Билки за белодробни заболявания

Възпалителните процеси, възникващи в дихателната система най-често са резултат от вирусни инфекции. Те често настъпват след отслабване на имунната система и при наличие на някои вредни фактори – запрашен въздух, простуда, излагане на студ и други.
Лечение с билки може да се прилага в началните стадии на заболяванията, когато все още няма огнище на пневмония. То цели да се повишат защитните сили на организма, да се разводни натрупалия се секрет (храчки) в дихателните пътища и да се успокои кашлицата.
Билките, които се използват за лечение зависят от отделните стадии на заболяването. Някои се прилагат при остри възпаления на ларинкса и трахеята, други при хронично възпаление на бронхите, трети за облекчаване на кашлицата, а четвърти при бронхиална астма.
При остри възпалителни процеси много полезни са топлите чайове и налагането на лапи, които се приготвят от различни лечебни растения. Някои от тях притежават потогонно действие, други разширяват кръвоносни съдове на кожата и увеличават излъчването на топлина, като по този понижава повишената телесна температура.
Изображения: framar.bg © / freepik.com / ricola.com
За повишаване на тонуса при тези заболявания добър ефект оказват стръковете пелин и червен кантарион, а за да се повишат съпротивителните сили на организма се препоръчват билки, съдържащи витамини: плодове от касис, боровинка и бъз, също така люспи от шипка. Като противовъзпалително средство и за отделянето на храчки се използват слузни растения, а във влажната, субхронична и хронична фаза – билки със сапониново съдържание.
От слузните растения най-често се използват корените на медицинската ружа, цветовете от слез и листата от подбел, които съдържат едновременно и горчиви вещества (действащи тонизиращо), също така ленено семе и семена от дюля. Тези вещества образуват желатиноподобна маса, която покрива възпалените лигавици и намалява кашличния рефлекс. За да се подпомогне отхрачването се прилагат: корени от иглика, ароматна теменуга, лечебно сапуниче и бял оман. Тъй като липсва токсичност при тези растения те могат спокойно да се използват в домашни условия.
За успокояване на сухата и дразнеща кашлица могат да бъдат употребявани определени вещества, които потискат и успокояват центъра на кашлицата в продълговатия мозък. Такова действие притежават опиятът, кодеинът, наркотинът. Те се съдържат в сънотворния мак, но не могат да се определят като вещества, които да се използват в домашни условия. Тяхното използване силно се ограничава поради голямата им токсичност и способността им да потискат центъра на дишането. Те също така предизвикват привикване и пристрастяване.
Етеричните масла, съдържащи се в някои растения като: мащерка, бор, анасон, имат способността дори и в малки дози да втечняват бронхиалния секрет и да улеснят отделянето му. Освен това противовъзпалителен ефект и отбъбват бронхиалната лигавица.
Изображение: framar.bg ©
Изключително подходяща форма за лечение на респираторните проблеми са инхалациите. За тази цел се използват билки със спазмолитично, бактериостатично и противовъзпалително действие върху лигавицата на устната кухина, носоглътката, трахеята и бронхите. Такива са: листа от мента, стръкове от мащерка, стръкове босилек, борови пъпки и борови иглички. Тяхното терапевтично действие се дължи най-вече на съдържащите се в тях етерични масла.
При често повтарящо се възпаление на бронхите състоянието преминава от остро в хронично. В такива случаи настъпват, освен функционални и морфологични изменения на бронхите. Ресничестият епител на бронхите атрофира или се замества от съединителна тъкан, което води до бронхиектазии. В резултат на тези изменения се нарушава функцията на белите дробове – дишането става повърхностно и капацитета на дишане намалява поради промените в бронхите и алвеолите, и наличието на секрет в тях. На по-късен етап настъпва разкъсване на алвеолите (белодробен емфизем).
Хроничният бронхит може да настъпи и в резултат на вредни въздействия – вдишване на запрашен въздух или дразнещи вещества. Ако не се лекува състоянието може да премине в астматичен бронхит или емфизем.
Изображение: freepik.com
Хроничните бронхите се повлияват благоприятно от билколечение. При приготвянето на чайове е необходимо да се включат билки с противовъзпалително действие (цвят от лайка, невен, черен бъз, листа от градински чай); с отхрачващо действие (листа от подбел, плодове от анасон, исландски лишей, листа от живовляк, семена от дюля); с откашлячно действие (стръкове от мащерка, змийско мляко, цветове от лопен, корени от ружа и иглика); с бактериално действие (листа от мента, листа от маточина, корени от бял оман, борови връхчета); със спазмолитично действие (мента, змийско мляко, маточина); с антиалергично действие (стръкове от камшик, листа от коприва, корени от глухарче, стръкове от росяка, корени от сладък корен); с успокояващо кашлицата действие (стръкове от змийско мляко, корени от иглика, грудки от салеп).
Едновременно с прилагането на билкова терапия при хроничните бронхити е добре да се спазва и хранителен режим, богат на витамини, а също така не без значение са дихателните упражнения (йога).
Подробна информация за билките, които се използват при заболявания на дихателната система и начинът им на употреба може да намерите в темите:
- „ Билкови рецепти при заболявания на дихателната система“;
- "Билки и домашни средства при лечение на пневмония";
- "Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит";
- "Домашни средства срещу бронхит при деца";
- "Домашни сиропи срещу кашлица при деца".
Заглавно изображение: framar.bg ©
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЪЗ ЦВЯТ
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК БРОНХО * 20 БЧК
БЪЗАК 100 г СТЕЛ АРГО
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕЗСМЪРТНИЧЕ 5 мл.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АНАСОН 10 мл
Библиография
Книга „Билките в България и използването им“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1973, автори проф. Иван Исаев Иванов, маг.фарм. Илия Иванов Ланджев, д-р мед. Гео Кирилон Нешев – кандидат на медицинските науки
Книга „Природна аптека“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1989, автори Димитър Памуков и Христо Ахтарджиев
Книга „Билките във всеки дом“ – медицина и физкултура, София 1982; автори Проф. Душка Станева, к.м.н., доц.Диана Панова, к.ф.н., н.с.I ст. д-р Лиляна Райнова, Иван Асенов, к.ф.н.
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Спастична кашлица
- Змийски лапад, Петнист змиярник, Змийска хурка, Змиярник, Зайчи лапад, Змийско грозде
- Кодеин
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Бронхит
Коментари към Билки за белодробни заболявания