Вродена цитомегалвирусна инфекция МКБ P35.1
Цитомегалвирусната инфекция е най-честата вродена инфекция. Тя засяга около 1-2% от новородените, но само малка част от тях имат изявена клинична картина.
Причинителят на заболяването е ДНК-вирус от групата на Herpes viridae, който може дълго време да остане в организма в неактивно, латентно състояние, без да настъпи инфектиране. Заразяването на плода става трансплацентарно, но може да настъпи и по време на раждането или след него – чрез майчината кърма.
Типичен хистологичен белег на вродената цитомегалвирусна инфекция са гигантските клетки с вътреядрени и цитоплазматични включения.
Клиничните прояви на заболяването могат да бъдат различни. Вродената цитомегалия може да протече като системна инфекция с картина на:
- менингоенцефалит;
- хепатит;
- интерстициален нефрит;
- пневмония;
- хемолитична анемия;
- тромбоцитопения;
- интраутеринна хипотрофия;
Като последица от засягането на ЦНС се наблюдават микроцефалия, интрацеребрални калцификати, хориоретинит. Дори при субклиничните форми след време могат да се констатират сериозни отклонения: очни аномалии, загуба на слуха и други.
Диагнозата се поставя чрез изолиране на вируса от слюнката и урината. Правят се също така серологични тестове (IgM-ELISE), които обаче не са напълно сигурни.
Диференциална диагноза трябва да се направи с:
- хемолитична болест на новороденото;
- неонатален сепсис;
- рубеола;
- токсоплазмоза;
- галактоземия;
Усложненията на вродената цитомегалвирусна инфекция са: слепота, чернодробна недостатъчност, глухота.
Лечението не е достатъчно ефективно. Прилагат се хиперимунен глобулин и Ганцикловир. Прогнозата е лоша, смъртността достига 30%.
Коментари към Вродена цитомегалвирусна инфекция МКБ P35.1