Счупване на лопатката МКБ S42.1
На лопатката се падат 1% от всички счупвания на костите. Причината за тази рядка повреда се обяснява с особената топография на лопатката и с анатомията на костта тя е плоска, подвижна, разположена всред дебел пласт от мускули.
Счупване на лопатката включва:
- Акромиален израстък;
- Акромион;
- Лопатката (тяло, ямка, шийка);
- Раменен издатък.
Етиология и патогенеза счупване на лопатката
Най-честата причина за счупването е директната травма. Когато травмата действа върху мишницата или действието и се предава по оста на отведена ръка е индиректен механизъм на получаване на фрактура на скапулата.
Счупванията на лопатката са:
- Счупване на тялото на лопатката - получава се при директни травми: удар върху плешката, падане върху твърд предмет, като при тежки травми счупването може да се придружава от счупване на ребра, като разместването на фрагментите при счупване на тялото са незначителни;
- Счупване на ставната ямка - установяват се при травми, действащи по надлъжната ос на раменната кост. Обикновено се стига до раздробяване на ставната повърхност или се отчупва част от ръба на ямката;
- Счупвания на шийката;
- Счупвания на израстъците - настъпват в резултат на директна травма;
Клиника на счупване на лопатката
- При счупване на тялото на лопатката - болният съобщава за директна травма с последваща силна болка в областта на костта.
Влияе се от движенията на ръката, шия и гръбначен стълб. Ръката виси до тялото. Активните и пасивните движения в раменната става са ограничени и болезнени. Опипването на лопатката е болезнено, както и кихането, кашлянето и дълбокото дишане. Могат да се установят и костни крепитации. При оглед се установява подутина, дължаща се на образувалия се кръвоизлив. Кожата е синкаво оцветена и понякога със следи от директна травма.
- При счупване на ямката симптомите са от страна на раменната става: наличие на хемартроза с подуване, с нарушена функция, активни движения невъзможни, а пасивните са възможни, но са силно болезнени и тяхното изпитване не е желателно. Натискът по надлъжната ос на раменната кост предизвиква поява на болка. Този вид счупвания са особено неблагоприятни, тъй като нарушаването на ставния хрущял води до лоша функция, а понякога и до обездвижване.
- При счупвания на шийката на лопатката рамото загубва закръглената си форма и придобива правоъгълно очертание. Мишницата се отклонява навън и образува ъгъл с тялото. Ръката изглежда по-дълга. Главичката на раменната кост не се опипва на нормалното и място и е изместена надолу и напред. Опипването в областта на лопатката и мишницата е силно болезнено. Могат да се доловят и костни крепитации. Привеждането на отведената мишница към гръдната стена се постига лесно.
- При счупване на израстъците на лопатката се установяват болка, подутина, костни крепитации, невъзможност за установяване на активни движения поради наличие на силна болка.
Лечение на счупване на лопатката
Фрактурите на тялото на скапулата обикновено са без значителни размествания. Когато няма разместване на откъсите, крайникът се имобилизира за един месец с мека превръзка или прибрана към гръдния кош мишница и свита под 90 градуса лакътна става.
При разместени счупвания на шийката на лопатката се предприема наместване под обща упойка или местна упойка с 10-20% лидокаин. Имобилизацията се извършва с гръдно ръкавен гипс или ръка свита в лакътната става на 90 градуса, отвеждане на около 80 градуса. След 2-3 ден се разрешават движения на китките и пръстите на ръката. На 15 ден се изрязва горната половина на гипса до лакътя и предмишницата се освобождава. Пристъпва се към активни движения в лакътната става. Около 30 ден се отваря капак до рамото и започва активно раздвижване на раменната става.
Гръдно ръкавният гипс се отстранява, след като се стигне до безболезнено повдигане на мишницата. След 2-я месец болния е в състояние да извършва лека физическа работа.
Симптоми и признаци при Счупване на лопатката МКБ S42.1
- Синина
- Слабост на цялата ръка
- Болка в рамото
- Усещане за скованост на ръката
- Слабост на рамото
- Парестезии на ръката
Коментари към Счупване на лопатката МКБ S42.1