Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Болести на млечните жлези Възпалителни болести на млечната жлеза

Възпалителни болести на млечната жлеза МКБ N61

от 11 ное 2011г., обновено на 08 дек 2022г.
Възпалителни болести на млечната жлеза МКБ N61 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Коментари

Възпалителните болести на млечната жлеза са сравнително често срещани.

Към тях принадлежат:

  • Абсцес на млечната жлеза
  • Карбункул на млечната жлеза.
  • Мастит.

Към възпалителните болести на млечната жлеза принадлежи абсцес.

Абсцесът представлява ограничен възпалителен процес, който се характеризира с натрупване на гнойна колекция в новообразувана празнина, ограничена с капсула.

Абсцес на млечната жлеза е рядко срещано усложнение, което се наблюдава едва при около 3% от майките, които развиват мастит

Абсцеса на млечната жлеза най-често се развива след мастит, но понякога възникването на такъв може да се наблюдава ако имунната система на жената е потисната от налично тежко хронично заболяване.

Клиничната картина на заболяването е характерна.

Кожата на гърдата е подута, силно зачервено, като червенината е съсредоточена в този участък на кожата, където се намира абсцеса.

Палпацията е силно болезнена, наблюдава се флуктуация.
Общото състояние е увредено, наблюдават се отпадналост, дискомфорт, висока температура.

Абсцесите могат да бъдат единични или множествени и могат да бъдат с различна големина.

За диагнозата основно значение имат анамнезата, клиничната картина, образните и лабораторни изследвания.

Лечението е предимно хирургично. При абсцеси с малка големина може да се извърши пунктиране.

При големи абсцеси се извършва инцизия, лаваж и дренаж. Прилагат се широкоспектърни антибиотици.

Към възпалителните болести на млечната жлеза принадлежи карбункул.

Карбункулът представлява тежко протичащо гнойно-некротично възпаление при което се засягат едновременно няколко космени фоликула с техните мастни жлези и околни тъкани в общ инфилтрат.

Най-честите причинители са S. aureus, стрептококи, коли-бактерии, протеус, ентерокок.

Рискови фактори за развитие на карбункул на млечната жлеза са лоша хигиена при кърмене, отслабена имунна система, анемия, захарен диабет и др.

Карбункулът на млечната жлеза клинично се представя с оформяне на гладък, болезнен, с кулообразна форма, зачервен, оточен инфилтрат на кожата на гърдата, който отделя гноен ексудат, подобно на "пчелна пита, възможно е също така да се оформи дълбока язва с гнойно дъно, която бавно се изпълва с гранулации.

Диагнозата карбункул се поставя предимно клинично и микробиологично - чрез вземане на гноен материал.

Лечението на карбункула се провежда със системни антибиотици. Локалното лечение се провежда чрез приложение на антисептични разтвори и антибиотици. Може да се прилагат и имуностимулираща терапия, антистафилококова плазма, физиотерапия, както и симптоматични средства.

Към възпалителните болести на млечната жлеза принадлежи мастит.

Гнойният мастит е гнойно възпаление на млечните жлези, дължащо се на различни причинители, най-често бактерии.

Най-често гнойният мастит се среща при жени в после-родовия („пуерперален мастит") и в лактационния („лактационен мастит") период. В повечето от случаите той се появява във втората седмица от раждането.

По-често се засяга дясната гърда, а по-рядко двете.

При мъжете това заболяване се наблюдава изключително рядко. В около 80% от случаите причинител на заболяването е златистият стафилокок. За възникването на процеса благоприятстват различни фактори.

Непосредствено след раждането женският организъм е податлив към инфекции, родилките, понесли кръвозагуба, нерядко са в състояние на анемия и хипопротеинемия.

Инфекцията може да възникне ендогенно и екзогенно. Много по-честа е екзогенната. Като входна врата служат рагади на мамилата, екскориации, екземи на мамилата, малки ранички, възникнали при кърменето, и др

Проникването на екзогенната инфекция може да се осъществи по различни пътища:

  • Лимфогенен (най-честият);
  • Каналикуларен - чрез млечните канали;
  • Хематогенен (рядко).

В патогенезата на заболяването играят роля закритите травми на гърдата (изстискването на млякото) и преди всичко млечният застой.

Острият възпалителен процес започва с набиране на серозен ексудат в междуклетъчните пространства и левкоцитна инфилтрация. В този стадий процесът е още обратим. При прогресиране той преминава във флегмонозно възпаление с последващо тъканно стопяване и абсцедиране. Възникналите абсцеси са различни по големина, локализация и брой. Некротичните тъканни участъци се демаркират като секвестри. В гнойния процес участвуват и млечните пътища.

При съдови тромбози или при путридна и анаеробна инфекция възниква гангренозен мастит. Според локализацията се различават повърхностни (премамарни, субареоларни), интрамамарни (паренхимни и интерстициални) и ретромамарни абсцеси. Повърхностните проявяват тенденция за пробив навън, дълбоките могат да проникнат към рехавата ретромамиларна клетъчна тъкан и след гнойно стопяване на пекторалната фасция да се придвижат към плеврата.

Гнойният мастит обикновено се придружава от регионарен лимфаденит.

Клинична картина при мастит е специфична. Заболяването започва 2-4 седмици след раждането с разтрисане, повишаване на температурата, болки в гърдата и обикновено вече налична локална находка. Местно процесът се манифестира по-ярко или по-слабо в съот¬ветствие с характера на възпалението, локализацията и размерите на абсцеса. Флегмонът се характеризира с плътен дифузен инфилтрат, а абсцесът, ако е повърхностен или голям - с флуктуация. Гърдата е уголемена, деформирана, кожата е зачервена. Често са налице лимфангит и регионарен лимфаденит. Възпалителният инфилтрат е палпаторно болезнен. При големи ретромамарни абсцеси гърдата е подвижна спрямо гръдната стена. Тя „плува" върху гной. Нерядко може да се установи входната врата на инфекцията.

Към усложненията се отнасят лимфангит, лимфаденит, артрит на интерфалангеалните стави, който бива упорит, и много рядко метастатичен ендокардит и миокардит

Диагнозата не е трудна. Не е леко отграничаването на млечния застой от началния мастит, още повече че той често предшества мастита. Пробната пункция с дебела игла е необходим диагностичен метод при мастита. Пунктатът трябва да се изследва бактериологично и цитологично.

След прекаран остър мастит могат да останат трайни изменения като ретенционни кисти, хроничен фиброзен мастит, ограничени ръбци и др.

Лечението е специфично. Във фазата на ранния инфилтрат лечението е консервативно и включва следните средства:

  • Антибиотици
  • Имобилизация
  • Изпразване на болната гърда чрез изпомпване.

За антибиотичното лечение са подходящи пеницилиназостабилните бактерицидно действуващи антибиотици, цефалоснорините и др.

Бактериостатично действуващите широкоспектърни антибиотици и тетрациклините минават на втори план.

При стрептококовите мастити, които имат характерен вид, е показано лечение с големи дози пеницилин, в комбинация с полусинтетични пеницилини.

За профилактиката и лечението голямо значение има предотвратяването на задръжката на мляко. В това отношение се налага изпразване на гърдата чрез изпомпване. Механично изцеждане чрез изстискване и масиране на гърдата е нежелателно и рисковано с оглед поява на пирогенни реакции, разпространение на инфекцията и сепсис. От здравата гърда кърменето може да продължи. Млякото и от двете гърди трябва да се подложи на бактериологично изследване. Днес по-често се при¬стъпва към прекъсване на кърменето и спиране на лактацията. Това се постига с компресивна превръзка и приложение на стероиди. Навреме започнатата консервативна терапия (в първите 36 часа) обикновено е ефикасна и води бързо до обратно развитие на инфилтрата.

С възникването на симптоми на абсцедиране антибиотиците стават безпред¬метни. Необходимо е оперативно лечение. Ограничени малки абсцеси могат да се овладеят и с пункционна евакуация на гнойта с последваща инстилация на антибиотичен разтвор. При тотални гангрени на гърдата се налага нейното отстраняване.

4.0/5 4 оценки

Симптоми и признаци при Възпалителни болести на млечната жлеза МКБ N61

  • Гадене
  • Повишена телесна температура
  • Втрисане
  • Неразположение
  • Грипоподобни симптоми
  • Висока температура
Всички

Лечение на Възпалителни болести на млечната жлеза МКБ N61

  • Аналгетици
  • Антибиотици
  • Дренаж на абсцес
  • Облекчаване на болката
  • Пеницилин

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

БРИОНИА 9 СН
5.39лв.

БРИОНИА 9 СН

БРИОНИА 15 СН
5.39лв.

БРИОНИА 15 СН

БРИОНИА 30 СН
5.39лв.

БРИОНИА 30 СН

Коментари към Възпалителни болести на млечната жлеза МКБ N61

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възпалителни болести на млечната жлеза МКБ N61
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:20
    Коментирайте "Възпалителни болести на млечната жлеза МКБ N61"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 21 часа и 3 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 2 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 25 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 36 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival