето на списъка става със самонаблюдение - след всяко хранене се записват храните, които са консумирани и се отбелязва дали има поява на болка и киселини.
Препоръчва се също употребата на пълнозърнести храни, които подобряват моториката на червата и може да неутрализира част от стомашната солна киселина. Тези процеси улесняват елиминирането на токсините от храносмилателния тракт по-бързо и предотвратява процесите на гниене в червата, които са основната причина за подуването на червата и образуването на газове.
Храни богати на витамин К при лечението на язвена болест
Много важно е приемането на храни, богати на витамин К, защото той участва в кръвосъсирването на кръвта и намалява кървенето при кървяща язва. Едновременно с това намалява и образуването на киселини. Недостигът на витамин К при болни от стомашна язва се дължи на малабсорбцията на витамина поради повишената секреция.
Храните, които са богати на витамин К, са:
- спанак,
- къдраво зеле,
- ягоди,
- яйца,
- люцерна,
- аспержи.
Кокосово масло при язвена болест
Антибактериалното действие на кокосово масло е основателна причина за да бъде добавено към ястията ви вместо рафинирано олио. Приемането му намалява образуването на газове. Препоръчва се по-продължителната му употреба.
Чесън при язвена болест
Известен с антибактериалните си свойства, чесънът е добро средство в борбата с H. Pylori. Препоръчва се приемането на две малки скилидки на ден.
Мед при язвена болест
Благодарение на успокояващото стомашната лигавица действие на меда, същият намалява възпалителния процес и способства за по-бързото лечение на язвената болест.
Банани при язвена болест
Препоръчва се консумацията на банани 3 пъти дневно. При опити, правени с животни, които са хранени с банани, се установява, че тези животни имат по-активно производство на слуз в стомаха. Повишеното слузно количество предпазва стомашната лигавица от увреждащото действие на храносмилателните сокове (киселини, най-голямо количество солната киселина).
Сини сливи, боровинки при язвена болест
Хубаво е да ги хапвате ежедневно. Предполага се, че те съдържат субстанции, които потискат растежа на H. Pylori.
Бамя при язвена болест
Известна още като Hibiscus esculentus, бамята се препоръчва за консумация при язвена болест. Благоприятното действие на бамята се дължи на високото съдържание на слузно вещество, което има протективно и успокояващо действие върху стомашната и дуоденалната лигавица.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕВЕН ЦВЯТ
БИЛКОВА СМЕС ПРИ ГАСТРИТ, ЯЗВА, КОЛИТ 100 гр. ФИТО КОНСУЛТ
БИОХЕРБА ЧАЙ ФИЛТЪР МАЩЕРКА * 20
МАЩЕРКА СТРЪК
УЛЦЕРИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ЖИВОВЛЕК ЕДРОЛИСТЕН ЛИСТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Язва
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- д-р Румен Вълчев Тенев
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
- Гастрит
- Алтернативно лечение на гастрит
- Трънка
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
Коментари към Лечебна диета при язвена болест
Севи
Луди хора! Чесън при язва и киселини???
Здравейте! Информацията в статията се базира на медицински източници. Според изследвания чесънът може да има положителен ефект върху храносмилателната система, включително намаляване на риска от пептична язва. Чесънът има антимикробни и антибактериални свойства, което го прави полезен в борбата с инфекциите. Някои изследвания подкрепят ефективността на чесъна при лечение на язви.
Лабораторни изследвания, както и проучвания върху хора и животни, доказват, че екстрактът от чесън може да предотврати растежа на H. pylori, което е основната причина за стомашна язва. Според скорошно проучване консумацията само на две скилидки суров чесън на дневна база само в продължение на три дни може да помогне за значително намаляване на бактериалната активност, която се появява в стомашната лигавица на тези, които страдат от инфекция с H. pylori.
Някои от източниците са:
Ten ways to relieve stomach ulcers at home
Non-pharmacological treatment of Helicobacter pylori
5 Scientifically Proven Remedies for Treating Stomach Ulcer
Тук може да прочетете информация относно изследване на ефекта на чесъна (както и зелето) върху заздравяването на стомашна язва при експериментални плъхове: "Резултатите показват, че пероралното приложение на двата тествани растителни екстракта намалява продължителността на стомашната язва, общата киселинност, обема на стомашния сок, броя на бактериите и хистопатологичните промени, причинени от аспирина. От друга страна, и двата растителни екстракта повишават pH стойността на стомашния сок. Направено е заключение, че екстрактът от чесън и зеле може да се използва за лечение на остра стомашна язва." Effect of garlic and cabbage on healing of gastric ulcer in experimental rats
Луди хора! Чесън при язва и киселини???