Атрезия на хранопровода без фистула МКБ Q39.0
Около 5-8% от пациентите имат атрезия на хранопровода без фистула към трахеята. Поради голямото разстояние между горния и долния сегмент, хирургическа корекция на деформацията обикновено не може да бъде извършена през първите дни от живота.
По време на интраутеринния живот, пациентите имат полихидрамнион и диагнозата може да се подозира при интраутеринен ултразвук - отсъства стомашно мехурче. През неонаталния период, новородените обикновено се проявяват с прекомерно лигавене и лодковиден корем. Радиологичните находки, патогномонични за атрезия на хранопровода без фистула включват дилатиран горен сегмент и липса на въздух под диафрагмата.
Предварителното лечение на атрезия на хранопровода без фистула се състои в продължително теглене на горния сегмент и гастростома за хранене. След това пациента се проследява радиографски до момента, в който се установи възможност за възстановяване целостта на хранопровода, обикновено на възраст 2-3 месеца. Ако разстоянието между горния и долния сегмент на хранопровода е по-малко от две прешленни тела, дефектът може да бъде възстановен посредством първична анастомоза без напрежение. Ако след 3 месеца разстоянието все още е голямо, континуитета на хранопровода може да бъде възстановен посредством трансплантант от стомаха или дебелото черво.
Друга техника за лечение на атрезия на хранопровода без фистула е шийна езофагостомия с теглене на дисталния край. Горният хранопровод се разтяга постепенно чрез периодично преместване на езофагостомията надолу по предната стена на гръдния кош, докато стане възможно извършването на първична анастомоза.
Коментари към Атрезия на хранопровода без фистула МКБ Q39.0