Бял ягодов език
Бял ягодов език представлява облагане на езика с бял налеп, върху който на определени места се появяват тъмночервени папили.
Белият ягодов език се среща при заболявания като глосит, дефицит на витамин В12, токсичен шоков синдром, болест на Кавазаки (Kawasaki disease), скарлатина (Scarlet fever) и други.
На какво се дължи белият ягодов език?
Основните състояния, при които се наблюдава бял ягодов език могат да се разделят на неинфекциозни и инфекциозни причини.
Инфекциозни причини
Глосит: възпаление на гърба на езика, което води до промяна в изгледа и структурата му. Съществуват няколко разновидности на глосит в зависимост от подлежащото заболяване. Всяка форма се характеризира с различен външен вид на езика:
- ягодов (малинов)
- атрофичен
- географски
- ромбовиден
- геометричен
Глоситът, който се проявява с бял ягодов език, се причинява най-често от различни микроорганизми (бактерии, вируси, гъбички). При развитие на възпалението, папилите на езика хипертрофират и около тях се образува белезникав налеп. Други възможни причини за възникване на глосит са болести на храносмилателната система (болест на Крон, болест на Уипъл), недохранване, анемия, хранителни алергии.
» Повече по темата: Глосит
Скарлатината е бактериална инфекция, която засяга най-вече деца. Причинява се от токсин-продуциращи бета-хемолитични група А стрептококи. Един от най-отличителните белези е наличието на ягодов/малинов език. В първите дни от заболяването езикът изглежда белезникав и силно увеличен. Покрит е с плътен бял налеп, заобиколен от зачервена (хиперемирана) зона. С прогресиране на заболяването налепът постепенно изчезва и остава само тъмночервеният цвят с изпъкнали папили по повърхността. Други признаци, които се развиват са:
- висока температура
- характерен обрив по лицето, шията, гърдите, гърба и кожните гънки
- болки и зачервяване на гърлото
- настръхнала (гъша) кожа
Martin Kronawitter, CC BY-SA 2.5 James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
» Повече по темата: Скарлатина
Токсичен шоков синдром представлява остро състояние, причинено от различни токсин-продуциращи бактерии (най-често Staphylococcus aureus). Засяга предимно възрастни хора като поразява различни органи едновременно. Устната кухина е едно от местата, на които се наблюдава директна инвазия на бактерии и освобождаване на токсин в кръвообращението. Това води до локално зачервяване на устната лигавица и възпаление на езика. Токсичният шоков синдром по-често се свързва с “червен ягодов език”, но в някои случаи се наблюдава и бял плътен налеп по типа “бял ягодов език”. Освен промените в устната кухина се наблюдават и следните симптоми:
- треска
- гадене
- повръщане
- диария
- обрив приличащ на слънчево изгаряне
- болка в мускулите и ставите
Въпреки че токсичният шоков синдром се среща рядко, усложненията които настъпват са значително тежки.
» Повече по темата: Токсичен шоков синдром
Неинфекциозни причини
Дефицитът на витамин В12 е сравнително често състояние, особено при вегетарианци и вегани, тъй като най-голямо количество от витамина се съдържа в животинските продукти. Витамин Б12 е водоразтворим витамин, който има съществена роля във функцията на нервната, кръвотворната и опорно-двигателна система. Ниските му нива могат да доведат до възпаление и промени във вида езика (ягодов език). Освен характерния външен вид, езикът е болезнен и с повишена чувствителност.
Болестта на Кавазаки (Kawasaki disease) е заболяване, което засяга предимно детската възраст и се нарича още “кожно-лигавичен лимфонодуларен синдром”. Среща се сравнително и рядко и има данни за генетична предразположеност. Обикновено симптомите се проявяват в две последователни фази. За първата фаза е характерна висока температура, обрив и подуване на лимфните възли. В тази фаза се развиват и промените по повърхността на езика. В началото той е обложен - “бял ягодов език”, а след 4-5 дни, белият налеп се резорбира и остават зачервените надигнати вкусови луковици - “червен ягодов език”. За втората фаза са характерни:
- болки в корема
- гадене и повръщане
- лющене на кожата
- болки в ставите
Поставяне на диагноза и лечение
За установяване на точната причина, на която се дължи белият ягодов език, е препоръчително да посетите специалист. Поставянето на диагнозата се основава главно на анамнестичните данни, които включват съобщаване на други симптоми и придружаващи заболявания, както и резултати от лабораторните показатели. Към основните диагностични методи спадат изследването на:
- Урина
- Кръвни показатели
- Микробиологично изследване
- Серологично изследване (установяване на антитела срещу даден микроорганизъм)
Поставянето на правилна диагноза е от съществено значение за назначаване на подходящо лечение и предотвратяване на възможните усложнения.
» Повече информация за лечение на ягодов език може да намерите в: Ягодов, малинов език със или без налепи
Изображение 2: freepik.com
Продукти свързани със СИМПТОМА
ТЕСТ ЗА СКАРЛАТИНА * 1 VITROSENS
БЪРЗ ТЕСТ ЗА СТРЕПТОКОКИ (СКАРЛАТИНА) ГРУПА А * 1 ADVENT LIFE
ЧЕТКА ЗА ЕЗИК ОТ БАМБУК ВЕЛСАМЕД
ЧЕТКА ЗА ЕЗИК МЪЖКА
ЧЕТКА ЗА ЕЗИК ДАМСКА
ЧЕТКА ЗА ЕЗИК АРТАНА
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/
https://www.emedicinehealth.com/toxic_shock_syndrome/article_em.htm
https://www.webmd.com/oral-health/strawberry-tongue-facts#
https://kidshealth.org/en/parents/kawasaki.html
СИМПТОМА е свързан към
- Скарлатина
- Ягодов, малинов език със или без бели налепи
- Хранене при скарлатина
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Ако човек си глътне езика и действаме бързо, можем да спасим живота му
- При киселини и рефлукс сложете кубче лед под езика си
- Прещип, Улекс
- Открийте причините за появата на черен език
Коментари към Бял ягодов език