Необходимост от други профилактични мерки МКБ Z29
Медицинските мероприятия, насочени за профилактика на инфекциозните заболявания, се наричат противоепидемични. Те представляват съвкупност от препоръки, осигуряващи предпазване от инфекциозна болест сред населението, снижение на заболяемостта на цялото население и елиминация и ликвидация на отделни заболявания.
Противоепидемичните мероприятия се разделят на:
- профилактични мероприятия,
- мероприятия в епидемичното огнище.
Санитарно-хигиенните мероприятия, макар и широкомащабни, обхващащи големи територии, влизат в съвкупността на противоепидемичните мероприятия, когато са насочени за профилактика на инфекциозни заболявания. Тяхната специфичност се състои във възможността да прекъснат различните пътища, по които се разпространяват инфекциите.
Профилактичните мерки са важен раздел в медицината. Санитарно хигиенните мероприятия, насочени за профилактика на инфекциозни болести, влизат в съвкупността на противоепидемичните мероприятия. Основното при тях е да се определи механизма и пътищата на предаване на заразата, които се явяват обекти на приложение в хигиенните мероприятия. Има се за цел преди всичко да се създадат условия, които да не позволяват възникване на епидемии.
Целта е предпазване на хората от заболяване, включително и инфекциозни болести. Тези профилактични мероприятия се провеждат независимо дали има или няма инфекциозно заболяване в дадената среда и колектив. Също така трябва да бъде създаден режим на хигиена, който да не позволи развитие на епидемичен процес при евентуално появило се отделно заразно заболяване.
Урбанизацията, разнообразието от инфекциозни причинители, промяната с колетивния имунитет, резистентността към някои антибиотици налага необходимостта от други профилактични мерки:
1. Водоснабдяване - предпазва от възникване на чревни инфекции като холера, шигелоза, тиф и други чрез повлияване на механизма на тяхното предаване. Важна част от водоснабдяването е обезвреждане на каналните води от населени места, болници, предприятия, перални, бани. За това се строят специални пречиствателни обеззаразителни станции, съобразени със съвременните екологични изисквания. Например поливане на зеленчуци и плодове с такива води може да причини епидемия от чревни инфекции. Рискът от предаване на лептоспирози по воден път е значителен.
2. Обезвреждане на твърдите отпадъци - отпадъците служат за биотопи на мухи и други насекоми, за съхранение и развитие на яйцата и развъждане на гризачи.
3. Благоустройство на населените места - Изграждане на водопроводи, канализационна мрежа, бани, перални, хигиенични жилища, зелени площи.
4. Санитарно - хигиенни мерки в областта на храненето - Ефективността на тези мероприятия се състои в правилно преработване, транспортиране, съхранение и реализация на хранителните продукти и има за цел на допускане на разпространение на инфекциозни заболявания чрез храната.
5. Училищна хигиена - Предпазва от инфекциозни заболявания в училищната среда особено на дихателни и хранителни инфекции.
6. Здравна култура - Създава здравни навици и умения за неразпространяване на инфекциите.
Други профилактични мероприятия са:
- Етиотропна профилактика,
- специфична имунопрофилактика,
- граничен контрол.
Коментари към Необходимост от други профилактични мерки МКБ Z29