Последваща помощ с възстановителна хирургия, неуточнена МКБ Z42.9
В днешно време пластичната хирургия е все по-широко разпространена и достъпна. Тя намира приложение при различни състояния, изискващи корекция. Тя има два основни дяла:
- реконструктивна
- естетична хирургия
Обикновено тези два дяла са взаимно свързани и не могат ясно да се разграничат един от друг. Реконструктивната хирургия е специализиран клон на хирургията, който се занимава с оперативното лечение на вродени и придобити дефекти по повърхността на тялото. Естетичната хирургия има за цел да пресъздаде желания вид от пациента, като операциите не са жизнено необходими. Най-честите пластични операции са липосукция, аугментация на гърди, блефаропластика, абдоминопластика, ринопластика, ритидектомия (лифтинг на лицето).
Рубриката последваща помощ с възстановителна хирургия, неуточнена, включва корекции на различни аномалии и увреждания, нарушаващи функцията и естетичния вид на засегнатата част от тялото.
Методите за корекция във възстановителната хирургия варират:
- кожна трансплантация
- присаждане на подкожна мастна тъкан (липофилинг)
- присаждане на фасции, мускули, фасции, хрущяли, части или цял орган
- присаждане на окосмен участък кожа
Начинът на извършване на всяка една реконструкция зависи от вида и обема на липсващите тъкани. Благодарение на възстановителната хирургия лесно могат да се отстранят различни естетични несъвършенства и функционални нарушения.
Последваща помощ с възстановителна хирургия, неуточнена се налага при изгаряния. Те могат да се получат във всяка една част на тялото, като тези в гениталната област са най-редки. В зависимост от степента лечението е различно. За изгаряне от първа степен се счита това, при което кожата е еритемна (зачервена) и леко болезнена. Лечението е консервативно и включва прилагане на студени компреси. Изгаряния от втора (мехури, изпълнени с течно съдържимо) и трета степен (некротична тъкан) се лекуват по различен начин. Задължително трябва да се потърси лекарска помощ.
Понякога след тежки и дълбоки изгаряния се налага да бъде трансплантиран участък кожа. Използва се донорно място, от което се взима, като това най-често е областта на седалището и бедрата. По-леките изгаряния се лекуват консервативно.
Интервенциите могат да бъдат извършени върху всяка една част на тялото. Ако операцията е по повод счупена кост, областта трябва да се обездвижи. Поставя се гипс или шина, а ако е извършена по повод на друга травма на меките тъкани, се поставя превръзка, марля. По предписание на лекаря се приемат лекарства срещу болката.
По време на някои видове операции, като например такива засягащи торса, се поставят дренажи. Те имат за цел да изведат излишното количество течности извън тялото и се отстраняват след около 5-10 дни. Местата, на които са направени разрезите не трябва да се мокрят поне 2 седмици или поне докато раните не зараснат.
Нормално е да се появят синини, подуване и зачервяване. Местата трябва да се наблюдават, за да не се развие инфекция, която да забави заздравителния процес и да доведе до други усложнения. Ако се появи инфекция се предписват антибиотици.
След каквато и да е процедура се налага да се избягват тежки физически натоварвания. В зависимост от тежестта на операцията възвръщането към ежедневните дейности като вървене, шофиране, работа е различно. След някои по-прости процедури пациента може да се върне на работа на следващия ден, докато други отнемат няколко седмици докато той може да извършва ежедневните си дейности.
Библиография
https://www.wellnesskliniek.com/en/breasts/breast-augmentation/aftercare-breast-augmentation
https://www.verywellhealth.com/most-popular-plastic-surgeries-3157239
https://www.drugs.com/cg/blepharoplasty-aftercare-instructions.html
Коментари към Последваща помощ с възстановителна хирургия, неуточнена МКБ Z42.9