Профилактична мярка, неуточнена МКБ Z29.9
Особено опасните инфекции (ООИ) - чума, холера, петнист и възвратен тиф - многократно са поразявали населението в много краища по света. За определяне на мерки за борба с ООИ и превенция на всички страни по света се провеждат многократно международни конференции. Така всяка държава определя свои правила за ограничаване разпространението на инфекции в нея.
У нас постановление на Министерството на здравеопазването от 1974 година утвърждава правилник за санитарна охрана на НР България. От тогава действа Наредба за медико-санитарната охрана на НРБ от карантинни и други опасни и заразни заболявания. Претърпява частично изменение през 1989 година. Тази Наредба определя основните мерки за предпазване на страната от внасяне и епидемиологично разпространение на карантинните заболявания чума, холера, жълта треска, както и на паразитните заболявания като малария.
Министърът на здравеопазването може да разпореди мерките при необходимост, предвидени в Наредбата, да бъдат и временно прилагани и по отношение на други инфекциозни заболявания като антракс, бруцелоза, сап, бяс и други.
Мерките са задължителни за държавни органи, стопански и обществени организации, български и чуждестранни граждани.
Медико-санитарните мерки се провеждат от Републиканската противоепидемична служба, граничните медицински пропусквателни пунктове и медицинските карантинни станции при Министерството на транспорта, лечебно-профилактично и хигиенно-епидемиологични заведения в областните градове.
За предпазване на страната от карантинни мерки и други особено опасни заболявания могат да се прилагат за определен период някои административни и медико-санитарни мерки:
1. Административни мерки:
- затваряне на отделни участъци от държавните граници,
- затваряне на пристанища, летища за международен и въздушен трафик,
- забрана на лица и транспортни средства да влизат в страната или да напускат територията й или заразни огнища в нея,
- забрана на внос и износ на колети или стоки,
- обявяване на заразени огнища и въвеждане на карантина в отделни домове, населени места, райони и области в страната, където са открити болни от карантинни заболявания.
2. Медико-социални мерки:
- ваксинация и реваксинация на лица, пътуващи извън страната,
- медико-санитарен преглед на транспортните средства, които извършват международно пътуване,
- медицински преглед на лица, съмнителни за карантинно заболяване,
- изолация или медицински преглед на лица, които идват от заразени зони или на лица, напуснали населени места под карантина,
- изолиране на болни или съмнително болни от карантинно заболяване,
- карантинизиране в изолатор или поставяне под наблюдение на лица, контактни с болни от карантинно заболяване или други източници на инфекции,
- имунопрофилактика и медикаментозна профилактика по епидемично показание на отделни лица, колективи или по-големи групи хора,
- дезинфекция, дезинсекция и дератизация на транспортни средства и други обекти,
- наблюдаване на здравното състояние на населението и разпространението на видовете състав и заразността на гризачите и членестоногите, преносители на карантинни и други опасни заразни заболявания.
На този етап се обръща особено внимание на охраната на република България от внос на холера, жълта треска и малария.
За недопускане на внос на холера. Извършва се имунизация по желание на пътника, медицинско наблюдение, изследване на вирусоносителство, а при нужда изолация и изследване. Положителни при изследване на вибрионите се изолират в инфекциозно отделение. Чуждите граждани подлежат на медицински прегледи, медицинско наблюдение и при нужда микробиологично изследване.
За недопускане внос на заболявания от жълта треска. Извършва се ваксинопрофилактика. За недопускане на внос на малария. Провежда се медикаментозна профилактика с противомаларийни препарати (артрохин) и издаване на сертификат. Български граждани, които се връщат от страни, в които има малария и са фебрилни се изследват за малария.
Всички здравни органи и заведения са длъжни да съобщят незабавно на съществуващите органи на местната власт в случаи на:
1. Откриване на болен или съмнително болен от чума, холера, жълта треска, както и откриване на заболявания от петнист тиф, възвратен тиф и малария,
2. Смърт, причинена от карантинно заболяване,
3. Масова смърт сред гризачите,
4. Откриване на чумна зараза при гризачи и членестоноги,
5. Откриване на холерни вибриони в открити водоеми, акватеритории на пристанища, реки или хранителни стоки.
Здравните органи и заведения са длъжни да извършат целенасочена здравнопросветна дейност по профилактиката на карантинните и другите опасни инфекции, съгласно указанията на Министерството на здравеопазването.
Коментари към Профилактична мярка, неуточнена МКБ Z29.9