Бавен пулс (брадикардия)
Броят на ударите на сърцето в рамките на минута се определя като сърдечна честота (пулс). Нормалните му стойности варират между 60 и 90 удара в минута. Състоянието, при което се наблюдава сърдечна честота под 60 удара в минута, се бележи с медицинския термин брадикардия.
Брадикардията представлява състояние, при което се наблюдава забавяне в сърдечната честота.
Класификация на брадикардиите
В зависимост от това какъв е произходът на импулса, брадикардиите се разделят на три големи групи:
- Предсърдна брадикардия
- Атрио-вентрикуларна брадикардия
- Камерна брадикардия
Симптоми при бавен пулс
Симптомите, които могат да се наблюдават при брадикардия, са:
Задух
- Обща отпадналост
- Нарушения в съня
- Затруднена концентрация
- Проблеми с паметта
- Синкоп (загуба на съзнанието)
На какво може да се дължи брадикардията?
Брадикардията може да се дължи на:
- Болести на органите на кръвообращението - исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда, инсулт, ендокардит, миокардит, синдром на болния синусов възел, атриовентрикуларен блок, дилативна кардиомиопатия, субарахноиден кръвоизлив, интрацеребрален кръвоизлив.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипотиреоидизъм, хиперкалиемия, недохранване, тиреоидит на Хашимото (Hashimoto's Thyroiditis).
- Болести на нервната система - сънна апнея.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - хипотермия, топлинен и слънчев удар.
- Психични и поведенчески разстройства - анорексия невроза.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект след прием на медикамент (бета-блокери, антиаритмични средства, дигоксин, верапамил), ухапване от насекоми.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации – вроден AV-блок, вродена дисфункция на синусовия възел
- Други - активен спорт, физиологично по време на сън.
По-чести причини за бавен пулс
Атриовентикуларен блок (AV-блок)
Възбудно-проводната система на сърцето е съставена най-общо от три части – синоатриален (SA), атриовентрикуларен (AV) възел и сноп на Хис, като разпределението на тези структури се осъществява в миокарда. Тя е необходима, за да може сърцето да осъществява своята помпена функция, зараждаща се от импулсите и случваща се благодарение на съкращението на миокарда. AV-възелът има способността да забавя за изключително кратко време импулсите идващи от предсърдията към камерите. По правило колкото по-ниско е разположено нивото на увредата, толкова по-тежко протича заболяването. При AV-блок импулсите идват „със закъснение“ към камерите или изобщо не се провежда импулс към тях. В зависимост от това, атриовентрикуларният блок придобива следната класификация с прогресираща тежест и симптоматика както следва: AV-блок първа степен, AV-блок втора степен, AV-блок трета степен (пълен AV-блок). Нарушението, в зависимост от това в коя степен се намира, дава характерни отражения на ЕКГ(електрокардиограма). Характерно е, че и при трите степени има промяна в PQ интервала, а също се наблюдава и брадикардия, с пулс с не по-голяма честота от 35-40 удара в минута. Симптомите, които могат да се появят вследствие на AV-блока са свързани с обща слабост, задух, болка в сърдечната област, главоболие, припадък с кратка продължителност. Състоянието на AV-блок се установява задължително от кардиолог на първо място чрез ЕКГ и физикален преглед, а лечението му се осъществява в зависимост от степента на блока.
Прием на бета-блокери
Бета-блокерите са група лекарства, които блокират действието на два хормона, отделящи се от надбъбречната жлеза при стрес и физическо натоварване – адреналин и норадреналин. При освобождаването на тези хормони те стимулират съответната физиологична реакция в организма, а именно повишаване на кръвното налягане и ускорена сърдечна дейност. Приемът на бета-блокер води до антагонистичен ефект спрямо адреналина и норадреналина, т.е. те се използват в лечението на хипертония или учестена сърдечна дейност. Ето защо при приемът на бета-блокери може да се наблюдава забавяне на пулса, както и хипотония (понижено кръвно налягане).
Прием на антиаритмични лекарства
Антиаритмичните лекарства се разделят в четири класа – първи, втори, трети и четвърти, като всеки един от класовете се разделя според механизма си на действие. В тази статия ще разгледаме действието на антиаритмични лекарства от четвърти клас и по-точно на верапамила. Верапамил е калциев антагонист, който се използва предимно за овладяване на високото кръвно и стенокардии, както и за намаляване на сърдечната честота, тъй като има способността да блокира навлизането на калций в кардиомиоцитите и по този начин забавя сърдечната честота. Поради тази причина приемът на верапамил може да доведе до забавяне на пулса (брадикардия).
Сънна апнея
Сънната апнея (от лат.език apnoea-липса на дишане) представлява заболяване, при което се наблюдава многократно повтарящи се епизоди на спиране на дишането по време на сън, като е известно, че всеки 5 мъж страда от някаква форма на заболяването. Сънната апнея се разделя на 2 основни форми – обструктивна и централна. Обструктивната сънна апнея е по-често срещана от централната. При нея се забелязва, че болният спира да диша, тъй като мускулите в областта на ларинкса колабират и се отпускат, в резултат на което горните дихателни пътища се запушват и притокът на въздух, респ. И на кислород към белия дроб спират. При сънната апнея от централен тип дишането спира поради блок в центъра на дишането в продълговатия мозък, което от своя страна довежда до блокиране на дихателната мускулатура, като централната сънна апнея се наблюдава често в комбинация с придружаващи сърдечни заболявания, напр. Сърдечна недостатъчност. Брадикардията, която се наблюдава при апнеята е резултат от комбинирания ефект между спиране на дишането заедно с хипоксемията.
Повече за сънната апнея може да прочетете на:
Хипотиреоидизъм
Хипотиреоидизмът е състояние на щитовидната жлеза, при което тя не произвежда достатъчно хормони, за да отговори адекватно на нуждите на тялото. Най-често е причинено от вродени аплазия или хипоплазия на щитовидната жлеза, от облъчвания с рентгенови лъчи, при остри и хронични възпаления, а също и от автоимунни реакции. Тъй като щитовидната жлеза е основен регулатор на метаболитните процеси, то и понижаването на количеството хормони също ще бъде функционално свързано с тях. Симптомите, които се наблюдават при хипотиреоидизъм, са умора, забавен пулс, покачване на тегло, болки в мускулите и ставите, суха кожа, намалено потоотделяне и др. Състоянието хипотиреоидизъм се развива бавно и симптомите да не бъдат индикация за него, тъй като те са неспецифични.
Информация за хипотиреоидизма може да намерите на:
Активен спорт
Синдромът на „спортното сърце“ се установява при хора, които се занимават активно с физически натоварвания и има характерни прояви, най-отчетливата от които е синусовата брадикардия, заедно с уголемените сърдечни кухини и като цяло уголемено сърце (кардиомегалия), наличие на сърдечен шум. Забавянето на пулса се появява поради системната проява на компенсаторните механизми на сърцето към натоварване. Заедно със спортната брадикардията често се наблюдава и хипотония.
Как се установява състоянието на бавен пулс?
Брадикардията може да бъде случайна находка при прегледа от Вашия лекар или от Вас самите. За да установите дали пулсът Ви се движи в нормални граници може да го измерите с помощта на пулсов оксиметър или ако нямате такъв чрез палпация (натиск) в местата, където се усеща най-отчетливо. Такива места са a.radialis, намираща се от вътрешната страна на китката и a.carotis communis, намираща се в латералната (странична) част на шията. Пулсът се измерва чрез паплация на избраната от Вас артерия, а броят на ударите се измерва по две схеми: с помощта на хронометър, или за 30 секунди, като после умножите броят на ударите по 2, или за 15 секунди, като умножите броят на ударите по 4.
Лечение на брадикардията
Брадикардията може да бъде физиологична, каквато е при сън, но ако изпитвате някои от горепосочените симптоми, консултирайте се с Вашия кардиолог. Бавният пулс е симптом, който съобщава за много патологични състояния, които могат да бъдат доловени както чрез физикален преглед от лекаря, така и чрез различни методи, използващи се в диагностиката на сърдечно-съдовите заболявания – ЕКГ, компютърна томография, ехография, Holter-ЕКГ мониторинг, ЯМР (ядреномагнитен резонанс). При прегледа могат да Ви бъдат зададени въпроси относно:
- Кога започна брадикардията, от колко време?
- Какво усещате при състоянието на бавен пулс?
- Имате ли установени сърдечни заболявания? Ако имате, какви лекарства приемате?
- Спортувате ли?
- Пушите ли, и други въпроси, свързани с Вашите оплаквания.
Забавянето на пулса е сериозен симптом, към който трябва да се обърнете с внимание, тъй като може да алармира за състояние, което е доста по-сериозно. Самолечението не се препоръчва, а лечението трябва да бъде назначено спрямо оценката на Вашия кардиолог и вследствие установените причини за присъстващата брадикардия.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Бавен пулс (брадикардия)
- Атриовентрикуларен блок и ляв бедрен блок
- Ацидоза
- Брадикардия, неуточнена
- В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
- В изядени гъби
- Вродени аномалии на големите артерии
Библиография
https://www.hrsonline.org/Patient-Resources/Symptoms-Diagnosis/Slow-Heartbeat
https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/bradycardia#2
https://www.healthline.com/symptom/slow-heart-rate
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bradycardia/symptoms-causes/syc
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circulationaha.105.592410
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7085875/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bradycardia/symptoms-causes/syc-20355474
https://www.wikidoc.org/index.php/Bradycardia_classification
https://www.healthline.com/health/slow-heart-rate
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24687542/
Коментари към Бавен пулс (брадикардия)
Добрева
Здравейте, на майка ми с апарат за кръвно които е за китката и измерване пулс 42/ 43 без никакви оплаквания, при личния с пулсомери и е измерил 90 на какво може да се дължи това.
Здравейте! Пулсът при посещение в кабинета на лекаря може да се повиши поради напрежение/стрес.
Здравейте, на майка ми с апарат за кръвно които е за китката и измерване пулс 42/ 43 без никакви оплаквания, при личния с пулсомери и е измерил 90 на какво може да се дължи това.