Други вродени аномалии на ноктите МКБ Q84.6
В тази рубрика на други вродени аномалии на ноктите се включват следните заболявания — орлови нокти, койлонихия и аномалия на ноктите БДУ.
Орлови нокти или още onychogryphosis е вродено състояние, характеризиращо се със задебеляване и уплътняване на ноктите на горните и долните крайници до такава степен, че те придобиват вид на рога на овен.
Етиологията не е изяснена напълно. Счита се, че се предава автозомно — рецесивно.
Клиничната картина при вродената онихогрифоза се характеризира с екстремно задебеляване и удължаване на ноктите на ръцете и краката и това затруднява тяхното рязане и поддържане. При вроденото унаследяване най — характерно е засягането на петия пръст(малкия пръст), като ноктите стават кафяви или жълтеникави. Липсата на други симптоми е причина да не се търси консултация с дерматолог.
Диференциална диагноза се прави с onychaxis.
Лечението е хирургично. Състои се от цялостно премахване на нокътя с поставяне на локална анестезия. При хронично протичане хирурзите премахват нокътния матрикс с фенол и въглероден диоксид чрез лазер. Процедурата е известна под наименованието matriexectomia totalis и означава перманентно отстраняване на засегнатия нокът.
Прогнозата е благоприятна при навременно започнато лечение, иначе се появяват различни инфламаторни процеси, болка.
Още информация може да прочетете тук:
Вродена койлонихия (гр. koilos- кух, onyx - нокът) е деформация на ноктите, характеризираща се с централно хлътване. Често се среща в комбинация с други заболявания като например желязодефицитна анемия.
Етиологията не е изяснена напълно. Счита се, че се предава по автозомно - рецесивен път.
Клиничната картина се състои от абнормно задебеляване на ноктите (най-често на ръцете), които губят своя конвекситет, стават плоски или дори с вдлъбната форма. Понякога може да се наблюдава временна койлонихия при новороденото. Този факт се обяснява в това, че при тях нокътните пластинки са още тънки и затова се деформират по-лесно. Среща се в съчетание с други болести – анемия, заболявания на щитовидната жлеза.
Има 2 стадия - ранен и късен. От начало нокътната пластинка е плоска, с не голяма вдлъбнатина в центъра. Ако не се предприеме лечение, то koilonychia прогресира. В късния стадий се засягат върховете на ноктите и се засягат тъканите, разположени под ноктите– хиперкератоза.
Диагностиката се поставя на базата на събраната анамнеза, воден тест(накапва се капка вода върху нокътната плочка и ако тя не се разлее значи тестът е положителен), кръвна картина (намалени количества на желязото и хемоглобина).
Лечението на койлонихията се състои в поставяне на превръзки с етиленпропиленгликол, приемане на витамини и минерални комплекси(калций, селен, цинк). Да се избягват дразнещи химически и травмиращи фактори.
Прогнозата е благоприятна при своевременно започнато лечение.
Симптоми и признаци при Други вродени аномалии на ноктите МКБ Q84.6
- Ментална ретардация
- Косопад
- Липсващи зъби
- Симптоми, свързани с промяна на ноктите
- Тънка кожа
- Симптоми при бременност
Коментари към Други вродени аномалии на ноктите МКБ Q84.6