Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Цели медицински системи Лечение с хомеопатия Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки - хомеопатия и съвети

Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки - хомеопатия и съвети

от 28 сеп 2016г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки - хомеопатия и съвети - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Кой не обича беззъбата усмивка на едно щастливо бебе? Това обаче, не продължава дълго. Когато зъбите започнат да изникват, често бебето става изключително неспокойно, плаче, не спи и не се храни добре.

Как да разберете дали на бебето му никнат зъби?

Едни от най-честите признаци, съпровождащи никненето на зъбите  са:

  • червени и подути венци
  • обилно отделяне на слюнка
  • хапане и дъвчене на играчки и предмети
  • безсъние и неспокоен сън
  • отказ от храна
  • зачервени бузи
  • триене на ухото предимно от страната на изникващия зъб

Добрата новина е, че обикновено дискомфорта е най-силно изразен при никненето на първите няколко зъбчета, след което останалите излизат по-леко и безболезнени. Следващият труден момент е твърде вероятно да настъпи около годинката, когато се появяват и кътниците.

Естествена реакция на всеки родител е да търси начин да предотврати това и да облекчи дискомфорта на бебето по естествен и безопасен начин. И макар, някои учени да твърдят, че тези методи не работят, родители, които са ги прилагали, съобщават, че понякога може да се окажат наистина ефективни и да доведат до облекчение.

Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки?

Вижте как може да облекчите подуването на венците и болката при никненето на зъбите при бебето:

Конвенционални средства

Гел за никнене на зъбкиОбикновено, при по-тежките случаи може лекарят да изпише ацетаминофен (парацетамол), а при бебета над 6 месеца, ибупрофен също е вариант. Трябва да знаете, че тези лекарствени вещества могат да предизвикат възпаление на стомаха, особено, когато детето отказва да яде.

Лекарствени препарати съдържащи ацетилсалицилова киселина (аспирин) не бива да се дават на лица под 12 годишна възраст, тъй като се свързва със Синдром на Рей – рядко, но потенциално  животозастрашаващо състояние!

Обезболяващите гелове и кремове, които се нанасят директно върху венеца на бебето са ефективни, но крият значителни рискове, особено при бебетата. Според Администрация по храните и лекарствата на САЩ (FDA), локални медикаменти, съдържащи бензокаин не трябва да се използват за деца под 2 години без контрол от лекар!

Единият риск е свързан с факта, че, макар и приложен директно върху венците, известна част от медикамента може да бъде погълнат със слюнката. Това може да доведе до изтръпване или сковаване на гърлото и да потисне гълтателния рефлекс, което да доведе до задавяне.

В редки случаи, бензокаина може да предизвика метхемоглобинемия - сериозно състояние, при което количеството на кислород в кръвта спада до опасно ниски стойности.

Силно и продължително повишение на температурата (над 37,5-38°С), повръщане, тежка диария, хрема, кашлица не са симптоми, характерни за никненето на зъби! Ако бебето Ви има повишена температура и влошено общо състояние, се консултирайте с педиатър!

Кърмене

КърменеВсяко бебе реагира по различен начин на никненето на зъбите. Докато смученето на пръста може да усили болката при някои, други използват това за успокояване. Никненето на зъбите обаче, в никакъв случай не означава край на кърменето. Напротив! Тъкмо обратното, сукането и гушкането от мама може да облекчи дискомфорта.

 

 

 

 

Бижу за мама

Огърлица за успокояване на бебето при никнене на зъбиВсяка мама на бебе с растящи зъбчета знае, колко е настоятелно и упорито е то, в опита да захапе играчката си или това, което е попаднало в ръчичките му. Именно с тази цел са създадени специални "бижута" за майките, които бебето спокойно може да дъвче, докато се гушка в мама. Те са изработени от специален материал, който е нетоксичен и безопасен, свободен от фталати, бисфенол А (BPA), поливинилхлорид (PVC), латекс и олово. Подходящи са за измиване в съдомиялна и стерилизиране. Материалът, от който са изработени е подобен на този на стандартните бебешки играчки, предназначени за дъвчене и чесане на венците, но могат да се закрепят на врата или китката на майката.

Вана

Понякога само промяната в обстановката или дейността на бебето са достатъчни да го разсеят и да отклонят вниманието му от болката. Топлата вана или излизане на балкона може да му помогне да се отпусне.

Студен компрес

Студен компрес при никнене на зъбиТака, както ледът облекчава болката при изкълчен глезен, студените компреси и храни успокояват болката в подутите венци.

Поставете мокра кърпа в чиста найлонова торбичка и я охладете в хладилника за 20-30 минути. За допълнително успокояващо действие, може вместо чиста вода, да използвате отвара от лайка за накисване на кърпата. Лайката доказано успокоява неспокойните бебета и им помага да заспят.
Когато извадите кърпичката от торбичката, детето ще я дъвче с охота, тъй като платът масажира подутите венци и студът облекчава болката.

Аналогично, може да поставите биберона или гумена играчка за дъвчене в хладилника (не във фризера, тъй като там може да станат доста твърди и да наранят венеца!

Играчките, съдържащи течност са ефективни, но внимателно трябва да ги преглеждате за течове!

Ако бебето не одобрява охладените играчки, предложете му такава на стайна температура. В търговската мрежа съществува огромно разнообразие - някои дори вибрират. Просто опитвайте, докато не намерите тази, която помага на Вашето бебе.

Мрежичка за плодове за бебетаАко детето вече е започнало да се храни с по-твърда храна, предлагайте му охладени (не замразени) плодове като ги поставяте в специално пригодени за тази цел мрежички.

Независимо от това на кой вариант ще се спрете, винаги дръжте детето под око, тъй като съществува риск от задавяне!

Чай от лайка

Лайката е била използвана като билков лек в редица култури още от далечното минало. Тя е отлично успокояващо средство и може да намали болката и дразненето на венците. Преди да дадете чай от лайка, се уверете, че той не съдържа кофеин. Също така, не приготвяйте чая от прясно набрана билка от градината, поради риск от ботулизъм (тъй като бактерията причинител се съдържа във висока концентрация в почвата)!

Кехлибарени бижута

Кехлибарена огърлица за бебеБижута от балтийски кехлибар, носени като колие или гривна на глезена на бебето е също популярно средство за облекчаване на болката и успокояване. Смята се, че ефектът се обуславя от съдържащата се в кехлибара янтарна киселина, която се освобождава при затопляне на кехлибара от топлината на кожата.

Не бива да се пренебрегва и опасността от задавяне при използване на този метод, поради което детето не бива да е оставя без надзор, докато кехлибарената огърлица или гривна е на него!

Още по темата може да прочетете в Кехлибар - древен камък с лечебни свойства.

Хомеопатични продукти за облекчаване на никненето на зъбите

Хомеопатията е предпочитан метод за облекчаване на никненето на зъбите при бебета, поради факта, че тези продукти нямат странични ефекти и могат да се използват спокойно за бебета и малки деца. Обикновено се прилагат под формата на гранули или прах, разтворено в малко охладена преварена вода.

Хамомила вулгарис - този продукт е един от най-добрите срещу неразположение при никнене на зъбките. Действието му е сравнително по-добре изразено, когато се използва в по-ниски потенции. Показанията за избор на хамомила са: раздразнително и плачещо бебе, повишена температура, зачервени и чувствителни венци, безсъние едната буза е зачервена, другата е бледа, изпотяване на главата и скалпа, често е налична и водниста, зеленикава диария. Апетитът е намален.

Агарикус е полезен в случаите на лека раздразнителност, капризност, безпокойство по време на никненето на млечните зъби. Може да има и сърбеж на венците.

Беладона - подходящо средство при раздразнителност и повишена температура, последвани от сън.  Особено показан е при висока температура и склонност към фебрилни гърчове, буйно поведение, повишена възбудимост, зачервено лице и очи. Препоръчва се особено, когато детето е неспокойно през нощта, събужда се внезапно и се стряска. Венците са подути и раздразнени. Действието му е незабавно.

Боракс - никнене на зъбите с наличие на афти. Афтите правят венците толкова чувствителни, че детето изревава дори от лек допир, дори и със зърното на гърдата при сучене. Детето се стряска през нощта от всеки шум, ужасява се при низходящо движение.

Креосотум - отлично средство при болезнено и трудно никнене на зъбите, венците са подути и болезнени, детето е неспокойно през нощта и се върти постоянно по време на сън, избухва в плач. Зъбите показват признаци на разваляне малко след като са се появили. Може да се наблюдава запек редуващ се с диария. Детето спи малко и иска да бъде галено през цялото време.

Калкареа карбоника - при по-бавно изникване на зъбите или противоположното състояние, когато това се случва твърде бързо. Венците са бледи и лъскави. Детето отказва да суче или иска да суче твърде често. Подходящо за твърде слаби деца с признаци на рахит и бавно затваряне на фонтанелата и бавно израстване на зъбите. Има и действителен дефицит на костна тъкан. Изпражненията са твърди, покрити със слуз. Детето има жълтеникав, болнав вид. Често при оригване връщат част от воднистата фракция на храната нагоре, към устата.

Цинкум металикум - детето е сънливо, има бледо лице и понякога може да проявява симптоми свързани с мозъка. Скърца със зъби, кървене на венците.

Дулкамара - подходящо при случаите, когато всички симптоми свързани с никненето на зъбите се усилват във влажно и студено време, макар че детето не е изложено пряко на него. Има диария и отделя много слюнка.

Ферум фосфорикум е особено полезен, когато дихателните пътища са засегнати, дишането е учестено, гласът е дрезгав, кашлицата суха, а детето е много неспокойно. Може да има персистираща диария, слузести изпражнения и наличие на несмлени хранителни частици. Детето е със зачервени бузи. Повръща веднага след нахранване.

Тъй като хомеопатичното лечение е строго индивидуално, то трябва да бъде предписано от специалист-хомеопат, след подробно запознаване с конкретните оплаквания и нарушения, индивидуалните особености, навици и темперамент на детето!

Още по темата:
  • Кехлибар - древен камък с лечебни свойства Кехлибар - древен камък с лечебни свойства
  • Кехлибарът пази от възпаления гърлото, рубинът чисти кръвта Кехлибарът пази от възпаления гърлото, рубинът чисти кръвта
  • Как да свалим температурата при бебе Как да свалим температурата при бебе
  • Полезно ли е да водим бебето на море Полезно ли е да водим бебето на море
3.4/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОЧКО ГЕЛ ЗА НИКНЕЩИ ЗЪБКИ С ШИПКА, ЛАЙКА И ГРАДИНСКИ ЧАЙ 20 мл
7.20лв.

БОЧКО ГЕЛ ЗА НИКНЕЩИ ЗЪБКИ С ШИПКА, ЛАЙКА И ГРАДИНСКИ ЧАЙ 20 мл

ВЕЛЕДА БЕБЕШКИ ГЕЛ ЗА ЗЪБИ 50 мл
13.50лв.

ВЕЛЕДА БЕБЕШКИ ГЕЛ ЗА ЗЪБИ 50 мл

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ ГЕЛ ПРИ НИКНЕНЕ НА ЗЪБИ 15 г
26.50лв.

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ ГЕЛ ПРИ НИКНЕНЕ НА ЗЪБИ 15 г

ОСАДЕНТ пилули 7,5 г
15.18лв.

ОСАДЕНТ пилули 7,5 г

АНАФТИН БЕБЕ ГЕЛ 12% 10 мл BERLIN CHEMIE
13.90лв.

АНАФТИН БЕБЕ ГЕЛ 12% 10 мл BERLIN CHEMIE

БЕБО ГЕЛ ЗА НИКНЕЩИ ЗЪБКИ 20 мл
7.30лв.

БЕБО ГЕЛ ЗА НИКНЕЩИ ЗЪБКИ 20 мл

Библиография

http://www.babycenter.com/0_teething-remedies-how-to-treat-teething-pain_10357438.bc
http://www.parenting.com/gallery/baby-teething-remedies?page=7
http://www.healthline.com/health/parenting/natural-teething-remedies#7
http://www.babycentre.co.uk/a567379/teething-how-to-ease-the-distress
http://treatment.hpathy.com/homeo-medicine/homeopathy-dentition-teething/
http://hpathy.com/cause-symptoms-treatment/dentition/

Коментари към Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки - хомеопатия и съвети

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки - хомеопатия и съвети
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 07:29
    Коментирайте "Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки - хомеопатия и съвети"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Цели медицински системи
  • Лечение с хомеопатия
  • Калкулатор на пола на бебето
  • Как да облекчим болката в зъба у дома
  • Смърт на дете след упойка: Можеше ли трагедията да бъде предотвратена
  • Домашни средства и билки при изваден зъб
  • Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
  • Кехлибар - древен камък с лечебни свойства
  • д-р Николай Стоянов
  • д-р Васил Георгиев Василев
  • Природни средства срещу зъбен камък
  • д-р Катя Карамфилова Симеонова-Цачева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 357 дни, 20 часа и 1 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 357 дни, 20 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 19 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 10 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 10 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 10 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival