Забавено фонтанелно затваряне
Забавено фонтанелно затваряне представлява удължаване на времето (възрастта) необходимо за вкостяване на отвора на главичката на бебето, с който то се ражда. Този отвор (така наречената предна фонтанела) е покрит с меки тъкани и може да бъде установен лесно, чрез опипване на главичката отгоре. Опипвайки черепчето на детето на това място ще усетите мека като кожичка тькан, без кост под нея и пулсиране на кръвоносните съдове под същата.
Бебето се ражда с шест фонтанели, като най-важната и показателна за нормалното развитие на детето е предната фонтанела. Нейното вкоставане е в периода от 1,2 до 2 годишна възраст. Бебетата се раждат с различна големина на фонтанелите, което не влияе на скоростта им на зарастване. Предната фонтанела е по-голяма при цветнокожите деца.
Причини за забавеното затваряне на фонтанелата могат да бъдат следните:
- често срещани причини: ахондроплазия, синдром на Даун, вроден хипотиреоидизъм, увеличено вътречерепно налягане, рахит, фамилна макроцефалия, индивидуалните нормални вариации при зарастването.
- по-рядко срещани: забавяне на вътрематочното развитие, генетична обремененост с различни заболявания, недохранване, прием на токсини и лекарства поразлични причини и начини, инфекции, нарушения на остеогенезата (растеж и вкостяване на костите).
При установяване на забавено фонтанелно затваряне от личния лекар на детето следва провеждането на различнии неболезнени изследвания и намиране на причината за това, в последствие адекватно лечение.
Коментари към Забавено фонтанелно затваряне