Вродена деформация на гръбначния стълб МКБ Q67.5
Вродените аномалии на гръбначния стълб са много чести и разнообразни.
Наброяват се към 120 вида различни аномалии, без да се включват комбинациите и вариантите между тях. Това голямо разнообразие се дължи на сложното анатомично устройство и особеностите на ембриогенезата му.
Във всеки стадий на ембрионалното развитие - мезенхимен или мембранозен, хрущялен или костен, може да се наруши нормалното оформяне на елементите на гръбначния стълб.
Под вродена деформация на гръбначния стълб се разбира т.нар. вродена сколиоза.
При вродената сколиоза се наблюдава се наличие на прешлени, които са с неправилна форма. Обикновено аномалията се случва рано в развитието, през първите шест седмици от ембрионалното развитие. Често това е период, в който майката все още може да не знае, че е бременна. Вродената сколиоза не се характеризира с генетично предразположение. Въпреки че обикновено вродената сколиоза се открива още в бебешка и ранна детска възраст, при някои деца аномалията може да се забележи по време на юношеските години.
Вродената сколиоза се дължи на аномалии в развитието на гръбначния стълб като клиновидни прешлени и блокове.
Освен гръбначния стълб промените засягат и гръдния кош, както и органите в него.
Основният симптом, който е и силно забележим, е страничното изкривяване на гръбначния стълб. Изкривяването е дъгообразно с една, две или повече кривини. В гръдния отдел промените в прешлените водят до промени в гръдния кош и ребрата. Появява се гибус - ребрена гърбица.
Симптоми и признаци при Вродена деформация на гръбначния стълб МКБ Q67.5
- Нисък ръст
- Анормално извиване на гръбначния стълб
- Малка черепна кухина
- Дистрофии на гръбначния стълб
- Хипоплазия на фибулата
- Много къси пръсти
Коментари към Вродена деформация на гръбначния стълб МКБ Q67.5