Злокачествено заболяване на кръвта
Злокачествено заболяване на кръвта: неконтролируемо размножаване на видоизменени кръвни клетки от един или няколко вида. В зависимост от вида на засегнатите клетки и стадия на развитие на заболяването в момента на откриване, прогнозата може да бъде съмнителна до неблагоприятна.
Злокачествено заболяване на кръвта е левкемията. Това е състояние е познато още като рак на кръвообразуващите тъкани, включително костния мозък и лимфната система. При него са засегнати белите кръвни клетки. Те са част от имунната система и предпазват организма от попадналите в него микроорганизми (бактерии, вируси, гъбички), както и от други чужди вещества.
Установени са четири основни вида левкемия:
- остра миелоидна левкемия (AML);
- хронична миелоидна левкемия (CML);
- остра лимфоцитна левкемия (ALL);
- хронична лимфоцитна левкемия (CLL).
Основните различия между четирите основни типа са свързани със степента на прогресия и развитието на заболяването. Някои форми са по-чести при децата, други се срещат главно при възрастни.
Най-честите признаци, проявяващи се при левкемия включват: треска и студени тръпки, слабост, умора, отслабване, подути лимфни възли, лесно кървене, прекомерно изпотяване (особено през нощта).
Причините за появата на това злокачествено заболяване не са известни. Смята се, че значение оказва генетичната предразположеност и факторите на околната среда (продължителна работа в определени високорискови производства, като например ТЕЦ, хронични отравяния с определени радиоактивни или не вещества, като цезий, плутоний).
Рискови фактори
Като рисков фактор се означава всичко, което може да увеличи шансовете за проява на заболяване. Рисковите фактори могат да включват тютюнопушене, диета, наследствена предразположеност или много други неща.
Какво трябва да знаете за рисковите фактори:
- те могат да увеличат риска за проява на заболяване, но не причиняват непременно болестта;
- при някои никога не се развива раково заболяване, въпреки наличието на предразполагащи фактори;
- други могат да развият левкемия дори без наличие на такива;
Някои от рисковите фактори, като например наследствената предразположеност, не може да се контролират. Но други могат избегнати (например тютюнопушенето).
Рискови фактори при левкемия
Тютюнопушене
Хората, които пушат са по-предразположени към развитието на остра миелоидна левкемия.
Излагане на химични вещества
Например при експозиция на бензен има риск от появата на остра лимфоцитна левкемия, а при излагане на определени хербициди - от хронична лимфоцитна левкемия.
Химиотерапия
Лекуването на дадено раково заболяване с химиотерапевтици е предразполагащ фактор за появата на остра миелоидна или остра лимфоцитна левкемия на по-късен етап. Рискът остава висок в продължение на няколко години след лечението.
Радиация
Високите дози радиация също повишават риска от остра миелоидна, остра лимфоцитна и хронична миелоидна левкемия. Експозиция на радиоактивни вещества може да настъпи при взрив на атомна бомба, инцидент с ядрен ректор или при лъчетерапия (за лечение на друго раково заболяване).
Редки вродени заболявания
Малък брой хора са изложени на риск от развитие на левкемия в резултат на рядко заболяване, което се установява още в момента на раждането. Такива са: синдром на Даун, атаксия-телеангиектазия, синдром на Блум и други.
Наследствена предразположеност
Роднините на хора с остра миелоцитна или хронична лимфоцитна левкемия са изложени на висок риск от заболяването.
Възраст
Повечето видове левкемии, особено хроничните, са по-често срещани с напредването на възрастта. Остро протичащите левкемии се установяват повече в детска възраст.
Пол
Мъжете са по-предразположения пол, но лекарите все още не могат да посочат причините за това.
Диагностика и лечение
Лекарите могат да открият хронична левкемия при рутинно изследване на кръвта преди началото на симптомите. Ако това се случи или ако вече имате клинични прояви, които предполагат болестта, може да се подложите на следните диагностични изследвания:
Физически преглед - вероятно при прегледа в медицинския кабинет ще бъдат установени признаци като бледа кожа, подуване на лимфните възли и уголемяване на черния дроб и далака.
Кръвни тестове - при направена кръвна картина ще бъдат отчетени нарушения в стойностите на кръвните клетки.
Биопсия на костен мозък - може да ви бъде препоръча процедура за вземане на материал от костния мозък за изследване. Това се случва с помощта на дълга, тънка игла, след което пробата се изпраща в лаборатория за анализ.
Лечението на левкемията зависи от много фактори - възрастта, общото здравословно състояние и вида на заболяването. Към общите методи за лечение спадат: химиотерапия, лъчетерапия, трансплантация на стволови клетки.
Заболявания при симптом Злокачествено заболяване на кръвта
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/leukemia/symptoms-causes/syc-20374373
https://www.cancer.org/cancer/acute-myeloid-leukemia/causes-risks-prevention/risk-factors.html
Коментари към Злокачествено заболяване на кръвта