Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ Проба и нагласяне на други устройства Проба и нагласяне на ортодонтско устройство

Проба и нагласяне на ортодонтско устройство МКБ Z46.4

от 08 апр 2020г., обновено на 21 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Проба и нагласяне на ортодонтско устройство МКБ Z46.4 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

В рубриката проба и нагласяне на ортодонтско устройство се разглежда ортодонтска намеса с цел правилното подреждане на зъбите, но също така и модифицирането и контролирането на растежа на лицевите кости (долна и горна челюст).

Ортодонтите са хора, специализирали се в изправянето на зъби, коригиране на неправилна захапка и проблеми с челюстта. Някои зъболекари също могат да изпълняват тази функция, стига да имат необходимата квалификация. Обикновено зъболекарят насочва детето към ортодонт, препоръчва се преди 7 годишна възраст всеки да е посетил ортодонт.

Брекетите движат зъбите, като упражняват постоянен натиск върху тях за продължителни периоди от време. Формата на челюстта постепенно се адаптира, за да се съобрази с това налягане.

Видове ортодонтски устройства

Ортодонтските устройства биват постоянни и сменяеми. Фиксираните (постоянни) са:

  • Специални фиксирани апарати — служат за корекция на някои вредни навици като вкарването на езика между зъбите, смученето на палец или други.
  • Фиксирани местопазители — понякога се случва млечен зъб да отпадне, преди прорязването на новия постоянен зъб да е започнало. Поставя се пръстен върху съседните зъби и с дъга се свързват, за да се осигури празно пространство за новия зъб.
  • Брекети — цялото устройство се състои от брекети, пръстени и дъги. По задната повърхност на зъбите се разполагат пръстените, а по предната — брекетите. Двете части се свързват посредством дъги. При затягане се оказва натиск върху зъбите и се преместват към правилните им позиции.

фиксирано устройствоСменяемите апарати биват:

  • Lip Bumper – представляват устройства, които се поставят от външната страна на зъбите, за да попречат на натиска, който оказват бузите и околните тъкани върху зъбите.
  • Еластично апаратче – служат за коригиране на долната или горната челюст, например при обратна захапка.
  • Апарат за бързо разширяване – използва се за разширяване на дъгата на горната редица зъби.
  • Сменяеми местопазители – като фиксираните.
  • Алайнъри – представляват прозрачни шини
  • Подвижни ретейнъри – пластмасови пластини, предотвратяващи преместването на зъбите.

Поставяне на ортодонтско устройство

Няма определена възраст, при която децата трябва да посетят ортодонт, но се препоръчва да се направи преди 9 годишна възраст. Лечение зависи от индивидуалните нужди. Например децата с цепка на небцето имат нуждата ортодонтско устройство да се постави преди никненето на млечните им зъби.

При повечето деца се налага около 6-7 годишна възраст, дори ако не са загубили всичките си млечни зъби. Целта на ранното лечение е да се предотврати развитието на други проблеми. Това създава по-добра среда за постоянните зъби.

алайнъриКато юноша долната челюст и подлежащите тъкани все още се движат наоколо. През тази фаза, долната челюст може да има по-голяма гъвкавост и зъбите да са по-склонни към придвижването.

Като цяло възрастните преминават през същия процес като децата, когато получават брекети. Освен продължителността на лечението, има и други неща, които трябва да се вземат предвид, когато се касае за възрастен.

След поставянето на някое от устройствата, децата обикновено изпитват дискомфорт или лека болка. Някои пациенти са алергични към материалите, от които са направени устройствата, но това лесно може да се оправи, като се смени материалът.

След поставянето на брекети, на всеки 8-10 седмици ортодонтът трябва да се посещава. Той проверява дали пациентът полага правилните грижи за зъбите си и дали се грижи добре за брекетите си. Ако се налага ще смени пръстените или някоя друга част.

Продължителността на лечението варира. Зависи от проблема, от това колко добре сътрудничи детето и от темпа на растеж на детето. Обикновено повечето хора носят брекети от 18 до 36 месеца. Цената на ортодонтските устройства варира значително, в зависимост от типа устройства, продължителност на лечението, усложнения.

Полагане на грижи за ортодонтското устройство

разликаБрекетите са деликатни. Счупването на част от уреда може да доведе до движение на зъбите в неправилна посока и да се наложи по-продължително лечение. Всичко, което е твърдо, лепкаво или дъвчещо, не трябва да се консумира, включително лед, ядки, пуканки, желирани бонбони, карамел, твърди бонбони, дъвки и др.

След всяко хранене зъбите трябва да се почистват с четка, за да се предпазят брекетите от наслояване на храна по тях. Също така се препоръчва използването на конец за зъби два пъти дневно. Местата около дъгите и пръстените са труднодостъпни за почистване, за тях може да се използва специална междузъбна четка. На всеки 6 месеца трябва да се посещава зъболекар за допълнително почистване.

Фиксаторът стои вътре в устата, срещу зъбите, така че бързо се натрупват бактерии, плака и зъбен камък. Точно както всеки ден се мият зъбите, така и ежедневно трябва да се почиства фиксаторът.

Фиксаторите събират опасни бактерии като Streptococcus, Lactobacillus и други. Макар че много бактерии нормално се намират в устата, когато се натрупат прекалено много, те могат да доведат до заболяване. Може също да събира Candida albicans. Това е гъбичка, която обикновено се намира вътре в устата, но може да се натрупа върху фиксатора и да причини инфекция.

поставяне върху зъбитеСтрептококът и кандидата не са сериозни заплахи, ако пациентът е с интактна имунна система. Ако тя е компрометирана по някакъв начин, пациентът трябва да е по-внимателен.

Той се почиства с хладка вода и сапун, не се препоръчва използването напаста за зъби, защото може да надраска повърхността му. Използва се друга четка за зъби или специална за почистване, целта е да се отстранят всички полепнали частици по фиксатора.

Трябва да се избягват следните действия:

  1. Не трябва да се използва топлина (гореща вода, сешоар) – ще размекнат материала и той ще промени формата си.
  2. Да се избягват химически агенти
  3. Да не се накисва във вода или друга течност за дълго време. Това може да корозира металните компоненти.

Фиксаторът се износва с времето. Някои се налага да се подменят през 6 месеца, докато други могат след няколко години.

4.0/5 7 оценки

Библиография

https://www.healthline.com/health/how-do-braces-work#adults-vs-children
https://www.webmd.com/oral-health/guide/children-and-orthodontics#3
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-clean-retainers

Коментари към Проба и нагласяне на ортодонтско устройство МКБ Z46.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проба и нагласяне на ортодонтско устройство МКБ Z46.4
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 22:21
    Коментирайте "Проба и нагласяне на ортодонтско устройство МКБ Z46.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Използвали ли сте устройство кучегон срещу бездомните кучета?

преди 2262 дни, 8 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 часа и 22 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 6 часа и 32 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 23 часа и 13 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 6 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival