Високо кръвно налягане
Високо кръвно налягане: силата, която кръвта упражнява върху стените на артериите, преминавайки през тях се означава като артериално кръвно налягане. Нормално, при покой, то е в диапазона 100-140 mmHg систолно (горна граница) и 60-90 mmHg диастолно (долна граница) средна стойност 120/80 mmHg. Показанията над 140/90 mmHg (систолично/диастолично налягане) се означават като високо кръвно налягане. В медицината състоянието се означава като хипертония.
Има три основни типа на хипертония:
- есенциална (първична, идиопатична) хипертония - когато причината е неизвестна. Тя заема около 90-95% от случаите на хипертония;
- вторична хипертония - когато хипертонията е причинена от друго състояние или заболяване (например бъбречно заболяване);
- изолирана систолна хипертония - когато само систоличното кръвно налягане (горната граница) е високо, то се среща при по-възрастни хора.
Симптоми
Хипертонията често е наричана "тих убиец", защото обикновено протича без симптоми, докато в същото време се развиват сериозни усложнения.
Някои хора с високо кръвно съобщават за главоболие (особено в тила), световъртеж, обърканост, бучене в ушите, промяна в зрението или епизоди на припадъци.
При стойности от 180/120 mmHg настъпва хипертонична криза, която изисква спешна медицинска помощ. В този момент могат да се проявят признаци като: главоболие, гадене, повръщане, виене на свят, замъглено или двойно виждане, кървене от носа, сърцебиене, задух.
Изображение: колаж framar.bg
Симптоми при деца
При деца с високо кръвно налягане може да се проявят признаци на: главоболие, умора, замъглено зрение, кръвотечение от носа, парализа на Бел.
Симптоми при новородени и малки бебета
Признаци на забавен растеж, припадъци, раздразнителност, летаргия, дихателен дистрес може да се наблюдават при новородени и малки бебета при високо кръвно налягане.
Рискови фактори
Възраст - рискът от високо кръвно налягане се увеличава с напредване на възрастта, тъй като еластичността на кръвоносните съдове намалява.
Фамилна анамнеза - хората, чиито близки роднини и членове на семейството имат хипертония, са със значително повишен риск от развитие на състоянието и при тях.
Етнически произход - афро-американците имат по-висок риск от развитие на хипертония, отколкото други етнически групи.
Наднормено тегло и затлъстяване - хората с наднормено са по-склонни да развият високо кръвно налягане.
Пол - като цяло, високото кръвно налягане е по-често срещано при възрастните мъже, отколкото при възрастните жени. Въпреки това, след 55-годишна възраст, относителният риск на жената да развие хипертония се увеличава.
Липса на физическа активност - липсата на упражнения и заседналият начин на живот също увеличават риска от хипертония.
Тютюнопушене – то води до свиване на кръвоносните съдове, което от своя страна повишава кръвно налягане. Тютюнопушенето също намалява съдържанието на кислород в кръвта и сърцето прави повече съкращения, за да компенсира недостига – това също е рисков фактор за повишаване на кръвното налягане.
Прием на алкохол - пиенето на прекомерни количества алкохол може драстично да повиши кръвното налягане и да увеличи риска от сърдечна недостатъчност, инсулт.
Неправилно хранене - много специалисти казват, че храните с високо съдържание на мазнини и сол води до по-висок риск от хипертония. Въпреки това, повечето диетолози подчертават, че проблемът е по-скоро от вида на мазнините, отколкото количеството им.
Стрес - стресът може да има силно въздействие върху кръвното налягане, особено когато е хроничен. Това може да се случи в резултат както на социално-икономически, така и на психосоциални фактори.
Бременност – през бременността може да се развие усложнение наречено прееклампсия, което може да повиши кръвното налягане до опасни стойности.
Изображение: колаж framar.bg
Високото кръвно налягане може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - хронично бъбречно заболяване, нефритен синдром.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - заболяване на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм), затлъстяване, първичен хипералдостеронизъм, болест на Кушинг (Cushing's disease), захарен диабет, акромегалия, хиперпаратиреоидизъм, синдром на поликистозните яйчници, недоимък на магнезий, недоимък на витамин D.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект на някои лекарства (за простуда, нестероидни противовъзпалителни, орални контрацептиви и други хормонални лекарства), употреба на наркотични вещества (амфетамини).
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност (гестационна хипертония), еклампсия.
- Болести на органите на кръвообращението - атеросклероза, есенциална хипертония, вторична хипертония, кардиомиопатия.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, безпокойство, сексуална дисфункция (непредизвикана от органично разстройство), преждевременна еякулация.
- Болести на нервната система - сънна апнея.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алкохолна интоксикация, отравяне с тежки метали (арсен, олово, кадмий).
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - дисеминиран лупус еритематозус.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска, нарушен глюкозен толеранс.
- Новообразувания - феохромоцитом.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродена стеноза на бъбречната артерия, коарктация на аортата.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
- Други - фамилна обремененост, консумация на кофеинови напитки.
Рискове от високото кръвно налягане
Ако кръвното ви е прекалено високо, то допълнително натоварва кръвоносните съдове, сърцето и други органи, като мозък, бъбреци и очите. Високото кръвно е рисков фактор, които може да доведе до тежки здравословни проблеми като: инсулт, инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност, аневризма на артериите, периферна артериална болест, хронично бъбречно заболяване, загуба на зрение и други.
Изображение: drugs.com
Кога да се консултирате с лекар?
Добре е кръвното налягане да започне да се измерва поне веднъж на две години от навършването на 18-годишна възраст. Обикновено то трябва да се проверява и на двете ръце, за да се определи дали има разлика. Важно е да се използва маншет с подходящ размер.
Ако сте на 40 или повече години или сте на възраст между 18 и 39 години, но с повишен риск от високо кръвно налягане е необходимо да измервате стойностите на кръвното си поне веднъж годишно.
Лекарят ви може да препоръча по-чести измервания, ако вече сте диагностицирани с високо кръвно или имате други рискови фактори предразполагащи към сърдечно-съдови заболявания.
Диагноза
За диагностицирането на проблема е необходимо измерване на кръвното налягане. Ако стойностите са високи лекарят ще препоръча да следите кръвното си в продължение на няколко дни или седмици. При съмнения от негова страна за наличие на проблем, той може да назначи изследване на урина, кръв, ултразвук на сърце и бъбреци, ЕКГ, скрининг на холестерол.
Тези изследвания ще помогнат за диагностициране на проблема и навременно лечение.
Лечение
Терапията при хипертония включва медикаменти по лекарско предписание и здравословен начин на живот.
Повече за лечението в темата: "Лечение на високо кръвно налягане".
Допълнителна информация може да откриете в здравния проблем: "Високо кръвно".
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Високо кръвно налягане
- Агонисти предимно на алфа-адренорецепторите, некласифицирани другаде
- Адреногенитални разстройства
- Адреномедуларна хиперфункция
- Акромегалия и хипофизарен гигантизъм
- Амилоидоза
- Аортно телце и други параганглии
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/159283.php
https://www.healthline.com/health/high-blood-pressure-hypertension
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410
https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-pressure-hypertension/
Коментари към Високо кръвно налягане