Нарушение в синтезата на колагена

Колагенът е основният структурен протеин в междуклетъчното вещество в съединителната тъкан. Името колаген произхожда от гръцката дума κoλλα, което означава "лепило", и суфикса - gen, означаващ "производство". Като основен компонент на съединителната тъкан той е най-богатият протеин, съставляващ от 25% до 35% от съдържанието на цялото протеиново тяло. Колагенът се състои от аминокиселини, навити заедно, за да образуват тройни спирали до формата на удължени фибрили. Той се среща най-вече във влакнести тъкани като сухожилия, кожа. Основна роля в биосинтезата и секрецията на колагена играят фибробластите.
Нарушението в синтезата на колагена води до нарушение и в нормалната структура на тъканите и органите. Най-често наблюдаваното нарушение в синтезата на колагена е повишената синтеза на колагена, което е известна под името фиброза.
Фиброзата е патологичен процес, който се изразява с повишено разрастване на зряла съединителна тъкан, която нарушава структурния паритет и взаимоотношения в органите и тъканите. Разрасналата съединителна тъкан е представена от груби колагенови влакна, които рязко преобладават над другите извънклетъчни и клетъчни компоненти. Това води до локално или дифузно уплътняване на тъканите.
Фиброзата е последният, често срещан патологичен резултат на много хронични възпалителни заболявания. Въпреки че натрупването на колаген е незаменима и обикновено обратима част от заздравяването на раните, нормалното възстановяване на тъканите може да се развие в прогресивно необратим фиброзен отговор, ако травмите на тъканите са тежки или повтарящи се, или ако самият отговор на заздравяването на раните се превръща в нарушена регулация. Фиброзата се определя от прекомерното натрупване на фиброзна съединителна тъкан (колаген и фибронектин) в и около възпалената или увредена тъкан, което може да доведе до постоянно белези, нарушение на органите и в крайна сметка смърт в крайна фаза на чернодробно заболяване, бъбречно заболяване, идиопатична белодробна фиброза и сърдечна недостатъчност. Фиброзата е също така основна патологична особеност на много хронични автоимунни заболявания, включително склеродермия, ревматоиден артрит, болест на Крон, улцерозен колит, миелофиброза и системен лупус еритематодес. Фиброзата също така влияе върху туморната инвазия и метастази, хроничното отхвърляне на присадката и патогенезата на много прогресивни миопатии. Въпреки, че фиброгенезата става все по-разпознавана като основна причина за заболеваемост и смъртност при повечето хронични възпалителни заболявания, съществуват малко стратегии за лечение, ако има такива, които са специално насочени към патогенезата на фиброзата.
Фиброзата е динамичен процес, който протича фазово. Локалното огнище на склероза, при което се замества ранев дефект или фокална некроза се означава като ръбец /цикатрикс/. От етиологична и морфогенетична гледна точка фиброзата може да се класифицира по следния начин:
- Фиброза след продуктивно възпаление - най-често се наблюдава в крайната фаза на хроничния възпалителен процес. Това е една от най-често наблюдаваните форми на фиброза.
- Фиброза след системна или локална дезорганизация на съединителна тъкан - среща се при системни заболявания на колагена, вродени или придобити дисплазии, на пример, фиброматози и други.
- Фиброза след некроза или атрофия на тъканите - наблюдава се най-често в острата фаза на възпалението, където в зоната на некротизиралите клетки започва усилен процес на колагеносинтеза от участващите във възпалителния гранулом фибробласти.
- Фиброза при зарастване на раните под формата на ръбци - тази форма на фиброза е обичайна при рани зарастващи per secundam.
- Фиброза при организация на тромби, кръвоизливи или като резултат на сраствания и облитерации на серозни кухини
- Фиброза в туморната тъкан - това е един често наблюдаван процес в онкопатологията - характеризира се с разрастване на колагенна съединителна тъкан в стромата на туморите, която обхваща туморните повлекла.
С помощта на електронно микроскопското изследване са разграничени два вида активно секретиращи фибробласти:
- Колагенобласти I тип - характеризират се с умерена колаген - продуцираща активност. Наблюдават се предимно в зрелите тъкани, в дълго незарастващи рани и при не интензивно фиброзиращи процеси. Те са близки по структура до младите фибробласти като се отличават със значително по-развита зърнисто-цитоплазматична мрежа.
- Колагенобласти от II тип - наблюдават се предимно в интензивно развиваща се съединителна тъкан и за тях е характерно интензивно продуциране на колаген. Фибриногенезата в тъканите обикновено се извършва по външната страна на клетъчната мембрана на фибробластите, където има специални рецептори за молекулите на колагена и висока концентрация на протеогликани.
По-рядко фибриногенезата може да се извърши и "дистанционно" в междуклетъчното пространство върху предварително оформена матрица от протеогликани и структурни гликопротеини. Контролната функция на фиброкластите е насочена към отстраняване на колагенови влакна, които са без функционално натоварване или чрез отстраняване на "неправилни" участъци на колагеновата молекула.
Освен фибробластите и фиброкластите във фиброгенезата определена роля играят и някои фактори, които модулират колагеновата продукция. Такива са монокини, лимфокини, гликопротеиди, простагландини и бета - адренергичната система. Възможни са три основни механизма, които могат да доведат до склерозиране на тъканите и органите:
- Образуване на млада съединителна тъкан чрез пролиферация на фибробластите - при тези случаи се наблюдава усилен синтез на колаген и съзряване на тъканта.
- Образуване на млада съединителна тъкан без пролиферация на фибробласти - тя се осъществява от клетъчна и чрез извънклетъчна фибрилогенеза. Такъв процес може да се наблюдава при промяна на съотношението между клетките и колагеновите влакна. В резултат на това рехавата стромална тъкан на органите се превръща във фиброзна. В други случаи може да се наблюдава нарастване на масата, и/или изменение структурата на специализираните видове съединителна тъкан. Посочените механизми обясняват дезорганизацията на съединителната тъкан при склероза на вътрешните органи, особено при хроничен венозен застой, нефросклероза, обусловена от хипертонична болест и атеросклероза.
- Уплътнение на тъканите при колабиране на стромата в резултат на некроза или атрофия на паренхима на вътрешните органи - този механизъм може да обясни възникването на склероза при масивни некрози в черния дроб при вирусни инфекции или под действието на токсични вещества. В зоната на масивната некроза настъпва колапс на ретикулната мрежа с последващо разрастване на съединителната тъкан. Този процес стои в основата на т.нар. постнекротична цироза на черния дроб.
Фиброзата на органите и тъканите, спадаща към нарушение в синтезата на колагена може да бъде местна и обща. При местната форма, зоната на фиброзата е плътна, в сравнение със заобикалящия паренхим. При дифузната форма се констатира дифузно уплътнение на органа, който в началната фаза на фиброзата е със запазена форма и големина. При напредналите фази обемът, големината и теглото на органа намаляват в сравнение с нормата.
Хистологичната картина се определя от това дали са касае за локална или дифузна фиброза. При локалната съединителната тъкан е разраснала в зона на некроза или увредени паренхимни клетки. По този начин се нарушава архитектониката на органа. При дифузната форма този процес е още по-демонстративно изразен, като при някои случаи е трудно да се открият зони със запазен паренхим.
Фиброзната тъкан се оцветява в хистологичните препарати по метода на ван Гизон в червено. Яркостта на цвета се определя от степента на колагенизация на фиброзната тъкан.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УЕЛ МУУВ ТЕЧЕН КОЛАГЕН 500 мл
КОЛАГЕНА КОДЕ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С АНТИ - ЕЙДЖ ЕФЕКТ 50 мл
БИОТЕЧ ХИАЛУРОН + КОЛАГЕН капсули * 30
ДЕРМАКОД СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С КОЛАГЕН 120 мл
Безплатна доставка за България!КОЛАГЕНА КОДЕ SNAIL THERAPY КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
БИОСЕЛ КОЛАГЕН С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА капсули 500 мг * 60 + 30
Библиография
Color atlas of pathology, Section Connective tissue lesions
https://en.wikipedia.org/wiki/Collagen
http://www.pathologyoutlines.com/topic/lungnontumorcysticfibrosis.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3405917/
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Патология на съединителната тъкан
- Колаген: видове, полезни свойства и приложение
- Полезни свойства на желатин
- Колаген – видове, прием и ползи за здравето
- Как да повишим синтеза на колаген с храни и добавки
- Колаген или бульон от свински крачета
- Най-добрите храни, съдържащи колаген
- Как да останем млади? Тайната разкрита
- Направете си подмладяваща маска за лице от киви и авокадо
- Заздравете ставните връзки с желирани бонбони от лимон и диня
- Насърчете производството на колаген с 10 вида храни
Коментари към Нарушение в синтезата на колагена