Други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,ХХ МКБ Q98.3
Наличието на една X и една Y хромозома е характерно за мъжки кариотип. Нормалният мъжки кариотип е 46,XY. Ако бъдат унаследени две X хромозоми се развива женски фенотип с кариотип 46,ХХ. Изменението на нормалните кариотипове при мъжа и жената се определят като хромозомни заболявания. Мъж с кариотип 46,ХХ от рубриката "други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,XX" е хромозомно заболяване при мъже, което се характеризира с наличие на мъжки фенотип, но с женски кариотип. Мъжки фенотип с кариотип 46,ХХ е известно още като:
- Синдром на ХХ мъже
- De la Chapelle синдром
Исторически сведения разкриват, че за първи път синдромът е представен през 1972 година от финландския лекар Albert de la Chapelle. В изследователските си години, доктор Albert de la Chapelle установил интересен феномен — група мъже с женски кариотип .
Синдром на ХХ мъже от групата на други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,XX се определя като рядко хромозомно заболяване. Популационната му честота е 1:20 000. Заболяването няма наследствена етиология.
Установените случаи на други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,XX са спорадични (случайни). Предполага се, че се дължи на генетични мутации по време на ранното ембрионално развитие.
Подобна генетична мутация се предизвиква от тератогенните фактори по време на бременността, които могат да бъдат:
- Радиационно лъчение
- Алкохолен прием
- Лекарства с тератогенен ефект
- Тютюнопушене
- Инфекциозни заболявания
- Захарен диабет от страна на майката и много други
Генетични проучвания разкриват, че De la Chapelle синдром. се дължи на нарушения генетичната рекомбинация по време на половото размножаване. Нормално наследствен процес се характеризира с кръстосване на хромозомни участъци, при което се обменя генетичен материал и се създават специфичните различия на индивидите. Но при установеният от Albert de la Chapelle синдром, кръстосването настъпва при X и Y хромозоми.
Върху X хромозомата се локализират генетични участъци, имащи водеща роля при половото диференциране на мъжки фенотип.
Около 90% от други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,XX се установява SRY генетичен регион, локализиран в дисталната част на късото рамо на Х хромозомата. Генът продуцира белтъци (тестис детерминиращ фактор), участващи в мъжкото половото диференциране. Продукцията на гена започва между 6 и 8 ембрионална седмица.
Под влиянието на тази продукция се развиват Sertoli клетки, които произвеждат антимюлеров хормон. Този хормон инхибира женската анатомична диференциация, вследствие, на което се развива мъжки фенотип. В диференцирането на мъжки фенотип значима роля имат и гените SOX9, WT1, DMRT1.
De la Chapelle синдром от групата на други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,XX клинично се презентира с:
- Хипогонадизъм
- Безплодие
- Гинекомастия
- Намалено либидо
- Окосмяване от женски тип
За диагностицирането на заболяването е необходимо да се определи кариотипа, който се реализира чрез генетични изследвания. Прилага се изследване на тестостерон и на другите хормонални нива. Количествен и качествен анализ на спермата се прави чрез спермограма. Чрез FISH анализът се локализират генетичните участъци върху хромозомата.
Ако в семейството има генетични аномалии, се препоръчва пренатална диагностика, целяща откриването на други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,XX.
Лечебното поведение при De la Chapelle синдром е индивидуализирано спрямо тежестта на заболяването и клиничната изява
Коментари към Други варианти на мъжки фенотип при кариотип 46,ХХ МКБ Q98.3