Как лекува морето
Морето е безграничен терапевтичен резервоар на здравето. В него се съдържат всички жизненоважни елементи – витамини, минерални соли, микроелементи, аминокиселини, живи микроорганизми, отделящи антибиотични, бактериостатични и хормонални вещества. Тези вещества са лесноусвоими от телата ни по време на къпане в морето. Интересен е фактът, че морската вода има състав, подобен на нашата кръвна плазма.
През 18-ти и 19-ти век морският въздух е смятан за панацея за почти всяка болест - от депресия до туберкулоза. Но има ли наистина научно обоснована лечебна полза от почивката на море?
В специализираната литература съществува термин, с който се означава използването на морето и неговите ресурси за поддържане на здравето и за изцеление – таласотерапия.
Слънце
Слънцето е най-богатият и неизчерпаем източник на витамин Д. Все пак трябва да се отбележи, че излагането на пряка слънчева светлина за повече от 15-20 минути на ден може да бъде вредно, ако не използвате слънцезащитни продукти за кожата.
Събирайки тен на плажа, топлината от слънцето оказва влияние върху организма ни така, че го стимулира да отделя ендорфини - естествени химикали, които ни карат да се чувстваме отпочинали и по-малко стресирани.
Дозираното излагане на слънце има благоприятно влияние върху някои кожни заболявания като псориазис – хронично заболяване на кожата, при което върху лактите, коленете и скалпа се формират люспести, розови плаки. Ултравиолетовите лъчи са сред препоръчваните средства за лечение на това заболяване, тъй като една малка част от слънчевата радиация помага на сухата кожа да отпадне и подпомага лечебния процес.
Пясък
Пясъкът е естествен ексфолиант и невероятно средство за почистване на кожата. Намокрете цялото си тяло в морето и втрийте много нежно пясък по него. Останете така 10-15 минути, след което отново се изплакнете с морска вода.
Морската вода
Солената вода действа стягащо и ускорява зарастването на раните. Тази вода е отлично средство за прочистване на синусите и носните проходи с помощта на специална каничка за промивка на нос (Нети Лота).
Плуването в морската вода е изключително ефективно средство за освобождаване от стреса и напрежението. Отпуснете се и плувайте по повърхността "в безтегловност". Усещането е невероятно, а релаксът – пълен.
Също така, плуването във водата стмулира насочването на кръвта от периферните части на тялото, към областта близо до сърцето (тъй като тялото вече не е в изправено положение). Това води до подобряване на функционалността на сърдечния мускул и снабдяването на мозъка с кислород, а това ни прави по-бдителни и по-активни. Друг ефект от плуването в морето е, че предизвиква по-интензивно отваряне на порите на кожата и създава условия за усвояване на морските минерали и излъчването на токсините от тялото.
Изследователи съобщават, че къпането в морската вода, прави кожата по-еластична и подобрява външния й вид, а според някои публикации морската вода има лечебен ефект и при случаи на контактен дерматит – алергичен кожен обрив, често причинен от контакт с химически вещества от бита.
Къпането в морската вода е повлиява особено благоприятно болките в ставите.
Хладната морска вода успокоява нервната система и тонизира целия организъм, което пък го прави по-устойчив на вредни влияния и болестотворни микроорганизми. Активира лечебните механизми на организма да се бори със заболявания като астма, артрит, бронхит и възпалителни заболявания.
Морската вода е богата на магнезий, а той предизвиква отпускане на мускулите и облекчава нервната възбудимост.
Морски въздух
Ако някога сте се чудили, защо винаги спите по-спокойно, след като сте прекарали целия ден на плажа, причината е в морския въздух. Той е зареден с отрицателни йони, които ускоряват способността на организма да усвоява кислорода и балансират нивата на серотонина, който е свързан със стреса и настроението. Ето защо, след почивка на морето се чувствате по-бдителни, спокойни и заредени с енергия.
Дори да не се намокрите, морето също оказва лековитата си магия. Във въздуха около морския бряг се натрупват изпарения на йод, които са полезни за регулиране на дейността на щитовидната жлеза и имунната система.
Повече за йодните пари може да прочетете в темата: Ползата от дишане на йодни пари на морето.
Дълбокото дишане на брега на морето действа прочистващо за дихателните пътища. Съществуват данни, че вдишването на солените морски пари може да изчисти белите дробове. В научни доклади се съобщава, че пациенти с муковисцидоза дишат по-лесно след каране на сърф. В изследвания е установено, че солта привлича повече вода по повърхността на дихателните пътища и ги отваря, а впоследствие настъпват по-малко обостряния и дозата на антибиотиците се понижава.
Британски лекари са установили, че хората, които прекарват повече време в близост до морето са в по-добро цялостно здраве. Все още тази връзка не е клинично доказано, но сред предположенията за този ефект е фактът, че на плажа хората са по-активни физически и се освобождават от стреса.
Морска сол
Морската сол, получена чрез изпаряване на морската вода съдържа важни минерали и вещества, които отсъстват от готварската сол в резултат на процеса на рафиниране, който тя претърпява. Съдържанието на натрий и хлориди в морската и готварската сол са подобни, но морската сол е с по-големи кристали и по-силен вкус, отколкото фината готварска сол. Минералите в морската сол са в естествените им съотношения и това помага да се запази електролитното равновесие в организма.
Освен натрий, който е основен минерал на всяка чиста сол, чистата морска сол съдържа още магнезий, калций, калий, желязо, йод, цинк. Всеки един от тези минерали е от съществено значение за доброто човешко здраве. Например калцият е необходим за здравината на костите, магнезият е необходим за правилно функциониране на клетките и мозъчната дейност, йодът е важен за обмяната на веществата. Високият процент йод в морската сол позволява на щитовидната жлеза да синтезира хормоните, необходими за правилното функциониране и нормалния растеж и развитие.
Минимизиране на приема на натрий. Пълното премахване на солта от Вашата диета е нездравословно, тъй като човешкия организъм има нужда от минералите в нея. По-големите кристали и по-силният солен вкус на морската сол Ви позволяват да използвате по-малко количество от нея, а да постигате същия ефект. По този начин намалявате приема на натрий.
Електролитен баланс. Чистата морска сол съдържа приблизително 80 основни минерали и елементи в естественото им съотношение, което е от особена важност за поддържане на здравословен баланс на електролити в тялото. Този баланс е необходим за правилното предаване на информацията между мозъка и останалите нервни клетки в тялото, което оказва влияние на сърдечната честота, кръвното налягане и напрежение в мускулите, наред с другите функции. Друг ефект на морската сол включва способността й да помага на бъбреците да отделят излишната киселинност.
В допълнение, морската сол може да помогне за предотвратяване на дехидратация. Добавянето на 1/2 чаена лъжичка морска сол на всеки галон чиста вода, помага за задържане на водата и предотвратява дехидратацията.
Водорасли
Водораслите са изключително богати на йод и други минерали. Те не съдържат мазнини и са едни от най-богатите източници на минерали в растителното царство, тъй като имат достъп до изобилие от минерали в морето.
Едно от най-полезните ползи за здравето от водораслите е способността им да отстраняват радиоактивния стронций, както и тежки метали от тялото. Освен това, водораслите може да се раздробят до фини частици и да послужат като прекрасен ексфолиант. Това им свойство намира приложение в минералните и калните бани.
Още за лечебната сила на водораслите може да научите в темата Алготерапия.
Черупки от миди
Търсенето и намирането им по плажа е един чудесен момент, който може да продължи с часове и да ни откъсне от грижите и тревогите. Освен това, те могат да послужат за декорация в дома и градината.
Упражнения на плажа
Йога, бягане по плажа, дихателни упражнения са допълнителни възможности да се тонизирате и подобрите двигателната си активност. Разходката по плажната ивица е особено полезна за скелетно-мускулната система и имунитета. Най-добре е упражненията на плажа да се правят рано сутрин (още по-добре около 5-6 часа, когато са й най-активните йодни изпарения) или привечер. Уверете се, че пиете достатъчно вода преди, по време и след дейностите, за да осигурите оптимална хидратация.
Вълните
Изследвания показват, че звука на вълните променя вълнови модели в мозъка и допринася за отпускане на ума и тялото.
Още по темата може да откриете в: Медицински ползи на таласотерапията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИГДЖИГС ФОРМИЧКИ ЗА ПЯСЪК ЖИВОТНИ GW55857
ТИТАНИЯ ЕДНОКРАТНА ПЯСЪЧНА ПИЛА 1042
БИГДЖИГС 3D ФОРМИЧКИ ЗА ПЯСЪК - ЖИВОТНИ GW55577
ХЕПАТЕРА капсули * 30
БИГДЖИГС ПЯСЪЧЕН ЧАСОВНИК 3 МИНУТИ BJE0004
ТИТАНИЯ ПЯСЪЧНА ПИЛА 1030
Библиография
http://beforeitsnews.com/health/2012/11/the-healing-power-of-the-sea-2458008.html
http://www.dailymail.co.uk/health/article-102698/Three-health-benefits-sea.html
http://www.pacificnaturopathic.com/articles/health_benefits_of_sea_bathing.html
http://www.wsj.com/articles/does-the-sea-air-have-curative-powers-1407797285
http://healthyeating.sfgate.com/benefits-eating-sea-salt-8730.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- Здраве от природата
- Бяло подъбиче
- Леблебия, Нахут, Сланутък
- Птиче просо, Врабчово семе, Полска белоочица
- L56.3 Слънчева уртикария
- Краставица
- Не всяко бяло петно по кожата е витилиго
- Жълт смил, Безсмъртниче
- Ламинария (ядливи морски водорасли) – ползи за организма и противопоказания
- Уакаме (водорасли) – здравни ползи и противопоказания
- При артрит правете нагревки със сол и речен пясък
Коментари към Как лекува морето