Отравяне и въздействие на други газове и парообразни вещества, с неопределени намерения МКБ Y17
› Отравяне със сълзотворен газ
› Отравяне с райски газ (диазотен оксид)
Въведение
Статията "Отравяне и въздействие на други газове и парообразни вещества, с неопределени намерения" разглежда токсичните ефекти на:
Отравяне с въглероден окис
Въглеродният окис е безцветен, без вкус и мирис газ, който е по-лек от въздуха. Той е токсичен за хората и животните, когато се среща в по-високи концентрации, въпреки че се произвежда в нормалната животинска обмяна на веществата в малки количества и се смята, че има някои нормални биологични функции.
Въглеродният окис се състои от един въглероден атом и един кислороден атом, свързани с тройна връзка. Той е резултат на частично окисление на въглерод-съдържащи съединения, образува се, когато няма достатъчно кислород за производството на въглероден двуокис (например при горене, при работа на двигател с вътрешно горене и т.н.).
Отделя се като страничен продукт в промишлеността (например при топене на желязо), среща се като битова газ и газ, отделян от двигател на моторно превозно средство. Естествени източници на въглероден окис са например вулкани, горски пожари и други форми на горене.
Интоксикацията с въглероден окис е най-често срещаното смъртоносно отравяне с газ. Попадайки в организма, въглеродният окис се свързва с хемоглобина, образувайки карбоксихемоглобин, като по този начин заема мястото на кислорода в молекулата на хемоглобина и възпрепятства транспорта му до тъканите, вследствие на което причинява хипоксия. Ако половината от количеството на хемоглобина се превърне в карбоксихемоглобин, това води до гърчове, кома и летален изход.
Въглеродният окис се свързва и с миоглобина, в резултат на което предизвиква намален сърдечен дебит и хипотония, която може да доведе до исхемия на мозъка.
Рискови фактори
Излагането на въглероден окис може да бъде особено опасно за:
- Неродени бебета - кръвните клетки на плода поемат въглероден окис по-лесно от кръвните клетки на възрастните. Това прави неродените бебета по-податливи на увреждане от отравяне с въглероден окис.
- Деца - малките деца имат по-висока дихателна честота от възрастните, което може да ги направи по-податливи на отравяне с въглероден окис.
- Хора в напреднала възраст - по-възрастните хора, които са преживели отравяне с въглероден оксид, може да са по-склонни да развият мозъчно увреждане.
- Хора с хронично заболяване - лица с анамнеза за анемия, сърдечно заболяване и проблеми с дишането също са по-склонни към интоксикация от излагане на въглероден окис.
- Хора, при които отравянето с въглероден окис води до безсъзнание - загубата на съзнание показва по-тежка експозиция.
Симптоми на остро отравяне с въглероден окис
Симптомите на леко остро отравяне с въглероден окис в резултат на отравяне и въздействие на други газове и парообразни вещества, с неопределени намерения, включват:
- замаяност
- объркване
- главоболие
- дезориентация
- зрителни нарушения
- виене на свят
- гадене
- повръщане
- умора
- чувство на слабост
Големи експозиции могат да доведат до значителна токсичност на централната нервна система и сърдечносъдовата система.
Неврологичните симптоми на тежко отравяне се проявяват с:
- делириум
- халюцинации
- виене на свят
- нестабилна походка
- объркване
- гърчове
- депресия на централната нервна система
- загуба на съзнание
- спиране на дишането
- смърт
Тежките сърдечносъдови интоксикационни признаци се характеризират с:
- ускорен сърдечен пулс
- ниско кръвно налягане
- аритмия
- миокардна исхемия
- предсърдно мъждене
Други симптоми на тежко отравяне са:
- пневмония
- белодробен оток
- висока кръвна захар
- лактатна ацидоза
- мускулна некроза
- остра бъбречна недостатъчност
- кожни лезии
- зрителни нарушения
- слухови проблеми
Интоксикацията с въглероден оксид може да има тежки последици за плода на бременна жена.
След остро отравяне често се наблюдават дълготрайни последствия. Възможно е да възникнат тежки неврологични прояви със забавена поява. Проблемите могат да включват:
- затруднения с високо интелектуални функции
- загуба на краткосрочната памет
- деменция
- амнезия
- психоза
- раздразнителност
- странна походка
- нарушения в говора
- паркинсонов синдром
- корова слепота
- депресия
Симптоми на хронично отравяне с въглероден окис
Хроничното излагане на сравнително ниски нива на въглероден оксид може да доведе до:
- постоянно главоболие
- замаяност
- депресия
- объркване
- загуба на паметта
- гадене
- повръщане
Не е известно дали ниско ниво на хронична експозиция може да предизвика необратими неврологични увреждания. Хроничното излагане може да влоши сърдечносъдови симптоми при някои хора и да увеличи риска от развитие на атеросклероза. Дългосрочните експозиции на въглероден окис представляват най-висок риск за лица с коронарна болест на сърцето и за бременни жени.
Лечение
Първоначалното лечение на отравяне с въглероден окис е незабавно отстраняване на лицето от експозицията, без да се застрашават други хора. Тези, които са в безсъзнание, може да изискват кардиопулмонална ресусцитация на място.
Прилагането на кислород чрез маска скъсява полуживота на въглеродния окис от 320 минути, при дишане на нормален въздух, до само 80 минути. Кислородът ускорява дисоциацията на въглеродния окис от карбоксихемоглобина, като по този начин го превръща обратно в хемоглобин. Поради възможните тежки последици за бебето, бременните жени се лекуват с кислород за по-продължителни периоди от време, отколкото небременните.
В много случаи се препоръчва хипербарна кислородна терапия. Тази терапия включва дишане на чист кислород в камера, в която въздушното налягане е около два до три пъти по-високо от нормалното. Това ускорява заместването на въглеродния окис с кислород в кръвта. Хипербарната кислородна терапия може да се използва в случаи на тежко отравяне с въглероден окис. Помага за защита на сърдечната и мозъчната тъкан, които са особено уязвими на увреждане от отравяне с въглероден окис. Хипербарната кислородна терапия може да се препоръча и на бременни жени, тъй като неродените бебета са по-податливи на увреждане от отравяне с въглероден окис.
Може да се наложи допълнително лечение на други усложнения като гърчове, хипотония, сърдечни аномалии, белодробен оток и ацидоза. Забавеното развитие на нервно-психичното увреждане е едно от най-сериозните усложнения на отравянето с въглероден окис. Често се налага обстойно проследяване и поддържащо лечение при забавено неврологично увреждане. Често е трудно да се прецени прогнозата след отравяне, особено при хора, които имат симптоми на сърдечен арест, кома, метаболитна ацидоза или имат високи нива на карбоксихемоглобин. Според проучване приблизително 30% от хората с тежко отравяне с въглероден окис ще имат фатален изход.
Отравяне със сълзотворен газ
Сълзотворният газ е химическо оръжие, което стимулира нервите на роговицата в очите, като предизвиква сълзи, болка, и дори слепота. Използва се основно от органите на реда с цел контрол на бунтове, протести, за въдворяване на ред.
Ефектите от сълзотворния газ обикновено са временни. Облекчение от повечето симптоми се появява в рамките на няколко часа след експозицията.
Симптоми
Симптоматиката на интоксикацията със сълзотворен газ включва:
- парене и болка на очите, носа, устата и кожата
- прекомерно сълзене
- замъглено зрение
- хрема
- слюноотделяне
- изложената на сълзотворен газ кожа може да получи обрив или химически изгаряния
- кашлица
- затруднено дишане и чувство на задушаване
- дезориентация и объркване, които могат да доведат до паника и силен гняв
Отравяне с азотни окиси
Азотните окиси представляват газове - химични съединения на азота с кислород. Азотният диоксид е кафяв на цвят газ, който се произвежда предимно като страничен продукт на високо температурно изгаряне.
Азотният диоксид интоксикира основно белия дроб. Преобразува се в азотен окис, азотна и азотиста киселина в дисталните дихателни пътища, където упражнява преки токсични ефекти. Азотният диоксид променя макрофагите и имунната функция, което води до нарушена устойчивост към инфекции.
Метхемоглобинемия може да бъдат причинена с вдишването на азотен диоксид, тъй като азотният окис се абсорбира през белите дробове и се свързва с хемоглобина. Азотният окис има афинитет към хемоглобина, който е няколко хиляди пъти по-голям от този на въглеродния окис.
Симптоми на интоксикация с азотни окиси
При остра експозиция на азотен диоксид симптомите може да варират от лека кашлица и дразнене на лигавицата на дихателните пътища до летален изход. Първоначалната липса на значително изявени симптоми не изключва последващото развитие на сериозно заболяване като животозастрашаващ респираторен дистрес.
Със закъснение в рамките на 2-48 часа пациентите, изложени на азотен диоксид, може да развият: диспнея, кашлица, болки в гърдите, клинични прояви на некардиогенен белодробен оток. В рамките на 2-6 седмици след първоначалната експозиция може да се развие бронхиолит, проявяващ се с треска, кашлица и задух.
Белодробните симптоми са най-честата проява на токсичност вследствие на азотен диоксид:
- кашлица
- диспнея
- стягане в гърдите
- хрипове
- болки в гърдите
- намалени аускултаторни тонове
- стридор
Другите интоксикационни симптоми включват:
- загуба на съзнание
- безпокойство
- възбуда
- объркване
- дразнене на лигавиците, включително и на очите
- инфекция на конюнктивата
- слабост
- умора
- гадене
- болки в корема
Възможни симптоми със забавена поява са:
Отравяне с райски газ (диазотен оксид)
Диазотният оксид, известен още като райски газ, представлява безцветно вещество без мирис. Намира приложение в денталната медицина и хирургията поради своя аналгетичен и анестетичен ефект.
При вдишване газът забавя реакцията на тялото. Това води до усещане за спокойствие, еуфория. Райският газ може да се използва за лечение на болка. Действа и като лек седатив. Поради това понякога се използва преди стоматологични процедури за насърчаване на релаксацията и намаляване на тревожността. Ефектът е краткотраен.
Въпреки че газът е безопасен при правилно дозиране и се използва с медицински цели, съществува риск от предозиране. Това може да се случи поради дългосрочно излагане или от вдишване на твърде голямо количество газ.
Симптоми на интоксикация с райски газ
Предозирането на райски газ (диазотен оксид) може да се прояви с:
- дразнене на носа, очите и гърлото
- хрипове, кашлица или затруднено дишане
- еуфория
- сънливост
- объркване
- психоза или халюцинации
- главоболие
- виене на свят
- затруднено дишане / стягане в гърдите
- асфиксия
- левкопения
- гадене
- аритмия / ускорен сърдечен ритъм
- гърчове или значително потискане на дишането, което може да бъде фатално
- синкави устни и пръсти на ръцете и краката
- промени в кръвното налягане
- безсъзнание
Може също да се появи повишаване на кръвното налягане. Това може да повиши риска от инсулт или инфаркт.
Мозъчно увреждане също е възможно, когато човек получи голяма доза диазотен оксид без достатъчно кислород. Ако не се лекува, предозирането може да причини кома или смърт. Смъртта може да настъпи при индивиди, които претърпяват значително мозъчно увреждане в резултат на липсата на кислород в мозъка, ако вдишват много концентрирани количества диазотен оксид и не вдишват достатъчно количество кислород.
Важно е да се отбележи, че ефектите от предозиране изискват количество, многократно по-голямо от това, което пациентът би получил в кабинета на зъболекаря.
Странични ефекти от употребата на райски газ - видео
Отравяне със серен двуокис
Серният двуокис е токсичен газ с остра, дразнеща миризма и се определя като един от най-разпространените замърсители на въздуха.
Симптоми
При остра интоксикация със серен диоксид в резултат на отравяне и въздействие на други газове и парообразни вещества, с неопределени намерения, симптомите включват:
- дразнене на гърлото и носа
- хрема
- кашлица
- болки в гърдите
- затруднено дишане
- сълзотечение
- конюнктивит
- гадене и повръщане
- болки в корема
- цианоза
- рефлекторен спазъм или оток на ларинкса
- белодробен оток
- бронхоспазъм
Хроничното отравяне със серен диоксид може да доведе до промяна на обонянието, хроничен бронхит, ниска устойчивост към дихателни инфекции.
Прочетете още информация:
» Случайно отравяне и въздействие на други газове и парообразни вещества мкб X47
» Умишлено самоотравяне и въздействие на други газове и парообразни вещества мкб X67
» Токсично въздействие на въглеокиси мкб T58
Заглавно изображение: DMTrott, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carbon-monoxide/symptoms-causes/syc-20370642
https://www.cdc.gov/co/faqs.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_monoxide_poisoning
https://www.healthline.com/health/nitrous-oxide-side-effects
https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=391§ionid=42069930
https://adf.org.au/insights/nitrous-no-laughing-matter/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325910
Коментари към Отравяне и въздействие на други газове и парообразни вещества, с неопределени намерения МКБ Y17