Мозъчни промени
Мозъчни промени: нарушения, засягащи структурата на мозъка и изграждащите го клетки, които повлияват и нормалното функциониране на нервната система и организма като цяло. Мозъчните промени може да включват атрофия, демиелинизация, разширение на мозъчните камери, клетъчна смърт и други.
Мозъчни промени са характерни за различни състояния и заболявания като мозък-кости-мазнини синдром, нарушено кръвоснабдяване (исхемия), хидроцефалия, шизофрения, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, болест на Уаят (Wyatt), фронтотемпорална деменция, болест на Уилсън (Wilson), умствена изостаналост, синдром на Мойнахан (Moynahan) тип ІІІ и други.
Мозък-кости-мазнини синдром (прогресивна деменция с липомембранозна поликистозна остеодисплазия) е заболяване, причинено от мутация на гени. Проявява се с мозъчни промени, костни кисти, импотентност, фригидност, поведенчески проблеми, загуба на задръжки, нарушен чревен мотилитет, нарушения в речта, калцификация на базалните ганглии, атрофия на мозъка, гърчове, спастичност, демиелинизация и/или глиоза на бялото мозъчно вещество, преждевременна смърт между четвърто и шесто десетилетие.
Заболявания при симптом Мозъчни промени
- Вродена цитомегалвирусна инфекция
- Други разстройства на натрупването на липиди
- Други сфинголипидози
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, засягащи няколко системи
- Ограничена атрофия на главния мозък
- Прогресираща надядрена офталмоплегия [Steele-Richardson-Olszewski]
Коментари към Мозъчни промени