Малформации на щитовидната жлеза
Малформации на щитовидната жлеза обединяват в себе си различни нарушения във функцията и структурата на жлезата. Функционалните нарушения могат да бъдат изразени в хипо (тиреоидит на Хашимото) и хиперфункция (Базедова болест) на жлезата.
Щитовидната жлеза е ендокринен орган, намиращ се в шийната област. Участва в секрецията на хормоните трийодтиронин и тироксин, както и калцитонин.
Малформации на щитовидната жлеза могат да се дължат на грешки в ембрионалното развитие, генетични и хромозомни заболявания, вроден хипотиреоидизъм, въздействие на тератогенните фактори по време на бременността (медикаменти, радиация, инфекции, отравяния с тежки метали, алкохол, наркотици, никотин), синдром на Фрийдман-Гудман, синдром хипотиреоидизъм-дермоидна киста-цепнато небце, синдром на Даун (Down), синдром на Уилсън (Wilson), синдром на Гоуден (Cowden), синдром на Sjogren, синдром на Елерс-Днлос (Ehlers danlos), синдром Freire-Maia, синдром на Kyшинг (Cushing), фибромиалгия, синдром на карпалния тунел и др.
Синдром Freire-Maia е заболяване, при което могат да бъдат наблюдавани някои от следните симптоми, като липса на части от крайниците, малформации на щитовидната жлеза, аномалии на ноктите, намалено окосмяване на миглите и веждите, липса на зъби, повишено изпотяване, запушване на слъзния канал, суха кожа, деформации на ушите, заешка уста, изоставане в умственото развитие, високи нива на тирозин и триптофан, хипогонадизъм и др.
Коментари към Малформации на щитовидната жлеза