Хипертония с раздалечени граници
› Рискове вследствие хипертония с раздалечени граници
› Симптоми
› Лечениe
Въведение
Кръвното налягане представлява налягането на циркулиращата кръв върху стените на кръвоносните съдове. Стойността на кръвното налягане е свързана с работата на сърцето и еластичността на артериите. Благодарение на кръвното налягане кръвта се разпространява в тялото и изпълнява функциите си.
Нормалното кръвно налягане варира от 110/70 до 130/85 mmHg. Тези показатели до голяма степен зависят от индивидуалните характеристики на тялото, възрастта, пола, условията на живот и дори през коя част на деня се измерва. Кръвното налягане се изразява чрез 2 показателя:
- Систолното кръвно налягане е кръвното налягане в момента на максимално свиване на сърцето (нормално 110-130mmHg).
- Диастолното кръвно налягане е кръвното налягане в момента на максимално отпускане на сърцето (нормално 70-85mmHg).
Хипертония с раздалечени граници: термин, означаващ повишено кръвно налягане, при което горната и долна граница са силно отдалечени една от друга, тоест разликата между тях е по-голяма от обичайното. Разликата между систоличното (горна граница) и диастоличното (долна граница) налягане се означава като пулсово налягане.
Пулсовото налягане се дефинира като разликата между систолното кръвно налягане и диастоличното кръвно налягане, които представляват максималното и минималното кръвно налягане по време на сърдечния цикъл. Златен стандарт за показанията на кръвно налягане са стойностите 120/80 mmHg, което води до приблизителна стойност от 40 mmHg за пулсово налягане. Високо пулсово налягане е разлика от повече от 100 mmHg между систолично и диастолично кръвно налягане.
Хипертонията с раздалечени граници може да е резултат от:
- Болести на органите на кръвообращението - атеросклероза, ендокардит, аортна дисекация.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска.
- Болести на нервната система - повишено вътречерепно налягане.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - тиреотоксикоза, тиреоидна буря.
Възможни причини
Потенциалните причини за хипертония с раздалечени граници могат да бъдат:
Напреднала възраст
Кръвното налягане често се повишава с възрастта. Въпреки това, след 55-годишна възраст е обичайно систоличното налягане да се повишава, а диастоличното налягане да намалява.
С напредването на възрастта се наблюдава намаляване на еластичността на големите артерии. Тази промяна се дължи на структурни промени в артериалната стена, включително намалено съдържание на еластин, повишено отлагане на колаген I и калцификация, което увеличава твърдостта на стената. Този процес често се описва като „втвърдяване на артериите“. Систолното и диастолното налягане се повишават и могат да доведат до увеличаване на пулсовото налягане. В отговор лявата камера е склонна към хипертрофия.
Интензивни упражнения
Интензивните упражнения могат да повлияят на ударния обем (обема на кръвта, изпомпвана от лявата камера на сърцето за един удар) и по-ниското системно съдово съпротивление (съпротивлението в артериите на кръвния поток).
Увеличаване на пулсовото налягане може да възникне например при бегач. По време на тренировка систоличното налягане ще нараства прогресивно поради увеличаване на ударния обем и сърдечния дебит. Диастоличното налягане, напротив, непрекъснато ще намалява поради намаляване на общото периферно съпротивление. В резултат на това пулсовото налягане ще се увеличи. Това може да се случи и при хора с по-голямо тегло мускулна маса.
Заболявания
Високо пулсово налягане се получава при няколко заболявания, включително аортна регургитация, аортна склероза, тежка желязодефицитна анемия, артериосклероза и хипертиреоидизъм. В повечето от тези случаи систоличното налягане се повишава, докато диастолното налягане остава близо до нормалното.
При аортна регургитация недостатъчността на аортната клапа води до обратен или регургитивен поток на кръв от аортата обратно в лявата камера, така че кръвта, изхвърлена по време на систола, се връща по време на диастола. Това състояние води до повишаване на систоличното налягане и намаляване на диастоличното налягане, което води до повишено пулсово налягане.
При аортна стеноза има стесняване на аортната клапа, което пречи на изтласкването на кръвта от лявата камера в аортата, което води до намаляване на ударния обем и последващо намаляване на пулсовото налягане.
Рискове вследствие хипертония с раздалечени граници
Хипертония с раздалечени граници може да означава по-висок риск за определени здравословни проблеми, включително:
- Атеросклероза
- Аортна регургитация
- Деменция
- Повишено вътречерепно налягане
- Хипертиреоидизъм (свръхпроизводство на хормони на щитовидната жлеза)
- Тежка анемия
- Слабост
Симптоми
Не всеки пациент с високо пулсово налягане ще има някакви оплаквания. Много пациенти с хипертония с раздалечени граници, също няма да имат никакви симптоми. С течение на времето обаче може да се наблюдава:
- подуване на глезените или стъпалата
- затруднено дишане
- световъртеж
- зачервяване на лицето
- припадък
- главоболие
- сърцебиене
- слабост
Друг признак на високо кръвно налягане е развитието на по-тежки здравословни проблеми като хронично бъбречно заболяване, увреждане на очите, инфаркт и инсулт. Те могат да възникнат, ако високото кръвно налягане остане неконтролирано или не се лекува.
Лечение
Високо пулсово налягане обикновено е признак на основен проблем, така че лечението обикновено зависи от състоянието. Повечето терапии обаче включват понижаване на кръвното налягане, което може да намали и повишеното пулсово налягане.
Промени в начина на живот
Има няколко стъпки, които можете да предприемат за контролиране на високо кръвното налягане, преди започване на медикаментозна терапия:
- Намаляване на телесното тегло. Загубата дори на 10 килограма може да подпомогне намаляването на кръвното налягане.
- Двигателна активност. Практикуването на поне 30 минути упражнения или дълги разходки.
- Спиране на вредни навици. Тютюнопушенето може да доведе до атеросклероза, което може да води до повишаване на пулсовото налягане.
- Намалете дневния си прием на натрий. Стремете се да ядете по-малко от 1500 до 2000 милиграма натрий на ден.
- Избягване приема на алкохол. Ограничете се до не повече от две напитки на ден за мъжете и едно питие на ден за жените.
- Намаляване на стреса. Стресът води до повишаване нивата на мастни киселини и глюкоза в кръвта. Те могат да се метаболизират до холестерол, който да се натрупа в стената на артериите (атеросклероза). Оформените плаки оказват съпротивление на кръвния ток и допринасят за високо кръвно налягане.
Лекарства
Понякога промените в диетата и начина на живот не са достатъчни за контролиране на хипертония с раздалечени граници. В тези случаи се предписва медикаментозна терапия. Има няколко вида лекарства за лечение на високо кръвно налягане, включително:
- инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим, като лизиноприл
- ангиотензин II рецепторни блокери, като валсартан и лосартан
- бета-блокери, като метопролол или атенолол
- блокери на калциевите канали, като амлодипин и дилтиазем
- инхибитори на ренина, като алискирен
Трябва да се има предвид, че може да има нужда от допълнително лечение, включително различни лекарства, за да се контролира широкото пулсово налягане, в зависимост от основната причина.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Заболявания при симптом Хипертония с раздалечени граници
Библиография
https://www.healthline.com/health/wide-pulse-pressure#treatments
https://www.verywellhealth.com/wide-pulse-pressure-8404756
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8029839/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482408/
Коментари към Хипертония с раздалечени граници