Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други болести на кръвта и кръвотворните органи Метхемоглобинемия

Метхемоглобинемия МКБ D74

от 29 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Теодора Славова
Метхемоглобинемия МКБ D74 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Патогенеза

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Хемоглобинът(хемоглобулин) по своята структура е белтък с четвъртична структура, съставен от съединението между хем и белтъка глобин. От друга страна, молекулата на глобина е изградена от две алфа и две бета полипептидни вериги. В конфигурацията на хемоглобина влиза и елементът желязо, който в това съединение се намира във втора валентност. Метхемоглобинът, наричан също ферихемоглобин, представлява хемоглобин или съединение на хемоглобина под формата на металопротеин, при който желязото се намира в трета валентност, за разлика от хемоглобина, т.е. желязото се намира в окислена форма. Нормално, ферихемоглобинът присъства до 2% в циркулиращите еритроцити. Метхемоглобинемията е заболяване на кръвта, при което в резултат на генетична предизпозиция, ензимен дефект или под действието на различни вещества в организма се синтезира метхемоглобин(metHb), който не може да изпълнява функциите, които нормалният хемоглобин притежава, а именно да транспортира кислород и въглероден диоксид от белите дробове до клетките на отделните тъкани и обратно. В заключение може да се каже, че метхемоглобинемията е заболяване, при което основен симптом е хипоксемията, водеща до хипоксия. Повече за състоянията хипоксемия и хипоксия може да прочетете на:

» Хипоксемия

» Хипоксия

Епидемиология

Вродената метхемоглобинемия е изключително рядко срещано състояние и действителната и честота не е известна. Придобитата метхемоглобинемия се среща по-често от вродената форма. Според проучване на StatPearls, честотата на заболяването се явява на 0,067%.

Етиология

Според своя етиологичен фактор метхемоглобинемията се характеризира като наследствена и придобита.

Наследствената метхемоглобинемия бива две форми – при първата се унаследява дефект в ензим, който определя синтезирането на патологичен хемоглобин, наречен NADH-метхемоглобин редуктаза, а при втората форма – хемоглобинопатия М, се открива патологичен хемоглобин М(HbM) със засягане на алфа- и бета глобиновите вериги. Съществуват и четири типа ензимопенична метхемоглобинемия, които биват първи, втори трети и четвърти тип. За това какво представлява вродената метхемоглобинемия може да прочетете подробно в статията:

» Вродена метхемоглобинемия

Други причини за развитие на метхемоглобинемия могат да бъдат различни токсични вещества, напр. анилинови бои, фенацетин, нитрити, нитрати, хлорна основа, хлорати, бромати и др. Класическите лекарствени средства, които могат да доведат до появата на метхемоглобинемия, са локални анестетици като лидокаин, прилокаин, бензокаин, различни антибиотици(сулфонамиди, триметоприм). Важно е да се отбележи, че при липса на адекватни мерки, включващи на първо място премахване на етиологичния агент, отговорен за появата на токсична метхемоглобинемия, се увеличават както хематологичната, така и неврологичната симптоматика, т.е. детоксикацията има основна роля в лечението на придобитите метхемоглобинемии. Експозицията на метхемоглобин-образуващи агенти в дългосрочен план е предпоставка за развитието на хронифициране на процеса в съчетание с появата на интоксикационен синдром.Темата за придобитите метхемоглобинемии е подробно описана в сайта на:

» Други метхемоглобинемии

При недоносените деца също може да се развие метхемоглобинемия, защото съзряват бавно ензимите, които участват в синтеза на нормалния хемоглобин. Кърмачетата могат да развият придобита метхемоглобинемия от локално приложение на бензокаин при поникване на зъбите, при прием на замърсена вода, както и при поемането на някои храни с по-високо съдържание на нитрати като моркови, цвекло, спанак, зелен боб. По тази причина педиатрите препоръчват да не се приемат твърди храни преди навършването на 4 месеца на бебето. Тази форма на метхемоглобинемия се повлиява добре от лечение - може да бъде излекувана за 4 до 12 седмици.

Патогенеза

Патогенезата на метхемоглобинемииите, били те вродени или придобити, се изразяват във факта, че желязото от втора валентност се окислява и преминава в трета валентност. По този начин се нарушава структурата на хемоглобина и той не може да изпълнява адекватно своята основна функция – внос и износ на различни газове в и от тялото, най-вече на кислород. Респективно, нивата на кислород в циркулиращата кръв също ще намалеят, а оттам ще се проявят и симптомите на хипоксемия с последваща хипоксия, поради факта, че метхемоглобинът притежава по-малък кислород-свързващ капацитет от този на хемоглобина. При индиректните вещества, причиняващи метхемоглобинемия и действащи с непряка реакция върху превръщането на хемоглобина в метхемоглобин, се натрупват междинни метаболити, които са с токсичен ефект върху организма.

Клинична картина

Тежестта на симптомите корелира с наличието на метхемоглобин в кръвта, т.е. колкото по-висок е процентът му в организма, толкова по-силно ще бъдат изразени и симптомите. Също така са от значение някои фактори като възраст на пациента, наличие на придружаваща сърдечно-съдова патология(при деца симптоматиката е по-силно изразена). Клиничната картина се манифестира с гадене, главоболие, виене на свят, умора, загуба на координация в мускулите, промяна в психо-емоционалното състояние на пациента, промяна в цвета на кожата и видимите лигавици, изразяваща се в цианоза по тялото, най-вече в областта на крайниците и лицето, а при наличие на хемоглобин над 50% присъстват гърчове, кома и дори смърт.

Диагноза

Диагнозата на метхемоглобинемия се поставя чрез специфични изследвания, към които спадат спектрофотометрията и електрофореза на хемоглобина. При спектрофотометрията се измерва нивото на метаболитно активни вещества в кръвта. За целта на пациента се прави венозна пункция, при която ако има налична метхемоглобинемия прави впечатление, че цветът и е тъмен, или т.нар. феномен „шоколадова кръв“. Повече за това какво представлява спектрофотометрията може да прочетете на:

» Спектрофотометрично изследване

Други изследвания, които могат да бъдат диагностични в хода на изследването на метхемоглобинемията, са пълна кръвна картина, различни ензимни тестове за доказване на фамилността на заболяването, изследване нивата на нитрати и нитрити в кръвта, както и използването на пулсоксиметър за проследяване нивата на кислород в кръвта, с условието че измерванията на парциалното налягане на кислорода не могат да бъдат използвани за директно изчисляване тежестта на метхемоглобинемията.

Лечение

Лечебното поведение при метхемоглобинемията е различно в зависимост от това дали е налична вродена или придобита форма. При придобитата форма на метхемоглобинемия се използва като терапевтично средство инжектирането на еднопроцентов разтвор на метиленово синьо, като резултатите от неговото действие обикновено настъпват бързо. Премахването на причината, поради която е настъпила метхемоглобинемията, също е от значение за по-бързия изход от заболяването и за последващата детоксикация. Хемотрансфузия се прилага при пациенти, които не реагират на метиленово синьо. При хемоглобинемия първи тип терапията с метиленово синьо не дава резултат и при тях се пристъпва към лечение с ацетилсалицилова киселина. Витамин С се прилага най-вече за намаляване на цианозата, но ефекта от лечението с него настъпва по-бавно. Наблюдава се и добър резултат от приложението на кислородна терапия, като кислородът най-често се доставя чрез маска, увеличава се доставката на кислород до тъканите и по този начин се засилва естественото разграждане на метхемоглобин.

 

Изображение: freepik.com

4.5/5 12 оценки

Видове Метхемоглобинемия МКБ D74

  • D74.0 Вродена метхемоглобинемия
  • D74.8 Други метхемоглобинемии
  • D74.9 Метхемоглобинемия, неуточнена

Симптоми и признаци при Метхемоглобинемия МКБ D74

  • Гадене
  • Главоболие
  • Ментална ретардация
  • Умора
  • Гърчове
  • Затруднено дишане
Всички

Лечение на Метхемоглобинемия МКБ D74

  • Витамин С добавка

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ВИТАМИН С инжекционен разтвор  100 мг / мл 5 мл * 10 ДАНСОН
14.63лв.

ВИТАМИН С инжекционен разтвор 100 мг / мл 5 мл * 10 ДАНСОН

Библиография

www.healthline.com/health/methemoglobinemia

www.medicalnewstoday.com/articles/320396#how-is-it-diagnosed

www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537317/

Коментари към Метхемоглобинемия МКБ D74

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Метхемоглобинемия МКБ D74
    www.framar.bg 
    на 11 May 2025 в 04:02
    Коментирайте "Метхемоглобинемия МКБ D74"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 244 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕМОРАГИЧНИ ДИАТЕЗИ. АНЕМИИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 часа и 14 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 часа и 14 мин.

Temu Coupon Code CA$100 Off [acy240173] First Time User

преди 7 часа и 24 мин.

Temu Coupon Code 40,000? Off [acy240173] First Time User

преди 7 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[??? ?????????] Temu ?????? ???? [acy240173] 40,000? ???? ??? ? ?????????? ??????? ????????? ????? 2025 ?.

преди 7 часа и 31 мин.

[??? ?????????] Temu ?????? ???? [acy240173] 40,000? ???? ??? ? ?????????? ??????? ????????? ????? 2025 ?.

преди 7 часа и 31 мин.

[??? ?????????] Temu ?????? ???? [acy240173] 40,000? ???? ??? ? ?????????? ??????? ????????? ????? 2025 ?.

преди 7 часа и 32 мин.

[??? ?????????] Temu ?????? ???? [acy240173] 40,000? ???? ??? ? ?????????? ??????? ????????? ????? 2025 ?.

преди 7 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival