Постоянен глад
Постоянният глад е състояние, което се описва със засилен апетит (нужда от приемане на по-големи количества храна от обичайните) и постоянно чувство на глад, означава се още с термина полифагия.
Гладът и апетитът се регулират от сложни взаимодействия между ендокринната, храносмилателната и нервната система, които подават сигнали към мозъка, когато човек е гладен и сит.
Постоянният глад може да бъде резултат от:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, хипогликемия, хипертиреоидизъм, пубертет.
- Инфекциозни и паразитни болести - аскаридоза.
- Психични и поведенчески разстройства - биполярно разстройство, мания, депресия, стрес, булимия невроза, хистерия.
- Страничен ефект от употребата на медикаменти
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - мозъчна травма.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Менопауза
- Новообразувания - краниофарингиом, хромофобен аденом.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - злоупотреба с амфетамини.
- Други - усилено физическо натоварване.
По-чести причини за постоянен глад
Бременност
По време на бременността в матката на жената се развива ембрион. Състоянието настъпва след сливане на мъжка и женска полова клетка и успешното имплантиране в матката. Бременността има продължителност от приблизително 280 дни, 10 лунарни месеца (всеки по 28 дни) или 9 календарни месеца. Тогава настъпват редица промени в женския организъм, имащи за цел осигуряване на оптимални, благоприятни условия за правилното развитие на плода.
Настъпват редица хормонални промени, включително и в нивата на женските полови хормони естроген и прогестерон, които могат да доведат до повишаване на апетита. Постоянното чувство на глад се появява обикновено през втория триместър, когато вече бременната не страда от сутрешно гадене.
Повече информация можете да намерите на:
» Промени в организма на майката по време на бременността
Менопауза
Менопаузата е естествен биологичен процес, който бележи края на менструалните цикли при жената. Тя настъпва през 40-те или 50-те години от живота на жената и се диагностицира след 12 месеца липса на менструация. Менопаузата се предхожда от перименопауза - период, през който нивата на естроген стават нестабилни, а тези на прогестерон намаляват.
По време на менопаузата също се наблюдават промени в хормоните, участващи в регулацията на апетита. Един от тях е грелинът, наречен още "хормон на глада". Неговото увеличение по време на този период може да доведе до чувство на постоянен глад.
Повече информация можете да намерите на:
Диабет
Диабетът е социалнозначима диагноза, която обхваща група ендокринни заболявания, свързани с нарушение на въглехидратната обмяна. Основно се характеризира с повишена кръвна захар, като в зависимост от патогенезата на хипергликемията се различават няколко вида диабет:
- Диабет тип 1 (инсулинозависим) - автоимунно заболяване, при което бета-клетките на панкреаса изобщо не произвеждат инсулин или той е в твърде малко количество, за да задоволи нуждите на организма. Прецизният контрол на кръвната захар в комбинация с подходящ хранителен режим и активен начин на живот осигуряват редуциране на риска от настъпване на характерните за заболяването усложнения, някои от които са животозастрашаващи (кетоацидоза).
- Диабет тип 2 (неинсулинозависим) - основната причина за него е нарушение в механизма на действие на инсулина. Тази форма на диабета се характеризира с инсулинова резистентност, в резултат на което глюкозата не може да навлезе в клетките и да се използва от тях, а остава в кръвта, което в крайна сметка отново води до хипергликемия. Диабет тип 2 обикновено се развива с напредване на възрастта в комбинация с небалансиран хранителен режим и ниска физическа активност. Към лечение с инсулин се прибягва, когато останалите методи за лечение (промяна в хранителния режим и стила на живот) не са дали нужните резултати.
- Гестационен диабет - характеризира се с повишени нива на кръвната захар и може да се развие в различни етапи на бременността вследствие на промяна в инсулиновите рецептори или временна инсулинова резистентност.
Полифагията заедно с полидипсия и полиурия спадат към основните симптоми на диабета. Чувството за глад е пряко свързано с нивата на глюкозата в кръвта. В състояние на хипергликемия заради инсулинова резистентност или липса на инсулин глюкозата не навлиза в клетките и тя не може да бъде използвана за продуциране на енергия. Поради тази причина гладът продължава, приемът на храна също, което от своя страна води до още по-сериозна хипергликемия и навлизане в омагьосан кръг.
Хипогликемията от своя страна също може да доведе до полифагия. Тя се наблюдава по-често при пациенти с диабет тип 1 и при диабетици, които приемат инсулин.
Повече информация можете да намерите на:
» Диабет
Хипертиреоидизъм
Хипертиреоидизмът, наричан още тиреотоксикоза, е състояние, при което са повишени количествата на щитовидните хормони трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4). Основната причина за тиреотоксикоза е Базедовата болест - автоимунно заболяване, свързано с образуване на TSH-рецепторни антитела. Характерен симптом на заболяването е и екзофталмът. Към останалите възможни причини за хипертиреоидизмът спадат Хашитоксикозата, подострият тиреоидит и други.
Щитовидните хормони за производни на аминокиселината тирозин. След освобождаването си циркулират в кръвта, свързани с плазмени протеини (албумини, преалбумини, алфа-глобулин). Делът на свободният тироксин Т4 е 0,02%, като той се отличава с дълъг полуживот (около 7 дни). Въпреки по-краткия си полуживот (около 1 ден) Т3 е активният хормон.
Към физиологичните ефекти на щитовидните хормони спадат:
- повишаване на основната обмяна
- повишаване на топлопродукцията
- повишаване на кислородната консумация
В състояние на тиреотоксикоза именно по-бързият метаболизъм и изразеният катаболен ефект на щитовидните хормони водят до постоянен глад, който е комбиниран с намаляване на теглото. Други симптоми на заболяването са характерният екзофталм, ускорена сърдечна дейност, повишено изпотяване, повишена възбудимост, нервност, емоционална лабилност, тремор и други.
За повече информация вижте:
» Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм] МКБ E05
Страничен ефект от употребата на медикаменти - кортикостероиди
Кортикостероидите са синтетични производни на кортизола - хормон, продуциран от надбъбречната жлеза. Лечение с такива медикаменти се прилага при артрит, лупус, болест на Крон, астма, обриви и други заради изразеното им противовъзпалително и имуносупресивно действие. Въпреки тези свои свойства медикаментите от тази група причиняват и съответни странични ефекти, сред които и покачване на тегло.
Кога да потърсите лекар?
Постоянният глад е неспецифичен симптом и само по себе си не изисква спешна медицинска помощ. Но, когато той се проявява в комбинация с други симптоми или при диагностицирани пациенти с диабет или други заболявания, може да се отнася до настъпващо усложнение, изискващо консултация с лекар.
Как да си помогнете сами?
Ако постоянният глад се дължи на бременност или менопауза, можете да прибегнете до балансиран хранителен режим, осигуряващ всички макро- и микронутриенти, от които се нуждае Вашият организъм.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Постоянен глад
- Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - маниен без психотични симптоми
- Болест на натрупването на гликоген
- Други синтетични наркотици
- Други уточнени видове захарен диабет
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, засягащи няколко системи
- Други хипогликемии
Библиография
https://www.verywellhealth.com/polyphagia-5114624
https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-hunger
https://www.healthline.com/nutrition/menopause-weight-gain
https://www.healthline.com/health/steroids-and-weight-gain
Коментари към Постоянен глад