Тежка умствена недостатъчност
Тежка умствена недостатъчност: тежки нарушения на способността за мисъл, разсъждения, анализиране и адекватни реакции, както и ограничения в ежедневните умения (адаптивно функциониране). Възможно е да се наблюдават и лицеви малформации, зрителни и слухови увреждания, говорни смущения и други.
По-често симптомите на тежка умствена недостатъчност се проявяват още в детството и продължават и през живота на възрастния човек. За поставяне на диагнозата е необходимо да се установят ограничения в две или повече области на адаптация и ниво на интелектуално функциониране доста под средното.
Тежка умствена недостатъчност може да настъпи поради различни причини и заболявания като генетични аномалии, фетален алкохолен синдром, Канту Санчес-Корона Фрагосо (Cantu Sanchez-Corona Fragoso) синдром, кръвосмешение, синдром на чупливата Х хромозома, остра фулминантна множествена склероза, акросфеносиндактилия, адренолевкодистрофия, агенезия на корпус калозум, синдром на Александър (Alexander), синдром на Фринс (Fryns), прием на тератогенни вещества и медикаменти през бременността (алкохол, наркотици, някои лекарства) и други.
Заболявания при симптом Тежка умствена недостатъчност
- Други редукционни деформации на мозъка
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, засягащи няколко системи
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, некласифицирани другаде
- Пълна хромозомна тризомия, мозаечна форма (митотично неразделяне)
- Синдроми на вродени аномалии, свързани предимно с нисък ръст
Коментари към Тежка умствена недостатъчност