Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на костите и ставните хрущяли Злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли с други и неуточнени локализации Долна челюст (мандибула)

Долна челюст (мандибула) МКБ C41.1

от 21 авг 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Долна челюст (мандибула) МКБ C41.1 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Злокачествените тумори, който се развиват в челюстните кости могат да се разделят на първични и вторични (метастатични) малигнени новообразувания. Първичните злокачествени челюстни тумори се наричат саркоми. В долната челюст могат да се разпространят ракови заболявания, произхождащи от други тъкани. Наричат се вторични или метастатични костни тумори. Най-често в костта на долна челюст метастазират плоскоклетъчните карциноми на устната кухина. Симптомите на първичните и вторични малигноми на долна челюст (мандибула) отразяват местната костна деструкция, причинена от неконтролиран растеж на тумора.

Саркомите са злокачествени тумори с мезодермален произход и могат да възникнат от фиброзна тъкан, хрущялите, костите, мускулите, мастната или ендотелна тъкан. Саркомите обикновено са много добре кръвоснабдени и метастазират предимно по хематогенен път (чрез кръвния ток). Карциномите, от друга страна, метастазират по лимфен път. Саркомите засяга най-често младата възраст. Най-често срещаните саркоми са: остеосарком, хондросарком, фибросарком и сарком на Юинг.

Остеосаркомът (остеогенният сарком) на долна челюст (мандибула) представлява злокачествен тумор на костта и съставлява около 4% от остеосаркомите при човека. Въпреки че се среща рядко, остеосаркомът е най-честият хистологичен вариант на сарком. Остеосаркомите възниква често от кости, подложени на травматично увреждане, лъчелечение или при заболели от болестта на Paget. Установени са два основни вида остеосаркоми: остеобластен (склерозиращ) и остеолитичен тип. Съществуват разлики в клиничните характеристики на двата типа остеосаркоми. Остеолитичният тип често се проявява с бърз туморен растеж, като по този начин се развива по-голяма маса на костна деструкция, която е значително по-податлива на патологични фрактури. Малигнените (злокачествени) лезии на долна челюст се срещат по-често при мъже на средна възраст от 33 години, докато лезиите с други костни локализации се срещат в по-млада възрастова група при средна възраст от 23 години. Долната челюст е по-честа локализация на остеосаркома в сравнение с горната челюст.

Клиничната картина на остеосаркома на долна челюст се характеризира с поява на бързо нарастваща подутина, съпроводена с локална болка в костта. При нарастването си туморът измества прилежащите зъби, които могат да се разхлабят или да отпаднат. Установява се и локална парестезия. В началото, кожата и лигавицата над тумора се разтягат и изтъняват, но туморът не инфилтрира тези структури и не прораства в тях. В по-късен стадий на заболяването, при голям размер, туморът може да разязви надлежащата кожа и лигавица. Остеосаркомите проявяват склонност към хематогенно разпространение, като предимно метастазират в белите дробове.

Най-ранният рентгенографски признак е разширяването на пространството между кореновата повърхност на зъбите и костта (локализацията на периодонталния лигамент). По-късно на лезията придобива остеолитична форма с намалена костна плътност, остеобластна форма с усилен костен рисунък. Установява се разширяване и деструкция на кортикалиса. В една трета от случаите се наблюдава характерна периостална реакция - тънки ивици от нова костна тъкан, подобни на спикули, които се разполагат навън от кортекса във вид, наподобяващ слънчеви лъчи или ветрилообразна форма.

Лечението на остеосарком на долна челюст (мандибула) е комплексно и включва следните терапевтични модалности - хирургично лечение (резекция на засегнатата челюст), лъчево лечение и химиотерапия. Петгодишна преживяемост се установява при около 45% от пациентите.

Хондросаркомът е злокачествен тумор на хрущялната тъкан, който се срещат предимно е зряла или напреднала възраст (от трето до пето десетилетие). Този тип костен тумор възниква в кости от хрущялен произход, поради което в хондросаркомите на долна челюст са по-скоро рядкост. Туморната лезия в челюстта има по-лоша прогноза в сравнение с тези в други кости. За разлика от остеосаркома, хондросаркомът рядко метастазира.

Първоначално лезията възниква като неболезнена твърда подутина, която в по-късен стадии причинява широка костна деструкция. Зъбите, локализирани в областта на тумора, могат да се резорбира, разхлабят или да отпаднат. Туморното развитие се съпровожда от болки в долна челюст и интактни зъби. Рентгенологично се установява от картина на костна лезия като "проядена от молци" или под формата на дифузна лезия с увеличена костна плътност. Могат да се наблюдава и разширение на пространството между кореновата повърхност на зъбите и костта. Лезията не ограничена, което е признак на злокачественост.

Лечението се определя от локализацията и големината на тумора. Извършва се оперативно отстраняване - частична или тотална резекция, при възможност костна пластика, или комбинирано хирургично лечение и химиотерапия. Резекцията се осъществява на 3 см. от границите на тумора.

Петгодишната преживяемост е установена при 67% от пациентите.

Фибросаркомите са злокачествени новообразувания, произхождащи от фибробластите, при които не се установява на остеоидна тъкан. Фибросаркомът на долна челюст (мандибула)  се среща значително по-рядко от остеосаркома и хондросаркома. Туморът се среща при по-възрастни пациенти (над 50 години) и малки деца. Подобно на остеосаркома, фибросаркомът може да възникне при пациенти с болест на Paget или при такива, които са преминали курс на лъчелечение. Този тип малигнен тумор може да възникне както от челюстните кости, така и от меките тъкани. Пациентите с фибросарком се оплакват от болка, поява на подутина, разклащане на зъби и парестезия. Рентгеногеновата картина може да наподобява остеолитичната формата на остеосарком, туморът не е ограничен с неясни граници. Наблюдава се изместване на зъбите в областта на тумора.

Лечението е хирургично, лъчелечение и химиотерапия.

Сарком на Юинг (Ewing) е злокачествен тумор на костите, произхождащ от мезенхимната съединителна тъкан на костния мозък. Злокачественото новообразувание се открива рядко в костта на долна челюст, като най-честата му локализация е бедрената кост или големият пищял. Представлява бързо нарастващ, силно инвазивен тумор, с ранно и широко разпространени метастази. Болката и появата на туморна маса (подутина) в долна челюст са най-честите прояви на заболяването. Клиничната картина се допълва от повишена локална температура, покачване на телесната температура над 38°C, левкоцитоза и анемия. На мястото на тумора кожата е оточна и зачервена.

Рентгеновата картина се характеризира с дифузна костна деструкция, с неясна граница и силно изразена периостална реакция. В ранните етапи рентгеновата картина наподобява остеомиелит. В по-късните етапи, туморът стимулира периостална реакция, която формира тънки слоеве костна тъкан, придаваща на тумора вид на люспи на луковица. В напреднали случаи на рентгенова снимка туморът има ветрилообразен вид.

Лечението на сарком на Юинг на долна челюст (мандибула) включва лъчетерапия (телегаматерапия) и оперативно отстраняване на тумора. След лъчетерапията се препоръчва продължително прилагане на цитостатично лечение

Прогнозата е лошa, в повечето случаи летален изход настъпва в рамките на няколко години след поставяне на диагнозата.

Други методи с голяма диагностична стойност при изледване на костните тумори са КТ (компютърна томография), ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), биопсия на тумора и хистологично изследване на биопсираният тъканен материал.

3.5/5 8 оценки

Коментари към Долна челюст (мандибула) МКБ C41.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Долна челюст (мандибула) МКБ C41.1
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 08:33
    Коментирайте "Долна челюст (мандибула) МКБ C41.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 695 дни, 6 часа и 8 мин.

ФРАКТУРА НА ДОЛНА ЧЕЛЮСТ след операция от остеомиелит

преди 1572 дни, 11 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 20 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 11 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 11 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 11 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КОМФОРТЕКС ПЛЮС капсули * 50 ЕКОФАРМ

МУЛТИКОЛАГЕН V капс. * 30 ВИТА ГОЛД

ИМУНОБОР КИДС сироп саше 5мл * 20

СЕРАВЕ К-Т ИЗМИВ.ГЕЛ ПЯНА 236мл+ГЕЛ КР.ЛИЦЕ 52мл 620686

СЕРАВЕ К-Т ИЗМИВ.ГЕЛ ПЯНА 236мл+КР.ЛИЦЕ SPF50 52мл 620600

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival