Контакт с отровни морски животни и растения МКБ X26
Контакт с отровни морски животни и растения може да се случи например с: коралови полипи; медузи; нематоцисти; морски анемонии, краставици и таралежи.
Коралите са мешести морски животни, които съществуват като полипи. Повечето видове живеят в колонии. Някои от коралите отделят калциев карбонат за изграждането на външен "скелет", при което се образуват кораловите рифтове. Повечето корали са зависими от слънчевата светлина и се намират на дълбочина, по-плитка от 60 метра.
Хранят се предимно с морски животни. Колониалните корали се хранят с планктон, докато едрите корали като например актинии се хранят с раци, мекотели, риба и други по-едри морски животни. Благодарение на копривните си клетки ги ловят и парализират.
Опарванията от пипалата на някои актинии предизвикват на кожата на пострадалия човек обрив и сърбеж поради отделения от тях отровен секрет. В някои случаи се появява оток, абсцес и гангрена. Състоянието е придружено с треска, главоболие, висока температура, силна отпадналост.
Конската актиния, което се среща в Черно море, предизвиква само леко парене.
Медузите са безгръбначни мешести животни, обитаващи основно солените води. Тялото им има форма на диск, по ръба на който са заловени пипалата. Медузата се придвижва чрез свиване и отпускане на тялото си. При медузите липсва мозък, но чрез нервната си система улавят външни дразнения като разни миризми и светлина. Храната им включва зоопланктон и малки риби.
Медузите отделят отрова, която дразни кожата. Особено опасна е кубовидната медуза - отровата й поразява кръвта и нервната система.
Друга опасна медуза е "медузата-жило" или т.нар. морска оса. Тя се придвижва много бързо и е почти невидима. Медузата-жило е най-отровното морско животно. Във всяко от пипалата й, които са около 60 на брой, има токсин, който може да предизвика смърт на 60 души.
Леталният изход настъпва за 5 минути. Отровата попада в кръвообращението на човека и води до силни болки, аритмия, задушаване и спиране на сърцето.
Белодробната медуза е обитател на Черно море. Копривните клетки на пипалата й отделят парлива течност, която при допир с кожата причинява парене и възпаление, а ако попадне в очите или в устата може да предизвика сериозни увреждания.
Убождането от отровния морски таралеж предизвиква силна болка и обездвижване.
Силно отровен е морският мрамориран конусовиден охлюв. Една капка от отровата му може да предизвика смърт на 20 души. Ефектът от ужилването е мигновен и причинява парализа, подуване, изтръпване.
Съществуват дребни видове октоподи, които отделят отровно вещество. Ухапването на синьопръстенния октопод предизвиква парализа, задушаване и смърт.
Някои видове риби са снабдени с отровни жлези по кожата си. Морската котка се разполага на дъното и при настъпването й в крака на човека се забива разположеният на опашката й отровен шип.
Рибата морски дракон е най-отровната риба, намираща се в Черно море, Средиземно море, източната част на Атлантическия океан, Северно море и европейските крайбрежни зони. Предимно е с кафяво оцветяване и има отровни шипове с невротоксини на първата си гребна перка и хрилете.
През деня се заравя в пясъка и дебне плячката си. Морският дракон може да оцелее продължително време (час) извън водата и отровата може да бъде активна в продължение на часове в мъртви риби.
Отравянията се случват често на курортисти и професионални рибари, които газейки в пясъчни кални крайбрежни води или плувайки, в резултат на случаен контакт или заплаха за рибата получават ужилване. Ужилванията от морски дракон могат да проникнат дори през подметката на обувки.
Болката от ужилването е мигновена и паренето и изтръпването могат да се разпространят по целия крак или ръка, където е прободната рана. Болката достига пиков връх след около 30 минути, като след 24 часа изчезва, но може да персистира и в продължение на много дни. При мястото около прободната рана може да се наблюдава зачервяване, охлузване и затопляне с продължение на 6-12 часа, както и оток в засегнатия крайник в продължение на една седмица.
Инфекциите при контакт с отровни морски животни и растения, осъществил се с морски дракон, са чести поради дълбочината на раната и замърсяване от пясъчната или мътна вода. Описани са и случаи на гангрена поради инфекцията.
Общите по-леки симптоми включват: силна болка, сърбеж, оток, зачервяване, изтръпване, мравучкане, гадене, повръщане, изпотяване, ставни болки, главоболие, коремни спазми, замаяност, повишено уриниране, тремор.
Генерализираните по-тежки симптоми се проявяват с: гърчове, припадък (синкоп), слабост, ниско кръвно налягане, сърдечна аритмия, затруднено дишане, дегенерация на тъканите, гангрена, безсъзнание. В някои случаи е възможно да възникне трайно увреждане на нерв. Въпреки и рядко, може да настъпи смърт от усложнения или от отровата или алергия към невротоксина.
Още информация може да прочетете:
»Токсичен ефект от контакт с риба мкб T63.5
»Токсичен ефект от контакт с други морски животни мкб T63.6
Заглавно иображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Контакт с отровни морски животни и растения МКБ X26
- Болка
- Замъглено зрение
- Изтръпване
- Скованост и нарушена кожна чувствителност
- Симптоми, свързани с усещане за парене
- Неясна реч
Коментари към Контакт с отровни морски животни и растения МКБ X26