Респираторна ацидоза
Респираторна ацидоза представлява състояние, което настъпва, когато белите дробове не могат да отстранят достатъчно от въглеродния диоксид (СО2), произвеждан от тялото. Излишъкът СО2 води до намаляване на рН на кръвта и други телесни течности, което повишава киселинността в организма. Обикновено тялото може да балансира йоните, които контролират киселинността. Този баланс се измерва със стойности от 0 до 14. Нормалното рН на кръвта е между 7,35 и 7,45, а ацидозата настъпва, когато то падне под 7,35.
Респираторната ацидоза може да се срещне още като респираторна недостатъчност или вентилационна недостатъчност.
Респираторната ацидоза може да се прояви при:
- Болести на дихателната система - хронична обструктивна белодробна болест, емфизем, астма, хроничен бронхит, синдром на респираторен дистрес.
- Болести на нервната система - амиотрофична латерална склероза, невромускулни заболявания, синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barr? syndrome), миастения гравис, мускулна дистрофия, обструктивна сънна апнея, парализа на диафрагмата.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - кифосколиоза.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на медикаменти (фентанил).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химическо отравяне (агроцид, апаразин, афтирия, линдан).
- Някои състояния, възникващи в перинаталния период - респираторен дистрес при новородено, некротизиращ ентероколит.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродена диафрагмална херния.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - киселинно-алкален дисбаланс.
По-чести причини за респираторна ацидоза
Хронична обструктивна белодробна болест
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е хронично възпалително белодробно заболяване, което причинява затруднен въздушен поток от белите дробове. Симптомите включват затруднено дишане, кашлица, отделяне на слуз (храчки) и хрипове. Обикновено се причинява от дългосрочно излагане на дразнещи газове или прахови частици, най-често от цигарен дим. Хората, страдащи от ХОББ, са изложени на повишен риск от развитие на сърдечни заболявания, рак на белия дроб и други състояния.
Емфиземът и хроничният бронхит са двете най-чести състояния, които допринасят за ХОББ . Тези две състояния обикновено се срещат заедно и могат да варират по тежест сред хората с ХОББ .
Хроничният бронхит е възпаление на лигавицата на бронхиалните тръби, които пренасят въздух към и от алвеолите на белите дробове. Характеризира се с ежедневна кашлица и отделяне на слуз (храчки).
Емфиземът е състояние, при което алвеолите в края на най-малките въздушни канали (бронхиоли) на белите дробове се разрушават в резултат на вредно излагане на цигарен дим и други дразнещи газове и прахови частици.
Признаците и симптомите на ХОББ могат да включват:
- недостиг на въздух, особено по време на физическа активност
- хрипове
- стягане в гърдите
- хронична кашлица, която може да отделя слуз (храчка), която може да е бистра, бяла, жълта или зеленикава
- чести респираторни инфекции
- липса на енергия
- нежелана загуба на тегло (в по-късните етапи)
- подуване на глезените
Астма
Астмата е хронично заболяване на белите дробове. Има две форми: алергична и неалергична астма. И в двата случая засегнатите страдат от задух и кашлица. Симптомите могат да бъдат облекчени с лекарства и адаптиран начин на живот. Астмата се проявява на пристъпи. Това означава, че между тях симптомите се подобряват отново и отново или изчезват напълно.
В зависимост от отключващия фактор се разграничават алергична и неалергична астма. Ако респираторното заболяване е причинено от алергия, определени алергени, като цветен прашец, домашен прах, животински пърхот или плесен, предизвикват астматичен пристъп. Заболяването често се среща заедно с други алергии и обикновено започва в детството.
В случай на неалергична астма отключващият фактор може да бъде респираторна инфекция.
Астмата обикновено се характеризира с редуване на до голяма степен безсимптомни фази и внезапни, повтарящи се астматични пристъпи. Типичните симптоми на астма включват:
- кашлица, особено през нощта
- недостиг на въздух, често през нощта или сутрин
- задух
- стягане в гърдите
- хрипове
- затруднено, дълго издишване
Понякога симптомите на астма се влошават рязко и настъпва астматичен пристъп. Това се случва, когато пациентите с астма са изложени на вещества, към които са алергични. След това се стига до:
- внезапна поява на задух, дори без физическо усилие
- мъчителна кашлица с понякога малко вискозна, бистра или жълтеникава слуз
- безпокойство и страх
Тежкият астматичен пристъп изисква спешна медицинска помощ.
Сънна апнея
Сънна апнея представлява свързано със съня дихателно разстройство: засегнатите страдат от паузи в дишането по време на сън. Синдромът на сънна апнея е опасен, защото кратките паузи в дишането по време на сън могат да се разрастнат в по-дълги, заплашителни спирания на дишането. Различават се два вида сънна апнея:
- Обструктивна: Определени анатомични или функционални фактири като стеснен фаринкс или по-отпуснати фарингеални мускули водят до колапс на горните дихателни пътуща по време на акта на двишване. Това спиране на дишането води до спадане на съдържанието на кислород в кръвта и има дефицит в снабдяването на тъканите. Това кара тялото да се „събуди“: рязко се активират дихателните мускули на диафрагмата и гръдния кош, сърцето също увеличава производителността си и кръвното налягане се повишава.
- Централна: Тази форма се задейства от неизправност в централната нервна система. Апноичната пауза се задейства от потискане или отпадане на изходния сигнал на дихателния център. Централната сънна апнея засяга предимно възрастни хора. Често е безвреден и обикновено не се нуждае от лечение, освен ако не се появи в комбинация със сърдечна недостатъчност или нервни разстройства.
Типични симптоми на сънна апнея са повтарящи се паузи в дишането по време на сън . Апнеята продължава между 10 и 120 секунди и се появява повече от пет пъти на час. Това е последвано от фази на дълбоко дишане и силно и неправилно хъркане.
Диагноза
За поставянето на диагнозата могат да послужат следните изследвания като кръвно-газов анализ, основен метаболитен панел, електролитен панел, рентгенография на бели дробове, спирометрия и други функционални изследвания на белите дробове.
Лечение
Терапията се състои в осигуряване на адекватна вентилация - чрез ендотрахеална интубация или неинвазивна вентилация с положително налягане. Всеки дефицит на калий и хлорид трябва да се компенсира. Натриевият бикарбонат е почти винаги противопоказан поради потенциала за парадоксална ацидоза в ЦНС. Изключение могат да бъдат случаите на тежък бронхоспазъм, при които HCO3? може да подобри реакцията на бронхиалната гладка мускулатура към бета-агонисти.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Респираторна ацидоза
- Анормално дишане
- Вродена диафрагмална херния
- Дихателна недостатъчност, некласифицирана другаде
- Други инсектициди
- Некротизиращ ентероколит у плода и новороденото
- Синдром на респираторно разстройство [дистрес] при възрастни
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/copd/symptoms-causes/syc-20353679
https://www.healthline.com/health/respiratory-acidosis
https://www.netdoktor.de/krankheiten/asthma/
https://www.netdoktor.de/krankheiten/schlafapnoe/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24834-respiratory-acidosis
https://www.msdmanuals.com/de/profi/endokrine-und-metabolische-krankheiten/s%C3%A4ure-basen-regulation-und-st%C3%B6rungen/respiratorische-azidose
Коментари към Респираторна ацидоза