Мастектомия
Въведение
Мастектомията е медицинският термин за хирургично отстраняване на едната или двете гърди, частично или напълно. Обикновено се извършва мастектомия като основен метод за хирургично лечение на рак на гърдата. В някои случаи хората, за които се смята, че са изложени на риск от рак на гърдата, извършват операцията като превантивна мярка. Алтернативно, някои хора могат да изберат да имат широко локално изрязване, известно като лумпектомия, операция, при която се отстранява малък обем от гръдната тъкан, съдържаща тумора, като се цели максимално запазване на млечната жлеза и гърдата.
Както мастектомията, така и лумпектомията се наричат локални методи за лечение на рак на гърдата, насочени към областта на тумора, за разлика от системните терапии, като химиотерапия, хормонална терапия или имунотерапия.
Традиционно, в случай на рак на гърдата, се отстранява цялата гърда. В наши дни извършването на мастектомия се основава на различни фактори, включително размера на гърдите, броя на лезиите, биологичната агресивност на рака, наличието на адювантна радиация и желанието на пациента да приеме по-високи нива на туморни рецидиви след лимпектоми я и лъчелечение.
Резултатите от проучванията, сравняващи мастектомията с лумпектомията и лъчеление, предполагат, че рутинните радикални операции не винаги предотвратяват по-късни вторични тумори, възникнали от микрометастази преди откриването, диагностиката и операцията.
Индикации за операция
Въпреки повишените способности на лекарите за прилагане на оперативни техники с цел запазване на гърдата при пациенти с рак, при някои от пациентите е по-добре да се прилагат традиционните мастектомични процедури поради по-нисък шанс за рецидивиране. Основните индикации за оперативна намеса са:
- Жени, които вече са били подложени на лъчетерапия на засегнатата гърда
- Жени с две или повече области на рак в едната гърда, които са твърде далеч един от друг, за да бъдат отстранени чрез един хирургичен разрез, като същевременно поддържат външния вид на гърдата задоволителен
- Жени, чиято първоначална лумпектомия заедно с повторна ексцизия не е отстранен напълно злокачествения процес с някои сериозни заболявания на съединителната тъкан като склеродермия, които ги правят особено чувствителни към страничните ефекти на лъчелечението
- Жени с тумор по-голям от 5 см, които не се повлиява с неоадювантна химиотерапия или лъчетерапия
- Жени, които са с положителен тест за мутации на гените BRCA1 и BRCA2 и са избрали превантивна мастектомия, тъй като са изложени на висок риск от развитие на рак на гърдата
- Мъже с гинекомастия - макар и рядко, злокачественото заболяване на гърдата при мъжете не трябва да се отхвърля като възможност, особено при предхождаща дългогодишна гинекомастия
Видове мастектомия
Понастоящем има няколко хирургични подхода към мастектомия и видът, на който човек решава да се подложи, зависи от фактори като размера, локализация, поведение на тумора и ангажиране на съседни структури, независимо дали операция е профилактична или не, и дали лицето възнамерява да се подложи на реконструктивна хирургия. Най-често прилаганите техники са:
- Проста мастектомия (mastectomia totalis) - при тази процедура цялата тъкан на гърдата се отстранява, но аксиларните лимфни възли не се нарушават. Понякога "стражевият лимфен възел" - тоест първия аксиларен лимфен възел, в който се очаква да се разпространят метастазиращите ракови клетки, се отстранява. Хората,подложени на проста мастектомия, обикновено се възстановяват за кратък период от време. След самата операция в гърдите след отстраняването на млечните жлези се поставя дренажна тръба за превенция на евентуални усложнения. Дреновете се премахват няколко дни след операция. Обикновено на тотална мастектомия се подлагат пациенти с дуктален карцином, който е известен със своята агресивност.
- Профилактична мастектомия - обикновено на профилактична мастектомия са подлагат пациенти, които имат шанс за развитие на рак на гърдата в бъдеще, особено ако са с положителен тест за мутации в гените BRCA1 и BRCA2. Профилактична мастектомия се прави и на здравата гърда при хора с едностранен рак на гърдата поради риск от разпространение на процеса. Тази процедура е известна като контралатерална профилактична мастектомия като основно се прилага при по-млади пациенти под 40 години. Въпреки това, възможните ползи изглежда са незначителни при липса на генетични показатели, според мащабно проучване, публикувано през 2014 г. За здрави хора, за които е известно, че са изложени на висок риск от рак на гърдата, тази операция понякога се извършва двустранно като превантивна мярка за рак.
- Модифицирана радикална мастектомия - при този оперативен метод цялата гръдна тъкан се отстранява заедно с аксиларните лимфни възли. За разлика от радикалната мастектомия, гръдните мускули не се отстраняват. Този вид мастектомия е предпочитан поради точното стадиране на процеса и обхващането на регионалните лимфни възли.
- Радикална мастектомия (по метода на Халстед) - за първи път е извършена през 1882 г. като тази процедура включва премахване на цялата гърда, аксиларните лимфни възли, големите и малките гръдни кускули зад самата млечна жлеза. Процедурата се смята за изключително травмираща пациентите и затова не се прилага рутинно. Препоръчва се само при рак на гърдата, който е с разпространение в гръдните мускули.
- Съхраняваща кожата мастектомия - при тази операция гръдната тъкан се отстранява чрез консервативен разрез, направен около самата ареола (тъмната част заобикаляща зърното). Този метод служи за улесняване на процедурите за възстановяване на гърдата. Хората с рак, който засяга самата кожа, не могат да бъдат подложени на този тип операция.
- Съхраняваща зърната мастектомия - гръдната тъкан се отстранява, но комплексът зърно-ареола се запазва. Тази процедура исторически се е провеждала само профилактично или с мастектомия за доброкачествено заболяване поради рискът от развитие на рак с даден етап от живота.
- Удължена радикална мастектомия - радикална мастектомия с интраплеврална ен блокова резекция на вътрешни групи лимфни възли на гръдния кош.
Рискове при мастектомия
Мастектомията обикновено е безопасна и ефективна, но както всички хирургични процедури, тя крие своите рискове. Те включват:
- Кървене
- Инфекция
- Лимфедем (оток на ръката поради прекъсване на лимфния ток)
- Хематом - това може би е едно от най-честите следоперативни усложнения при мастектомия, а именно набиране на кръв в подкожието на мястото на раната.
- Постоперативен сером (събиране на серозна течност в мястото на направения разрез)
- Нервно увреждане - някои хора имат изтръпване на горната част на ръката след операция. То се причинява от увреждане на малки нерви в областта, където се отстраняват аксиларните лимфни възли, които евентуално могат да бъдат засегнати от злокачествен процес. Самата аксиларна област е много рискова поради преминаването на множество нерви от мишничното сплетение.
Възстановяване
Възстановителният процес при различните пациенти с мастектомия е с различна продължителност, като той може да варира от няколко дни, до няколко седмици. Особено важно е след операция да се спазват препоръките на лекаря, които включват:
- Достатъчна почивка
- Прием на медикаменти, основно обезболяващи средства
- До премахване на конците трябва да се избягва мокренето на раната поради риск от инфекция
- Първите няколко седмици е препоръчително избягването на тежко физическо натоварване
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС СУТИЕН ЗА ГРЪДНА ПРОТЕЗА 577
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/mastectomy/
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/mastectomy/about/pac-20394670
https://www.webmd.com/breast-cancer/mastectomy
https://en.wikipedia.org/wiki/Mastectomy
https://emedicine.medscape.com/article/1830124-overview
СТАТИЯТА е свързана към
- Хирургично лечение
- Рак на гърдата
- 3 промени в гърдите, които са нормални и 6, които могат да бъдат признаци на здравословни проблеми
- Мащабно изследване на промените в ДНК при рак на гърдата предоставя потенциални възможности за нови терапии
- Предклинични изпитвания показват потенциала на онколитичните вируси
- Прегледите за рак на гърдата са се увеличили повече от два пъти след операцията на Анджелина Джоли
- Жена от Великобритания оцелява след почти 30 години борба с рака
- Изпитват клинично лекарство против рак на гърдата, създадено на базата на генетично модифициран вирус
- Сусаменото семе пречи на появата на рак на гърдата
- Учени изследват връзка между рак на гърдата и диабет тип 2 при жените
- Сладък пелин бори рак на гърдата
Коментари към Мастектомия