Уголемено сърце (кардиомегалия)
Сърцето е част от сърдечно-съдовата система на човек, като той представлява кух мускулен орган, изпълняващ помпена функция. Неговите размери варират: при мъжете тежи около 300 грама, а при жените - 200-220 грама. Когато размерите на сърцето надхвърлят тези стойности, се наблюдава т.нар. уголемено сърце.
Уголеменото сърце, или също кардиомегалия, е патологично състояние, което се характеризира с увеличена дебелина на сърдечната стена и необичайно голям размер на сърцето. В резултат на тези промени се нарушава в различна степен помпената функция на сърдечния мускул.
Симптоми
При много хора кардиомегалията е асимптоматична. Едва когато помпената функция на сърцето е нарушена, могат да се наблюдават симптоми като:
- Лесна уморяемост
- Задух
- Кашлица в легнало положение
- Качване на тегло
- Отоци в областта на краката и корема
- Сърцебиене
- Световъртеж
На какво може да се дължи кардиомегалията?
Уголеменото сърце може да се дължи на:
- Болести на органите на кръвообращението - хипертония, застойна сърдечна недостатъчност, коронарна болест на сърцето, атеросклероза, заболяване на сърдечните клапи (стеноза и недостатъчност на митралната, аортната или трикуспидалната сърдечна клапа), исхемична болест на сърцето, кардиомиопатии, белодробна хипертония, перикарден излив, аритмии, белодробно сърце.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - затлъстяване, захарен диабет, хиперхолестеролемия, хиперлипидемия, нарушения на щитовидната жлеза (тиреотоксикоза, микседем), хемохроматоза, амилоидоза, акромегалия, болест на Тай-Сакс (Tay-Sachs disease), болест на Фабри (Fabry's disease), синдром на Кушинг (Cushing's syndrome), Бери-бери, карциноиден синдром.
- Болести на нервната система - сънна апнея.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - излагане на токсини, злоупотреба с кокаин и алкохол.
- Инфекциозни и паразитни болести - вирусен миокардит, болест на Чагас (Chagas disease), Лаймска болест (Lyme disease).
- Болести на пикочо-половата система - бъбречно заболяване.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - анемия, таласемия.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит, системен лупус еритематозус, нодозен полиартериит.
- Новообразувания - лимфом, левкемия, феохромоцитом.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродени аномалии на сърцето, вроден сърдечен блок.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
По-чести причини за уголемено сърце:
- Хипертония (високо кръвно налягане, артериална хипертония) – социално-значимо, хронично заболяване, при което се наблюдава трайно повишаване на кръвното налягане в артериите. В резултат на хипертонията сърцето изразходва повече енергия, за да може кръвта да циркулира адекватно в кръвоносните съдове. Ето защо при артериална хипертония се наблюдава хипертрофия на лява камера на сърцето, а също и на ляво предсърдие. Тоест, при високо кръвно налягане се наблюдава кардиомегалия като резултат от хроничното въздействие на високото артериално налягане върху сърдечния мускул.
- Атеросклероза - заболяване на голямо- и среднокалибрените артерии, характеризиращо се с дисфункция на ендотела, изразяваща се във възпаление на съдовата стена и натрупване на холестерол и липиди в tunica intima (най-вътрешният слой на съдовата стена). В резултат се наблюдава стеснение в лумена на съда, както и загуба на еластичността му. Атеросклерозата е пряко свързана и с появата на исхемична болест на сърцето (ИБС), тъй като патогенезата на заболяването се изразява именно със стесняване просвета на артериите на сърцето. Като отговор на това кръвотока към сърцевия миокард се нарушава, ето защо възниква кардиомегалия при исхемична болест на сърцето.
- Затлъстяване – свързано е с нарушения баланс между енергията, постъпваща с храната и енергията, която изразходва индивидът и натрупване на прекомерно количество мастна тъкан. Затлъстяването е свързано с цялостното наддаване на тегло, което от своята страна автоматично ще води до по-голям размер на вътрешните органи, вкл. и на сърцето. Заболяването не е само естетично, но и патологично, тъй като може да бъде предпоставка за появата на диабет тип 2, исхемична болест на сърцето, атеросклероза, артериална хипертония,хиперхолестеролемия и др.
- Дислипидемии - към дислипидемиите се включват всички заболявания, свързани с нарушение в мастната обмяна и присъствието на абнормно количество липиди в организма (хиперхолестеролемия, хиперлипидемия). За установяването им е нужно проследяване на няколко показателя: общ холестерол (3,5-5,5mmol/L), LDL- 2,5-3mmol/L или по-ниски, HDL- над 1,7mmol/L и триглицериди- под 2mmol/L. Високото количество на холестерол и липиди в кръвта могат да бъдат резултат както на фамилна обремененост, така и на различни външни фактори, свързани най-вече с храненето. Дислипидемиите могат да доведат до състояния като диабет, затлъстяване, появата на сърдечно-съдови заболявания, като е възможна и появата на кардиомегалия със същия патогенетичен механизъм, гореописан при затлъстяването.
- Злоупотреба с алкохол и тютюнопушене - прекомерната употреба на алкохол има негативно действие върху сърдечно-съдовата система на човека, изразяваща се в директното му кардиотоксично действие, ето защо е възможно да се наблюдава уголемено сърце при алкохолнозависимите. Тютюнопушенето предизвиква вазоспазъм (свиване на кръвоносните съдове) и прави тяхната стена по-ригидна(твърда) и губи своята еластичност, което увеличава следнатоварването на сърцето и е възможно да се наблюдава кардиомегалия. Това е и причината за високия сърдечно-съдов риск при пушачите.
- Перипартална кардиомиопатия - Перипарталната кардиомиопатия е рядко състояние, срещащо се в последния месец от бременността до петия месец след раждането. Представлява дилатативна кардиомиопатия, т.е. сърдечният мускул отслабва и не може да изпомпва адекватно кръвта, в резултат на което сърдечните кухини се дилатират (разширяват), което от своя страна води до кардиомегалия. Перипарталната кардиомиопатия в повечето случаи е преходно състояние, завършващо с пълно възстановяване без проява на патологични сърдечни изменения.
Лечение
Кардиомегалията представлява симптом, а не отделно заболяване. За нейното лечение от първостепенна важност е установяване причината за появата и, тоест лечение на основното заболяване. В по-голямата част от случаите кардиомегалията е необратимо състояние и целта на лечението е спиране на прогресията.
Заболявания при симптом Уголемено сърце (кардиомегалия)
- Ганглиозидоза GM2
- Дефекти в разграждането на глюкопротеините
- Други ганглиозидози
- Други разстройства на обмяната на глюкопротеините
- Исхемична болест на сърцето
- Монозомии и делеции на автозоми, некласифицирани другаде
Библиография
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/enlarged-heart/symptoms-causes/syc-20355436
www.healthline.com/health/peripartum-cardiomyopathy
Коментари към Уголемено сърце (кардиомегалия)