Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Задържане на урина в бъбрека

Задържане на урина в бъбрека

от 27 апр 2011г., обновено на 12 авг 2024г.
Автор: Виктория Дочева
Задържане на урина в бъбрека - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› По-чести причини за възникване

› Симптоми 

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Задържане на урина в бъбрека представлява състояние, характеризиращо се с нарушено оттичане на урината от бъбрека към пикочния мехур. Състоянието е познато още с медицинския термин хидронефроза. Задържането на урина в бъбрека се наблюдава при запушване или пълна обструкция на пикочните пътища. В резултат на това потокът на урина се забавя или напълно спира, което води до задръжка на урината в кухинната система на бъбрека. Хидронефрозата може да доведе до дълготрайни увреждания на бъбреците, ако не се лекува навреме. Задържането на урина води до повишение в бъбречното налягане, което в нередки случаи се изявява с разширение на бъбречното легенче и бъбречните чашки. 

Задържане на урина в бъбрека може да се дължи на:

  • Болести на пикочо-половата система - бъбречно-каменна болест, цистит, уретрит, пиелонефрит, везикоуретерален рефлукс, бъбречна поликистоза, уретероцеле.
  • Болести на нервната система - множествена склероза, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), мускулна дистрофия, автономна невропатия.
  • Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
  • Вродени аномалии - вродена хидронефроза, мегауретер, бъбречна хипоплазия, бъбречна киста, атрезия или стеноза на уретера, ектопичен бъбрек, спина бифида.
  • Генетични заболявания и хромозомни аберации - синдром на Прадер-Вили, синдром на Беквит-Видеман, синдром на Търнър.
  • Нарушения в органите на кръвообращението - кръвен съсирек, исхемия на бъбречните съдове.
  • Злокачествени заболявания - тумор на бъбрека, тумор на матката, тумор на яйчника, тумор на уретера, карцином на простатата.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - лъчетерапия, увреждане на пикочните пътища при травма, оперативни интервенции.

По-чести причини за възникване 

Бъбречно-каменна болест

Бъбречно-каменната болест, позната още като нефролитиаза, е най-честата причина за задържане на урина в бъбрека. При развитие на заболяването се формират твърди конкременти (бъбречни камъни), които могат да имат различен състав и структура в зависимост от изграждащите ги елементи. Една от най-честите прояви на бъбречно-каменната болест е така наречената “бъбречна криза”. Тя се характеризира с остра внезапна болка, която се дължи на миграция на бъбречния конкремент. Задържането на урина в бъбрека обикновено възниква поради запушване на уретера или друга част от пикочните пътища. Вследствие засядането на бъбречния камък се наблюдава обструкция и невъзможност за преминаване на урината към долните отдели на пикочната система. 

» Повече информация по темата: Бъбречно-каменна болест

Везикоуретерален рефлукс

Везикоуретералният рефлукс (ВУР) е често срещан проблем, особено при момичета в детска възраст. Той представлява състояние, при което урината се връща ретроградно от пикочния мехур обратно към единия или двата уретера. При някои по тежки състояния може да се наблюдава връщане на урина до бъбреците, което води до задръжка на урината и повишение на бъбречното нялягане. Везикоуретералният рефлукс води до нарушаване в нормалният ход за оттичане на урината извън тялото и затова се явява предпоставка за развитие на рецидивиращи уринарни инфекции. 

Бременност

Задържане на урина в бъбреците може да се наблюдава в хода на бременноста или постпарталният период на родилката. По време на бременност матката претърпява множество промени като размера и теглото ? нарастват множество пъти. Съществува определен риск, при който уголемената матка може да притисне пикочните пътища и по този начин да затрудни преминаването на урина към пикочния мехур. При някои бремени това води до задържане на урината в бъбреците и развитие на хидронефроза. В такива случаи задържането на урина в бъбреците е обратим процес и след връщане на нормалните размери на матката се възстановява и нормалният поток на урина.

Вродени аномалии

В някои случаи задържането на урина в бъбреците се проявява при новородени още след самото раждане. Причината за това състояние най-често са вродени аномалии на пикочната система, които възпрепятстват по един или друг начин нормалното оттичане на урината. Вродените аномалии включват различни структурни или функционални нарушения, които се формират още по време на ембрионалното развитие. Задържането на урина в бъбреците може да се дължи на различни аномалии засягащи бъбреците, пикочните пътища или пикочния мехур. За диагностицирането им е важно да бъдат провеждани задължителните профилактичните прегледи след раждане, тъй като в нередки случаи протичат без изявена клинична картина.

Симптоми

Симптоми при задържане на вода в бъбрека

Симптомите, които съпътстват задържане на урина в бъбреците, възникват в зависимост от подлежащата причина. Много често състоянието протича безсимптомно и дълго време остава недиагностицирано. Често срещани симптоми включват:

  • Болка в областта на кръста или корема
  • Болезнено уриниране
  • Промяна в цвета на урината
  • Парене при уриниране
  • Намалено количество урина
  • Пълна липса на уриниране
  • Подуване в областта на корема 
  • Висока температура
  • Гадене и повръщане

Диагноза

Поставяне на диагноза при задържане на вода в бъбрека

Диагнозата при задържане на урина в бъбреците се поставя въз основа на клиничната картина, физикален преглед извършен от лекар, както и допълнителни лабораторни и образни изследвания. 

Ако задържането на урина в бъбреците се установи още след раждане или в ранна детска възраст, изследванията трябва да се насочат към установяване на вродени структурни или функционални нарушения на пикочната система. В някои случаи вродени аномалии могат да се установят още преди самото раждане, по време на пренаталните ултразвукови изследвания. С помощта на ехограф се визуализират стеснения или обструкции на пикочните пътища, наличие на двоен уретер, бъбречна агенезия/хипоплазия и други аномалии, които могат да доведат до задържане на урина в бъбреците. 

Диагностичният процес обикновено започва първо с оценка на настоящите оплаквания и придружаващи заболявания. След това лекарят може да назначи допълнителни изследвания като:

Лабораторни изследвания - проследява се пълна кръвна картина (ПКК), диференциална кръвна картина (ДКК), електролити, урея, креатинин, пикочна киселина и други.

Изследване на урина - проследява се обема и относителното тегло на урината, нейният цвят, седимент и при индикации се извършва урокултура (доказване на бактерии в урината върху специална хранителна среда).

Образни изследвания - те са главен диагностичен метод за установяване на вродени аномалии, обструкция или стеснение на пикочните пътища, наличие на камъни в бъбреците и други структурни нарушения. Най-често се използват:

  • Ултразвукови изследвания (ехография на бъбреци)
  • Рентгенография - нативна или с контраст 
  • Ексктреторна урография 
  • Компютърна томография

Лечение 

Лечението при задържане на урина в бъбреците зависи от подлежащата причина, тежестта на състоянието и симптомите на пациента. Целта на лечението е да се възстанови нормалното оттичане на урина и да се предотвратят бъдещи усложнения в структурата и функцията на бъбреците. Ако задържането на урина в бъбреците се дължи на обструкция или стеснение в хода на пикочните пътища, трябва да се пристъпи към процедури, възстановяващи нормалната им проходимост. При установяване на бъбречно-каменна болест, лечението зависи от големината на конкремента и локализацията му. Един от методите за лечение на камъни в бъбреците се нарича литотрипсия и представлява разрушаване на конкрементите чрез високоенергийни ударни вълни. При наличие на вродени аномалии или туморни процеси, които пречат на нормалното оттичане на урина, се пристъпва към хирургическо лечение. При задържане на урина в бъбреците често е необходимо и медикаментозно лечение с антибиотик, поради по-високият риск за размножаване на бактерии и развитие на уроинфекции. Изборът на лечение за всеки пациент е индивидуално и се извършва от лекар, най-често със специалност урология или нефрология. 

Още информация по темата може да намерите в:

» Възстановяване на бъбрек след хидронефроза

Изображения: freepik.com

4.2/5 5 оценки

Заболявания при симптом Задържане на урина в бъбрека

  • Хидронефроза с обструкция на бъбрек и уретер, причинена от камъни

Библиография

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15417-hydronephrosis

https://www.kidney.org/atoz/content/hydronephrosis#

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hydronephrosis/cdc-20397563

https://www.healthline.com/health/unilateral-hydronephrosis

Коментари към Задържане на урина в бъбрека

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Задържане на урина в бъбрека
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 08:01
    Коментирайте "Задържане на урина в бъбрека"

СИМПТОМА е свързан към

  • Възстановяване на бъбрек след хидронефроза
  • Вродена хидронефроза
  • Хидронефроза с обструкция на уретеропелвикалното съединение
  • Хидронефроза със стриктура на уретера, некласифицирана другаде
  • Хидронефроза с обструкция на бъбрек и уретер, причинена от камъни
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 1589 дни, 9 часа и 37 мин.

Изследване на урина - въпроси и резултати

преди 2307 дни, 14 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 20 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 11 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 11 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 11 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival