Последваща помощ с възстановителна хирургия на гръдна жлеза МКБ Z42.1
Най-често срещаното злокачествено заболяване при жените е ракът на млечната жлеза. То представлява втората по честота причина за смърт при женския пол след белодробния рак.
Последваща помощ с възстановителна хирургия на гръдна жлеза се налага често след извършването на мастектомия по повод карцином на млечната жлеза. Други индикации за реконструктивна мамопластика са вродени малформации, като синдром на Поланд, деформации след операции по повод възпалителни заболявания и доброкачествени образувания на млечната жлеза.
С помощта на възстановителната хирургия лесно могат да се коригират физическите несъвършенства в резултат на различни оперативни интервенции.
С реконструкция на гърдата се цели да се създаде гърда, която да изглежда възможно най-естествена и да наподобява по форма, размер и позиция на другата гърда с помощта на импланти или трансфер на мазнини. Въпреки това, дори и при най-добрия резултат, ще има разлики между двете гърди.
Възстановителна хирургия може да се направи след отстраняване на част или на цялата гърда (мастектомия). Реконструкция може да се извърши веднага след мастектомията, докато пациента е все още под анестезия или да се отложи с месеци или години. Ако се прецени, че възстановяването на гърдата трябва да се отложи във времето, най-вероятно пациента има придружаващи заболявания, увеличаващи риска от поява на усложнения по време на операцията.
Понякога след мастектомия се налага лъчетерапия, която усложнява процедурата по реконструкция на гърдата. Тя може да увеличи риска от образуване на цикатриси (съединителна тъкан) около импланта. Състоянието е известно като капсулна контрактура и прави гърдата по-твърда, намалява нейния размер и евентуално може да промени формата си. Поради това, ако се налага лъчетерапия, се съветва реконструкцията да се забави с до 12 месеца.
Реконструкцията на гърдата често включва няколко операции, за да се създаде най-добър резултат. След извършена мастектомия се прекарват около 3 дни в болницата, ако тя се съчетае с реконструкция се налага по-дълъг престой в болничното заведение.
Реконструираните гърди обикновено нямат зърно, но може да се създаде с операция и татуиране. Друг начин е използването на протезни прикрепващи се зърна. Реконструкцията по никакъв начин няма да увеличи шанса за повторна поява на рак на гърдата.
Преди последваща помощ с възстановителна хирургия на гръдна жлеза пациента трябва да е наясно със следното:
- Новата гърда е с намалена чувствителност
- Промяната в теглото повлиява естествената гърда, но не и реконструираната, което води до различна форма и размер
- Необходими са няколко посещения в болницата и по-нататъчни операции за постигане на най-добър козметичен резултат
- Съществува риск от усложнения и това може да забави по-нататъшното лечение
- Реконструираната гърда няма да изглежда същата като гърдата, която е премахната, често се случва да е с по-различен размер и форма. Разлики не се забелязват, когато пациента е с дрехи
- На местата, където са направени разрезите се появяват белези, които избледняват с времето
- Естествената гърда ще се промени с течение на времето и ще загуби еластичността си с напредване на възрастта. Реконструираните гърди (особено тези, при които са използвани импланти) няма да се променят по същия начин. С течение на времето разликите между естествената и реконструирана гърда може да станат по-очевидни и да се наложи по-нататъшна операция за възстановяване на симетрията
- След операцията трябва да се избягва вдигането на тежки предмети и тежък физически труд
- Ако е извършена реконструкция само на едната гърда, се налагат профилактични прегледи, скрининг и мамография редовно на другата гърда
След операцията е необходимо да се носи специален безформен сутиен, с който равномерно се разпределя натиска върху гръдната жлеза. Той се носи до 6 седмици след операцията. Ако са поставени капковидни (анатомични) импланти не се препоръчва спане по корем, защото имплантите могат да се разместят, за разлика от кръглите.
Шевовете се премахват след около 2 седмици. Раните трябва да не се мокрят поне 3 седмици, едва след това пациента може да си взима душ. Нормално е да има болка. Тя се усеща в целият гръден кош, но се предписват болкоуспокояващи, появяват се синини и по-рядко хематоми (колекции кръв). Няколко дни след операцията е възможно пациентът да вдигне температура, това е нормално стига тя да не продължи дълго време. Ако високата температура продължи се налага консултация с лекар.
Библиография
https://www.breastcancer.org/treatment/surgery/mastectomy/expectations
https://www.breastcancercare.org.uk/information-support/facing-breast-cancer/going-through-breast-cancer-treatment/surgery/breast
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-reconstruction-implants/about/pac-20384934
https://www.wellnesskliniek.com/en/breasts/breast-augmentation/aftercare-breast-augmentation
Коментари към Последваща помощ с възстановителна хирургия на гръдна жлеза МКБ Z42.1