Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Тумори Тумори от мезенхимен произход Злокачествени мезенхимни тумори Ангиосарком

Ангиосарком

от 27 март 2018г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Ангиосарком - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Ангиосаркомът е необичайна злокачествена неоплазма, характеризираща се с бързо пролифериращи, широко инфилтриращи анапластични клетки, произлизащи от кръвоносни съдове, и облицоващи неравномерно запълнени с кръв пространства. Специалистите прилагат термина ангиосарком в широк спектър от злокачествени ендотелни съдови неоплазми, които засягат различни места. Ангиосаркомите са агресивни и са склонни да се повтарят локално, разпространяват се широко и имат висок процент на лимфни и системни метастази. Скоростта на свързаната с тумора смърт е висока.

Ангиосаркомите са редки злокачествени саркоми, получени от съдови ендотелиални клетки, и представляват 1-2% от всички саркоми на меките тъкани. Общо 60% от ангиосаркомите са кожни и по-голямата част от тях се появяват в главата и шията. Поради високата си агресивност и многофункционалност, прогнозата на ангиосарком е лоша, като при неметастични случаи е докладвана 5-годишна честота на преживяемост от приблизително 35%.

Болестта може да се появи във всяка област на тялото, но е по-честа в кожата и меките тъкани. Ангиосаркомите също могат да произхождат от черния дроб, гърдата, далака, костите или сърцето. Ангиосарком на кожата или кожен агиосарком съставлява по-голямата част от случаите на този тумор и обикновено се открива на скалпа и лицето. Ангиосарком, който се появява под повърхността на кожата, се нарича подкожен ангиосарком. Приблизително 25% от ангиосаркомите се намират в дълбока тъкан и около 8% се откриват в гръдната тъкан.

Ангиосаркомите се наблюдават при мъже и жени от всички раси и са редки при децата. В повечето случаи причината за саркома не е известна. Най-известната предполагаема причина е лимфедем, излагане на радиация или лъчетерапия, може да бъде свързан и с канцерогени като винилхлорид, арсен и ториев диоксид.

Туморът може да варира от силно диференцирани тумори, които приличат на хемангиоми до лошо диференцирани анапластични лезии, които трудно могат да бъдат разграничени от карциноми или меланоми. Макроскопски представлява плътен тумор с размери 10-15 сантиметра, инфилтриращ околните тъкани. По срезната му повърхност често се намират кисти с кървенисто съдържимо, огнища с некрози и кръвоизливи.микроскопско изследване на ангиосарком

Всички ангиосаркоми имат сходни микроскопични открития, като съдовите пространства са повече или по-малко очевидни и облицовани с туморни клетки, показващи атипия. Нискостепенните лезии имат съдови пространства, облицовани с големи ендотелиални клетки, които проникват в ствола и папиларните листа на клетките, които проникват в лумена (Фигура 1). Високостепенните лезии са по-клетъчни, с атипични клетки и анормални митози.

Основният проблем при диагностицирането на ангиосарком е хистопатологичното разпознаване. Ангиосаркомът може да бъде объркан със съдови тумори с междинна злокачественост (например епителиоидни и вретеновидноклетъчни хемангиоендотелиоми, хистиоиден хемангиом и злокачествен ендоваскуларен папиларен ангионеотелиом). В по-доброкачествената си форма, ангиосаркомът може да бъде объркан с хемангиоми. В своята по-агресивна форма, неправилните листове от анапластични клетки могат да имат само лошо дефинирани съдови канали и може да са трудни за разграничаване от анапластични меланоми и карциноми.

Тези тумори също са различни от други злокачествени вазоформативни тумори, включително сарком на Kaposi и злокачествен хемангиоперицитом. Диагнозата на ангиосарком може да бъде потвърдена чрез имунохистохимично оцветяване, описано по-долу:

  • Ултраструктурата на туморните клетки включва междуклетъчна и вътреклетъчна светлина с или без червени клетки. В тяхната цитоплазма туморните клетки съдържат междинни нишки (виментин, случайни тонифиламенти) и пинкоцитозни везикули.
  • Вейбел-Паладе тела, маркер на ендотелиална диференциация, могат да се видят в някои случаи.
  • По-голямата част от лезиите експресират виментин и фокално свързан с фактор VIII антиген.
  • Някои от туморите показват експресия на актин, демонстрирайки виден перицитичен компонент. Епителните мембранни антигени не се изразяват, което помага да се изключи карцином.
  • S100 протеин и gp100 (HMB-45 антиген, и двата меланоцитни маркери) също не се експресират, това помага да се изключи меланома.
  • Изследователите са показали, че анти-CD31 антителата са един от най-специфичните ендотелиални клетъчни маркери. Въпреки това, няколко други имунохистохимични маркери (срещу антиген, свързан с фактор VІІІ или неимунологично свързване с Ulex Europeans), трябва да се използват, за да се избегне погрешна диагноза.

Тъй като епителоидният ангиосарком съставлява общо 60% от ангиосаркомите ще бъде разгледан по-подробно в тази рубрика. Епителиоидният ангиосарком най-често възниква в дълбоките меки тъкани (обикновено интрамускулни) на крайниците, но се срещат различни първични места, включително щитовидната жлеза, кожата, надбъбречните жлези и костите.микроскопско изследване на ангиосарком

Епителиоидният ангиосарком има мъжко предразположение и въпреки че са докладвани изолирани педиатрични случаи, те обикновено се появяват в живота на възрастни, като най-високата честота е в седмото десетилетие. Може да се срещне разнообразие от клинични прояви поради разнообразието от първични места и силно агресивната природа на тумора. Те варират от болезнени, увеличаващи се маси на меките тъкани, костни фрактури до артериовенозен шънт и последваща сърдечна недостатъчност.

Епителиоидният ангиосарком често демонстрира ранни метастази в лимфните възли и твърдите органи, особено в белите дробове, костите, меките тъкани и кожата. Ендотелните злокачествени заболявания се получават от мезенхимни клетки, които преминават през кръвоносен съд и/или лимфо-ендотелна диференциация.

Епителиоидният ангиосарком съдържа големи, леко до умерено плеоморфни, кръгли до многоъгълни епителиоидни клетки, с централно разположени ядра, съдържащи видни нуклеоли. В ядрото, хроматинът е периферно очертан, като се получава везикуларен вид. Повечето злокачествени ендотелиални клетки се запълват с изобилна еозинофилна цитоплазма, но обикновено се откриват клетки с интрацитоплазмена светлина, съдържащи еритроцити, които помагат при диагностицирането. Архитектурно, клетките са предимно подредени в листове, но могат да се видят клетъчни острови (Фигура 2). На секциите, оцветени с хематоксилин-еозин, обикновено са налице фокални зони с неправилно образуване на анастомозни съдове. Чистите епителиоидни лезии са необичайни, но може да се срещне напълно епителиоиден фокус с недостатъчен биопсичен материал.микроскопско изследване на остеосарком

В областите на злокачествена вазоформация клетъчната стратификация може да създаде папиларен вид. Покритите площи съдържат малко количество строма, но в по-малко клетъчни области често е изобилен, с десмопластичен до фибромиксов вид. Злокачествените ендотелиални клетки са тясно приближени до перицитите. В слабо диференцирани области на листови епителиоидни клетки, всъщност има външна ламинална клетъчна организация в примитивни тубули, при които туморът обобщава съдовите структури, които нямат канализация. Тази рудиментарна вазоформативна архитектура ясно се демонстрира с оцветяване с ретикулин (Фигура 3). При епителоиден ангиосарком, митотичните фигури са многобройни и се наблюдават различни степени на некроза и хеморагия.

5.0/5 1 оценка

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://emedicine.medscape.com/article/276512-overview#a7
https://emedicine.medscape.com/article/276512-workup#c6
http://sarcomahelp.org/angiosarcoma.html
http://www.archivesofpathology.org/doi/full/10.1043/1543-2165-135.2.268?code=coap-site


Коментари към Ангиосарком

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ангиосарком
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 23:47
    Коментирайте "Ангиосарком"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Тумори
  • Тумори от мезенхимен произход
  • Злокачествени мезенхимни тумори
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4233 дни, 7 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 11 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 2 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 3 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 3 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival