Противотуморни и имуносупресивни средства МКБ T45.1
Антинеопластичната терапия представлява режим, който е насочен към унищожаването на злокачествени клетки с помощта на различни средства, които влияят директно върху клетъчния растеж и развитие. Лекарствата, използвани за лечение на рак, наречени противотуморни средства, могат да бъдат разделени в няколко основни групи:
- алкилиращи агенти
- антиметаболити
- противотуморни антибиотици
- алкалоиди
- противотуморни хормони
Имуносупресивните средства са медикаменти, които инхибират или предотвратяват активността на имунната система. Те се използват в имуносупресивната терапия за:
- предотвратяване на отхвърлянето на трансплантирани органи и тъкани
- лечение на автоимунни заболявания
- лечение на някои други не-автоимунни възпалителни заболявания
Към рубриката противотуморни и имуносупресивни средства се отнасят противотуморните антибиотици и по-специално:
- актиномицин
- аминоптерин
- доксорубицин
- алтретамин
- цитарабин
Противотуморните антибиотици, използвани в антинеопластична терапия са силно токсични и има вероятност да доведат изключително опасни реакции. Те може да се прилагат самостоятелно или в комбинация, в зависимост от вида на злокачественост и етапа на развитие на туморния процес. Някои от клиничните симптоми при предозиране с тези препарати са следните:
- анорексия
- гадене
- повръщане
- загуба на тегло
- стоматит
- диария
- левкопения
- отоци
- застойна сърдечна недостатъчност
- нарушена чувствителност
- загуба на координация
- тежък запек
- косопад
При някои препарати, които потискат пролиферацията на костния мозък, могат да повлияят на броя на тромбоцитите, при което може лесно да се появи кървене. Нормалното съсирване е нарушено и поради това съществува опасност от вътрешно кървене.
Актиномицин, известен също като актиномицин D, представлява полипептиден антитуморен антибиотик, изолиран от почвени бактерии от рода Streptomyces. Той е един от най-старите противоракови медикаменти, и се използва от много години. Прилага се интравенозно и най-често се използва при лечението на различни видове рак, включително:
- гестационна трофобластична неоплазия
- тумор на Вилмс
- рабдомиосарком
- сарком на Юинг
- злокачествена мола
Понякога се комбинира с други лекарства в схеми на химиотерапия за лечение на рабдомиосаркома и саркома на Юинг.
Актиномицин действа като се свързва с двойноверижната ДНК на туморните клетки и блокира действието на РНК полимеразата, като предотвратява ДНК транскрипцията.
Токсичността на актиномицин се изразява в следните симптоми:
- главоболие
- болки в мускулите
- кашлица
- възпалено гърло
- болки при уриниране умора
- задух
- анемия
- кръвонасядания
- синини по ръцете или краката
- слабост
- гадене
- повръщане
- загуба на апетит
- косопад
- афти в устната кухина
- диария
- коремни спазми
- депресия
- аменорея
- стерилитет
Доксорубицин е противотуморен антибиотик, използван в раковата химиотерапия. Той обикновено се използва при лечението на левкемии, лимфом на Ходжкин, както и рак на пикочния мехур, гърдата, стомаха, белия дроб, яйчниците, щитовидната жлеза, сарком на меките тъкани, множествена миелома и други. Доксорубицин действа като инхибира ензима топоизомераза II, който е отговорен за ДНК-транскрипцита в туморните клетки.
Кардиотоксичността е един от страничните ефекти от лечението с доксорубицин. Острото начало се състои главно от синусова тахикардия, ЕКГ-отклонения, тахиаритмии, включително камерна тахикардия, брадикардия, както и атриовентрикуларен и бедрен блок. Тези ефекти обикновено не прогнозират следващо развитие на забавена кардиотоксичност, рядко са от клинично значение, и по принцип не се считат за индикация за спиране на лечението доксорубицин. Забавени кардиотоксичност обикновено се развива късно в хода на лечението с доксорубицин или в рамките на 2 до 3 месеца след прекратяване на лечението. Забавена кардиомиопатия се проявява със симптоми на застойна сърдечна недостатъчност, като:
- тахикардия
- диспнея
- белодробен оток
- кардиомегалия
- хепатомегалия
- олигурия
- асцит
- плеврален излив
- галопен ритъм
Други симптоми при предозиране с доксорубицин са:
- левкопения
- гранулоцитопения
- анемия
- треска
- сепсис
- септичен шок
- хеморагия
- увреждане на черния дроб
Доксорубицин може да причини увреждане на плода, когато се прилага при бременни жени. Характерни малформации при плода са чревна атрезия, трахео-езофагеална фистула, хипоплазия на пикочния мехур и сърдечно-съдови аномалии.
Лечението при отравяне с противотуморни и имуносупресивни средства се извършва в болнично заведение. Предприемат се всички спешни мерки, като на първо място спиране прилагането на препарата.
Коментари към Противотуморни и имуносупресивни средства МКБ T45.1