Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
› Заразяване и симптоми при кърлежов енцефалит
› Как да се предпазим от кърлежов енцефалит?
› Показания за поставяне на ваксина срещу кърлежов енцефалит
› Безопасна ли е ваксината срещу енцефалит, предаван от кърлежи?
Въведение
Първата ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи, е създадена преди повече от 80 години, като към момента наличните препарати показват значително подобрен състав, висока ефективност и изключително добър профил на безопасност. Използването на ваксината позволява превенция на големи епидемични взривове, намалява заболеваемостта и смъртността от кърлежовия енцефалит.
Ваксината към момента не е налична в България, тъй като страната не е включена в списъка с високорисковите ендемични зони.
Заразяване и симптоми при кърлежов енцефалит
Причинител на кърлежовия енцефалит са представители на арбовирусите от семейство Togaviridae, като характерно за болестта е следното:
- механизъм на заразяване: заразяването се осъществява основно по трансмисивен път, след ухапване от кърлеж, пренасящ инфекцията, както и при размачкване на заразен кърлеж в хода на неправилното му отстраняване
- източник и резервоар на инфекцията: източник и резервоар на инфекцията са над 130 вида домашни и диви животни, както и над 100 различни вида птици (включително и прелетни птици, което е причина за докладване на случаи извън ендемичните райони)
- симптоми: при повечето засегнати се наблюдават грипоподобни симптоми и висока температура за няколко дни до седмици. При малък процент от засегнатите се развиват впоследствие различни по тежест неврологични оплаквания (вратна ригидност, промени в говора и поведението, нарушения в походката, парези и парализи, гърчове, когнитивен дефицит и други). Един от сто умират от усложненията, свързани с кърлежов енцефалит във връзка с агресивния ход на болестта и липсата на ефективно етиологично лечение
Полезна и подробна информация за клиничните особености, протичане, усложнения и форми на инфекцията може да намерите в раздел Заболявания (Вирусен енцефалит, предаван от кърлежи).
Как да се предпазим от кърлежов енцефалит?
Широкото разпространение на инфекцията, липсата на ефективно етиологично лечение и високата смъртност изискват повишаване на здравната култура и информираност на населението за различните методи за предпазване от кърлежов енцефалит.
Основните мерки за профилактика на инфекцията, включват:
- използване на репелент: използването на подходящ репелент, ефективен към кърлежи, комари и други членестоноги, намалява вероятността от ухапване от съответните преносители на инфекцията. Създадени са репеленти, ефективни и в детска възраст, подходящи при бременни и кърмачки
- подходящо облекло: при упражняване на дейности на открито в топлите месеци от годината се препоръчват тънки дрехи от леки, дишащи материи, в светли тонове (при попадане на кърлеж последният се откроява върху светлите дрехи)
- отстраняване на кърлеж: при попадане на кърлеж правилното му отстраняване може значително да редуцира рисковете от заразяване. При кърлежовия енцефалит е необходим продължителен престой на кърлежа, поради което правилното и своевременно отстраняване значително редуцира риска от заразяване. Полезна информация може да намерите в раздел Лечения (Отстраняване на кърлеж)
- поставяне на ваксина: най-ефективният метод срещу кърлежов енцефалит е поставянето на ваксина срещу инфекцията. Ваксинирането е метод на специфична, активна профилактика, осигуряваща значително по-висока защита от гореизброените, неспецифични методи
Показания за поставяне на ваксина срещу кърлежов енцефалит
Ваксината срещу кърлежов енцефалит е предназначена за масова употреба, но не е включена в задължителния имунизационен календар на България, тъй като не всички са изложени на риск от заразяване. Ваксината е предназначена само за лица, които упражняват рискови дейности или посещават ендемични за кърлежовия енцефалит региони.
Основните показания и схема на приложение включват:
- рискови групи: сред рисковите групи лица се включват планинари, къмпингуващи, спортуващи на открито (бягане, колоездене, екстремни спортове), горски работници, фермери, геолози, лабораторни работници. Всички, пътуващи или пребиваващи в ендемични райони на до около 1500 метра надморска височина в месеците от април до ноември, които прекарват много време на открито, са изложени на риск от ухапване от кърлеж и съответно заразяване с кърлежов енцефалит
- ендемични райони: кърлежовият енцефалит показва висока честота в Европа, Русия и някои региони в Азия
- схема на поставяне: ваксината се поставя интрамускулно, като за постигане на оптимални резултати е необходимо поставяне на три дози от ваксината в рамките на една година. Втората доза се поставя един до три месеца след първата (при някои препарати и нужда от бързи мерки втората доза може да бъде поставена две седмици след първата), а третата доза се поставя пет до дванадесет месеца след втората. Реимунизация и бустерни дози се поставят на всеки три или пет години след активната имунизация
- ефективност: при поставяне на трите дози от ваксината се постига висок имунитет, предпазващ около и над 97 процента от пациентите за период от около три години. Поставянето на две дози от ваксината също се счита за ефективна защита срещу кърлежов енцефалит, като предпазва около 90 процента от пациентите. Преди пътуване и пребиваване в ендемичен район е необходимо поставянето на поне две от дозите
Безопасна ли е ваксината срещу енцефалит, предаван от кърлежи?
Ваксината, разработена срещу кърлежов енцефалит, показва изключително добър профил на безопасност. Макар да не е включена в задължителния имунизационен календар на много страни, включително и България, съставът, ефективността и безопасността от нейното приложение, се проследяват стриктно от съответните регулиращи органи.
Ваксината се счита за безопасна за поставяне при някои рискови групи само при данни за риск от заразяване с кърлежов енцефалит и по преценка на лекуващия лекар:
- имунизация на бременни жени: ваксината против енцефалит, предаван от кърлежи, се счита за безопасна по време на бременност, като за постигане на желания ефект следва да бъде поставена поне един месец преди посещението на ендемичен район. Поставя се по схема след консултация с проследяващия бременността акушер-гинеколог и липса на противопоказания (рискова бременност, подлежащи заболявания). Имунизация на бременни се налага рядко, тъй като в този период жените се съветват да избягват пътувания и екстремни дейности, излагащи на риск
- имунизация на деца: създадени са ваксини за приложение в детска възраст, като са налични препарати, подходящи за деца над 12 месеца. Счита се, че до шестия месец бебетата са предпазени посредством пасивния имунитет, предаден от майката
- имунизация на лица с подлежащи заболявания: наличието на подлежащи автоимунни заболявания, неврологични увреждания, онкологични процеси може да постави на риск някои пациенти във връзка с ограничения за разгръщане на оптималния потенциал на ваксината, риск от нежелани взаимодействия във връзка с провежданата терапия, промени в ефективността и безопасността във връзка с нарушения в имунната система. По тази причина при тези пациенти ваксината се поставя само след обстоен преглед и оценка на състоянието, преценка на съотношението между риск и полза (полза от ваксината и риск от евентуално заразяване с кърлежов енцефалит)
Странични ефекти
Ваксината срещу енцефалит, предаван от кърлежи, се понася изключително добре, като в много редки случаи крие риск от поява на тежки, сериозни странични ефекти. В тези ситуации често се установява неправилно съхранение на препарата, неправилно поставяне, грешки в дозирането или схемата на поставяне, наличие на активна инфекция от страна на пациентите и други.
Пречистеният състав на ваксината, постоянният контрол от регулиращите органи и обратната връзка със специалистите резултират в създаване на добър профил на безопасност и редки странични ефекти, главно от локален характер.
При малък процент от случаите се съобщава за появата на локални реакции, като например зачервяване, подуване, промени в чувствителността или болка в мястото на поставяне на ваксината. Възможно е преходно повишение на телесната температура, главоболие, раздразнителност, които бързо отшумяват.
Рисковете от появата на сериозни странични ефекти са пренебрежимо малки в сравнение с риска, който крие евентуално заразяване с кърлежов енцефалит, развитието на негативни дългосрочни последици и летален изход.
Консултацията със специалист, информирането на пациентите, адекватната преценка за необходимостта от поставяне на ваксината и правилната апликация стоят в основата на ефективната специфична профилактика срещу кърлежов енцефалит.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
Библиография
https://www.cdc.gov/tick-borne-encephalitis/vaccine/index.html
https://www.nhs.uk/conditions/tick-borne-encephalitis/
https://www.who.int/teams/health-product-policy-and-standards/standards-and-specifications/vaccines-quality/tick-borne-encephalitis-vaccine
https://en.wikipedia.org/wiki/Tick-borne_encephalitis_vaccine
https://www.fitfortravel.nhs.uk/advice/disease-prevention-advice/tick-borne-encephalitis
https://www.passporthealthusa.com/vaccinations/tickborne-encephalitis/
https://www.ticovac.com/travelers
https://www.travelvax.com.au/holiday-traveller/vaccinations/tick-borne-encephalitis
СТАТИЯТА е свързана към
- Ваксини и имунопрофилактика
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- БЦЖ ваксина
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Пневмококова ваксина
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- Противогрипни ваксини
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Ваксини
- Ваксина морбили паротит рубеола
Коментари към Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
BBR
Как е името на тази ваксина?
Търговското име на ваксината е TicoVac. Не се предлага в България.
Как е името на тази ваксина?