Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на устната кухина и храносмилателната система Клинична патология на тумори на слюнчените жлези Злокачествени тумори на слюнчените жлези Карциносарком

Карциносарком

от 03 юни 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Карциносарком - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

По дефиниция, карциносаркомът е двуфазен злокачествен тумор с карциномен и саркоматозен компоненти. Повечето от тези тумори възникват на фона на плеоморфен аденом, някои обаче възникват de novo.

Карциносаркомът на слюнчените жлези е описан за първи път от Kirklin през 1951 година. Терминът "истински злокачествен смесен тумор в слюнчените жлези" е използван за първи път от King през 1967 година в проучване, което е помогнало за подновяване на интереса към тази туморна група.

Карциносаркомът е изключително рядка и агресивна единица. Той съставлява само 0,04-0,16% от всички тумори на слюнчените жлези. В докладваните случаи пациентите са варирали на възраст от 15 до 85 години. Няма пристрастие по отношение на пола. Много от пациентите са имали анамнеза за плеоморфен аденом, рецидивиращ плеоморфен аденом или рецидивиращ карцином от плеоморфен аденом. Някои случаи обаче, изглежда, възникват de novo в отсъствието на предишен плеоморфен аденом.

Не е известна ясна етиология при карцинокарком. Въпреки това, натрупването на генетични мутации може да бъде фактор. Има данни за излагане на облъчване на плеоморфен аденом. Отчетеният интервал между облъчването и началото на карциносаркома варира от 1 до 36 години.

Съществуват две хипотези за произхода на карциносаркомите. Хипотезата за конвергенция твърди, че мултиклоналните стволови клетки на епителните и мезенхимните компоненти играят ролята на причинител. Хипотезата за дивергенция постулира моноклонален произход от единична тотипотентна стволова клетка с различна диференциация. Последната хипотеза е по-благоприятна.

В големите слюнчени жлези най-често съобщаваните случаи на карциносарком (65%) се появяват в паротидната жлеза. Някои случаи (19%) са докладвани в субмандибуларната жлеза. В малките слюнчени жлези небцето е най-често срещаното място, но се съобщава за други места.

Туморът се представя като маса, която може бързо да се разширява. В някои случаи масата е болезнена. Болката може да бъде локализирана, пълзяща или и двете. Ако е засегната паротидната жлеза, често се срещат признаци на слабост/парализа на лицевия нерв.

Истинските злокачествени смесени тумори са слабо ограничени, с инфилтративни граници. Те са сиви и може да имат фокални области на кръвоизлив и некроза. Някои тумори са добре ограничени. Повечето съобщени тумори варират от 2 до 13 сантиметра в най-голямо измерение.

Карциносаркомът е двуфазен тумор, в който карциноматозният компонент обикновено е слабо диференциран аденокарцином, недиференциран карцином или сквамозна клетка. Той може също да включва аденоиден кистичен карцином, епителиално-миоепителен карцином и карцином на слюнчен канал.

Саркоматозният компонент обикновено е хондросарком. Други докладвани саркоматозни елементи включват вретеновидно клетъчен сарком, който не е посочен по друг начин, фибросарком, остеосарком, лейомиосарком, липосарком, фоликуларен дендритен клетъчен сарком, недиференциран сарком, миксоидни саркоми и рабдомиосарком. Относителното съотношение на двата компонента е променливо и всеки компонент може да доминира в хистологичната картина.микроскопско изследване на карциносарком

На фигура 1, саркомният компонент на тумора е доминиращ, като по-малката част е слабо диференциран аденокарцином.

Хистологичната картина зависи от типовете на съставните клетки на сарком и карцином. Обширна инфилтрация и разрушаване на тъканите са често срещани, както и периневрален инфаркт и ангиоинвазия. Лимфно разпространение е по-рядко срещано. Метастази към други места или лимфни възли могат да покажат карциномните или саркоматозните компоненти самостоятелно или компонентите могат да бъдат смесени.

Имунохистохимичният панел варира в зависимост от наблюдаваните двуфазни компоненти на карциносарком. Най-общо казано, карциноматозният компонент обикновено е положителен за цитокератин и епителен мембранен антиген. Обаче, трябва да се отбележи, че при много слабо диференцирани тумори карциноматозният компонент може да показва само фокално или слабо положително оцветяване за цитокератини или епителен мембранен компонент, което понякога се среща при много слабо диференцирани ракови заболявания на главата и шията. В такива случаи може да бъде полезна електронна микроскопия. Саркоматозният компонент е виментин позитивен.

Карциносаркомът е агресивен, високостепенен тумор. Често се срещат рецидиви, отдалечени метастази (54%) и ангиолимфатична инвазия. Белите дробове са най-честото място на метастази. Метастази могат да се появят и в черния дроб, костите и мозъка. Участието на цервикалните лимфни възли с метастази е не често.

Поради рядкостта на тумора, независимо дали възниква de novo или при плеоморфен аденом, липсва консенсус за терапевтични подходи. Комбинация от операция, последвана от лъчетерапия, изглежда статистически превъзхожда самостоятелно. Ролята на химиотерапията остава неясна.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/1661577-overview#a11
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772570/
https://www.archivesofpathology.org/doi/pdf/10.1043/0003-9985%282001%29125%3C0812%3ATMMTCO%3E2.0.CO%3B2
https://pdfs.semanticscholar.org/d82e/ae73cbf74ed29d9b3ad450062195b44862c7.pdf
https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/carcinosarcoma



Коментари към Карциносарком

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Карциносарком
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 10:55
    Коментирайте "Карциносарком"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на устната кухина и храносмилателната система
  • Клинична патология на тумори на слюнчените жлези
  • Злокачествени тумори на слюнчените жлези
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4281 дни, 18 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 22 часа и 56 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 19 часа и 6 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 11 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 18 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БУТАРЕН АМИНО капсули * 90

МАКСМЕДИКС ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА + ВИТАМИН C капсули * 180

ЧАЙ ФИЛТЪР СЛИМ С ЛИМОН, МАТЕ И ЗЕЛЕН ЧАЙ МАТЧА * 20 AHMAD TEA

ЛЮКСЕОЛ МАСКА С КЕРАТИН 200 мл

ХРОМ ПИКОЛИНАТ таблетки 200 мкг * 90 GNC

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАКСБАЛАНС капсули * 60 PHYTO LIFE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 10:33:20

СОМАЗИНА солуцио 30 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 10:30:01

ГИНОФИЛУС вагинални капсули * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 10:29:09

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 10:20:31

ТОБРАДЕКС капки за очи, суспензия 5 мл НОВАРТИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 10:16:59
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival