Лумпектомия
Въведение
Лумпектомията, известна още като частична мастектомия или сегментна резекция на гърдата, е хирургична процедура, при която се премахва част от млечната жлеза на гърдата заедно с патологично променената част от нея, при съмнение или диагностицирано злокачествено новообразувание на млечната жлеза. Това е предпочитаната от лекуващите лекари процедура, тъй като количеството на отстранената тъкан е ограничено в сравнение при мастектомия, процедура, която много често води до физически и емоционален стрес за пациентите.
Понякога лумпектомия може да се използва като диагностична процедура, за да се потвърди или изключи диагнозата рак на гърдата. Обикновено се препоръчва лумпектомия на пациенти, чийто рак е в ранен стадий без данни за метастазиране.
Въпреки че се използва лумпектомия, за да остане по-голямата част от гърдата непокътната, процедурата може да доведе до неблагоприятни ефекти, които могат да включват повишена чувствителност, болка и евентуална асиметрия между двете гърди при наличие на по-голяма формация, която трябва да бъде отстранена.
Много често лумпектомията е последвана от следоперативна лъчетерапия, като за цел се има намаляването на шансовете за рецидив на злокачествения процес.
Показания за операция
Основната цел на лумпектомията е пълното отстраняване на злокачествено новообразувание или друга анормална тъкан на млечната жлеза, като същевременно запази външния вид на самата гърда. Проучванията показват, че лумпектомията, последвана от лъчетерапия, е също толкова ефективна за предотвратяване на рецидив на рак на гърдата, колкото и отстраняването на цялата гърда за ранен стадий на заболяването. Към оперативното лечение се подхожда при следните индикации:
- Наличие на една туморна формация, която е с размери до 4 см в диаметър.
- Наличие на достатъчно тъкан, така че отстраняването на околните тъкани и част от млечната жлеза да не причинят деформация.
- Пациентки в задоволително общо състояние, които са готови за последващо следоперативно лъчеление.
Повече информация за рака на млечната жлеза може да намерите в статията:
Противопоказания
Лумпектомия обикновено не се препоръчва при:
- Склеродермия - автоимунно съединително-тъканно заболяване засягащо кожата, при което тя силно се втвърдява и атрофира. Това води до силно нарушаване на възстановяването на тъканите след резекция.
- Системен лупус - автоимунно заболяване с мултиорганно поразяване и отлагане на антиген-антитяло комплекси. Тези имунни комплекси водят до хронично възпаление, при което може силно да бъде повлияно възстановяването след операция.
- Предоперативна лъчетерапия - лумпектомия не се прилага при предоперативна лъчетерапия, а само с назначаването на лъчелечение след операция.
- Дифузно разпространен рак, обхващащ цялата млечна жлеза.
- Формация с размери над 4 см.
- Наличие на повече от една туморна формация, които трудно могат да бъдат премахнати с един разрез. Повече от една инцизия увеличава риска от асиметрия на гърдите.
Оперативни рискове
Лумпектомията е хирургична процедура, която носи риск от странични ефекти, включително:
- Кървене - кървенето е неизменна част от всеки един оперативен подход, като се счита за едно много сериозно усложнение. Всяко едно накървяване на раната може да забави нейното зарастване и възстановяване. Събирането на кръв в подкожието след операция е най-често провокирано от резки движения на пациентите.
- Инфекция - рискът от инфекция на раната е голяма след операция, именно поради тази причина всеки ден превръзката трябва да се сменя и да се прави промивка с антисептични средства.
- Болка - болката в гърдите е провокирана от директното увреждане на инервиращите нерви и обикновено възстановяването изисква определен период от време.
- Временен оток - всяка една тъкан, подложена на оперативна намеса е оточна, особено в първите дни след операция.
- Повишена или липсваща чувствителност
- Образуване на келоид (хипертрофичен цикатрикс) - дали при даден пациент ще се образува келоид е строго индивидуално. Много често хипертрофичните цикатрикси се получават на по-нежни места, като няма точно определен механизъм за тяхното образуване. Въпреки това, келоидите могат да бъдат третирани след операция с различни инжекционни разтвори или просто да бъдат ексцизирани.
- Промяна във формата и външния вид на гърдата - основно при отстраняването на по-голяма част от тъканта.
Оперативен подход
Лумпектомия обикновено се извършва с обща анестезия, като цялостната продължителност на операцията е около 1 час. След предварителни насочващи образни изследвания за точна локализация на туморната формация, хирургът прави кожен разрез, непосредствено над тумора. Тя се отстранява заедно с част от млечната жлеза, като се изпраща материал за хистологично изследване.
Важна част от операцията е лимфната дисекция, тъй като за рака на гърдата е характерно лимфогенно разсейване. Предоперативно може да се вземе биопсия от аксиларни лимфни възли за по-точно стадиране на процеса. След внимателно ексцизиране на засегнатите тъкани се прави естетичен шев на кожата, като се стреми максимално да се запази нормалната структура на гърдата.
Възстановяване
Пациентите обикновено се изписват от болница в рамките на няколко дни след операция, като възстановяването продължава в домашни условия при задоволително или добро общо състояние. Сред основните насоки, които трябва да се следват са:
- Достатъчна почивка
- Прием на болкоуспокояващи медикаменти
- Активно раздвижване на горните крайници няколко дни след операция
Тъй като нервите се възстановяват, често пациентите може да почувстват странно усещане в гърдите, болезненост, сърбеж или др. Дискомфортът може да изчезне сам или да продължи за дълъг период от време. НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства) могат да се справят с тази болезненост и дискомфорт, свързани с този вид увреждане на нервите.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
Библиография
https://www.mskcc.org/cancer-care/types/breast/treatment/lumpectomy
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/lumpectomy/about/pac-20394650
https://www.breastcancer.org/treatment/surgery/lumpectomy/expectations
https://www.webmd.com/breast-cancer/lumpectomy-partial-mastectomy
https://en.wikipedia.org/wiki/Lumpectomy
СТАТИЯТА е свързана към
- Хирургично лечение
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Специфичен протеин понижава риска от метастази при рак на гърдата
- Изпитват клинично лекарство против рак на гърдата, създадено на базата на генетично модифициран вирус
- KI-67 протеин тест
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- CA 15-3 туморен маркер
- Ръката на Буда
- Древна сибирска шаманка с рак на гърдата облекчавала болките си с марихуана
- HER 2 тест при рак на гърдата
Коментари към Лумпектомия