Ягодов, малинов език със или без бели налепи
› По-чести причини за възникване
› Лечение
Въведение
Ягодов, малинов език със или без бели налепи: състояния, при които езикът е силно зачервен, подут и неравен (вкусовите луковици са изпъкнали подобно на пъпчици). Езикът има характерен вид, който се оприличава на ягода или малина, от където идва и наименованието. Възможно е да бъде покрит с бели налепи, но такива може и да не бъдат установени.
Ягодовият, малинов език със или без бели налепи може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - токсичен шоков синдром, скарлатина.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - болест на Кавазаки (Kawasaki disease).
По-чести причини за възникванe
Скарлатина
Изображения: Martin Kronawitter, CC BY-SA 2.5, Afag Azizova, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Скарлатината е инфекциозно заболяване засягащо най-често децата във възраст от 5 до 15 години. Предизвиква се от бета-хемолитичен стрептокок от група А, който отделя специфичен екзотоксин в организма на гостоприемника. В следствие на него се развива и характерната симптоматика: генерализиран дребнопетнист обрив по тялото, зачервяване по бузите, висока температура, гъша кожа и болки в гърлото. Един от най-характерните симптоми на заболяването е ягодовият език. В първите дни на заболяването езикът е обложен с плътен бял налеп. Постепенно налепът изчезва, езикът се зачервява и се образуват характерните неравности по повърхността му, приличащи на малки семена (ягодов/малинов език).
» Още по темата: Скарлатина
Токсичен шоков синдром
Представлява усложнение на бактериална инфекция, причинена най-често от следните микроорганизми: Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Clostridium sordellii. Освен с характерния ягодов език, токсичният шоков синдром включва в себе си и симптоми като висока температура (над 38.8°C), главоболие, мускулни болки, гадене, повръщане, диария и др. Рискова група са жени във фертилна възраст използващи тампони, както и хора с хронични заболявания, компрометирана имунна система, отворени рани и преживели скоро оперативни интервенции. Ако не се диагностицира и лекува навреме, токсичният шоков синдром може да има бърз ход в развитието на усложнения и съответно тежки последствия за организма.
» Още по темата: Токсичен шоков синдром
Болест на Кавазаки
Рядко заболяване, което се характеризира с възпаление на кръвоносните съдове, познато още като васкулит. Среща се по-често при деца под 5 годишна възраст, но може да засегне и другите възрастови групи. Заболяването започва с период на покачване на температурата, последван от подуване на лимфните възли, обрив по тялото, зачервяване и болки в гърлото, сухи и напукани устни. Един от най-характерните симптоми е ягодовият език, който е силно подут и се наблюдава плътен бял налеп по повърхността, а в някои случаи се разпространява към венците, сливиците и гърлото . При ранно поставяне на диагнозата, симптомите се повлияват от лечение и могат да се избегнат бъдещи усложнения, които са най-често свързани със сърдечно-съдовата система.
Алергия
Повишената чувствителност на организма към някои алергени често се проявява с подуване и зачервяване на езика, наподобяващ ягода. Към най-честите алергени, които могат да предизвикат такава реакция са редица хранителни продукти (мляко, яйца, соя, ягоди, фъстъци, морски дарове), медикаменти, ухапване от насекоми и др. Освен характерният изглед на езика, придружаващи симптоми могат да са обриви, сърбеж и зачервяване по кожата, свиркане в гърдите, кихане, сълзене на очите.
» Още по темата: Алергия
Недостиг на витамини
Дефицитът на определени витамини може да се прояви с промяна в изгледа на езика. Най-често с този симптом се свързват ниските нива на витамин B12 и фолиева киселина (витамин B9). Недостигът може да се дължи на непълноценно хранене, понижен прием на витамини с храната или недостатъчното им усвояване от организма. Каквато и да е причината за недостиг, става ясно, че се повишава риска от възпаление на устната лигавица. В следствие на това се наблюдава нарушение в нормалната структура на езика и възникване на неравности, т.нар “ягодов език”. В повечето случаи, недостигът на витамини се придружава от общи симптоми като отпадналост, умора, липса на апетит и главоболие.
Кога да потърсите лекар?
Препоръчително е да посетите лекар още при първите признаци на ягодов език. Към тях спадат:
- подуване
- зачервяване
- наличие на неравности, приличащи на малки семена
- образуване на бял налеп в центъра или по ръбовете на езика
Освен характерният изглед на езика в повечето случаи се развиват и други симптоми, които са признак на дадено заболяване. Консултацията със специалист е задължителна за поставяне на точна диагноза и изготвяне на индивидуален план за лечение. Навременното диагностициране е важно, тъй като някои заболявания започват почти незабележимо, но бързо водят до разгърната клинична картина.
Лечение
Подходът за лечение на ягодовия език зависи от подлежащото заболяване. В някои случаи се налага хоспитализация и постоянно наблюдение от специалисти. На база на поставената диагноза лечението може да е следното:
Скарлатина: назначава се подходяща антибиотична терапия, която е важно да се приема в периода на пълния курс (най-често 10 дни). Подходящи антибиотици спадат към групата на пеницилините, а в някои случаи се назначават макролиди или цефалоспорини. Освен етиологичното лечение, което цели овладяване на бактериалната инфекция, необходимо е и започване на симптоматично такова. Използват се антипиретици (ибупрофен, парацетамол) за понижаване на температурата, вливане на течности за коригиране на дехидратацията и обезболяващи средства.
Токсичен шоков синдром: назначаването на антибиотици е задължително за отстраняване на микроорганизмите и минимизира разпространяването на инфекцията. Подходящият антибиотик се определя на база открития причинител и резултатите от изследваната антибиограма. Поради бързото влошаване на състоянието и честата поява на усложнения за организма е необходимо навременно започване на лечението, както и прием на пълните дози антибиотик без прекъсване.
Болест на Кавазаки: започването на лечението колкото се може по-рано е препоръчително за предотвратяване на възможните сърдечни усложнения. Назначава се интравенозен имуноглобулин във висока доза и аспирин. Целта на медикаментите е да намали възпалението и да облекчи симптомите. В някои случаи може да се използват кортикостероиди и дори биологична терапия.
Алергични реакции: за овладяването на симптоми причинени от среща на организма с алергени се препоръчва използване на антихистаминови препарати. Тяхното действие е насочено към хистамина като блокират директно ефектите му. Така се постига овладяване на сърбежа, намаление на обривите, сълзенето на очите и подуването на езика. Възможно е развитие на по-тежка алергична реакция, която се означава с термина анафилаксия. Това представлява животозастрашаващо състояние, тъй като се наблюдава оток на езика, свиване на дихателните пътища, невъзможност за поемане на въздух и спадане на кръвното налягане. Анафилактичният шок се овладява с инжектиране на адреналин и последващ прием на кортикостероиди.
Недостиг на витамини: ако причината е ниско ниво на витамини, необходимо е започване на заместително лечение със съответните добавки на витамин Б12 и витамин Б9 (фолиева киселина). Назначава се прием на дадените витамини, които са в недостиг, до достигане на референтните им стойности. Препоръчва се и промяна в начина на хранене като се увеличат храните богати на витамин Б12 и фолиева киселина (черен дроб, говеждо месо, риба, морски дарове, яйца, мляко и млечни продукти).
» Повече информация по темата:
След успешно лечение на установеното заболяване, придружаващите симптомите постепенно изчезват, а езикът възстановява напълно нормалния си изглед след няколко дни.
Заглавно изображение: Dr Graham Beards with thanks to Tamii Render, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Заболявания при симптом Ягодов, малинов език със или без бели налепи
Продукти свързани със СИМПТОМА
БЪРЗ ТЕСТ ЗА СТРЕПТОКОКИ (СКАРЛАТИНА) ГРУПА А * 1 ADVENT LIFE
ТЕСТ ЗА СКАРЛАТИНА * 1 VITROSENS
НАКРАЙНИК ЗА ЕЗИК MEGASONEX
Нов ПРОМОЧЕТКА ЗА ЕЗИК ТЕПЕ ГУУД
ЧЕТКА ЗА ЕЗИК ОТ БАМБУК ВЕЛСАМЕД
ЧЕТКА ЗА ЕЗИК МЪЖКА
Библиография
https://www.verywellhealth.com/strawberry-tongue
https://www.healthline.com/health/strawberry-tongue#treatment
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320894#glossitis
https://www.webmd.com/oral-health/strawberry-tongue-facts
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/symptoms-causes/syc-20377406
СИМПТОМА е свързан към
- Скарлатина
- Хранене при скарлатина
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
- При киселини и рефлукс сложете кубче лед под езика си
- Ако човек си глътне езика и действаме бързо, можем да спасим живота му
- Прещип, Улекс
- Бял ягодов език
- A38 Скарлатина
Коментари към Ягодов, малинов език със или без бели налепи