Други вродени вирусни инфекции МКБ P35.8

Причинителите на вродените инфекции могат да бъдат различни. Към рубриката други вродени вирусни инфекции спадат вродена варицелна инфекция, синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН).
Рискът за инфектиране на плода с варицела по време на бременността е нисък - около 0,06%, тъй като повечето жени имат изграден имунитет срещу вируса.
При виремия на бременната в 8-20 гестационна седмица се наблюдава тератогенен ефект:
- микроцефалия (по-малка обиколка на главата);
- хипоплазия на крайниците (недоразвити крайници);
- микрофталмия (по-малки очни ябълки);
- атрофия на мозъчната кора;
Доказва се чрез изследване на IgM специфични антитела. При контакт на бременната през първия и третия триместър профилактично се прилага варицела-зостер имуноглобулин.
При заразяване на майката 2-3 седмици преди раждането - детето развива конгенитална варицела-зостер инфекция. Най-тежко протичане се наблюдава, ако детето се роди на 5-ия ден след появата на обрива на майката. Тогава смъртността е най-висока.
Диагнозата на вродената варицела се поставя по характерния обрив, чрез култивиране на вируса. На намазка от везикулите се виждат характерни гигантски многоядрени клетки с включения.
Профилактиката се провежда с варицела-зостер имуноглобулин на новородени, чийто майки са зaболели 5 дни преди или до 48 часа след раждането.
Рубриката други вродени вирусни инфекции включва синдрома на вродената придобита недостатъчност (СПИН). Причинителят на СПИН е човешкият имуннодефицитен вирус (ХИВ), който принадлежи към групата на ретровирусите.
Вроденият СПИН е пример за бавно притичаща инфекция. Детето, чиято майка е серопозитивна, може да се роди с различни увреждания или може да е здраво и болестта да се прояви по късно.
Предаването на вируса става от майката на плода по време на бременността - трансплацентарно или по време на родилния акт. Рисковите фактори за инфектиране могат да се обособят в две групи:
- от страна на плода - недоносеност, ниско тегло, многоплодна бременност (близнаци, тризнаци и т.н.);
- от страна на майката - инфекция на майката с висока температура, инфектиране на органите на родилния път.
Клиничната картина на вродената ХИВ-инфекция се характеризира с няколко клинични симптома, обединени в две групи:
- големи симптоми - изоставане в теглото, чести и продължителни диарии по един месец, висока температура в продължение на един месец;
- малки симптоми - увеличени лимфни възли, увеличен черен дроб и далак, нетипични за здраво дете инфекции, чести рецидивиращи инфекции, кашлица, генерализиран дерматит. За СПИН при новороденото се мисли, когато са налице два големи и два малки симптома.
Диагнозата се поставя чрез редица изследвания. Серологичната диагностика включва специфичен антителен тест - ELISA, ако е позитивен - потвърждение с Western blot. Важни за диагнозата са също високите нива на IgM и IgG, промяна в съотношението Т4/Т8 и други.
Лечението на ХИВ-инфекцията, която принадлежи към другите вродени вирусни инфекции, се осъществява с Zidovudine. Много важна е профилактиката и лечението на опортюнистичните инфекции. Използват се също така различни препарати, повишаващи имунитета.
Коментари към Други вродени вирусни инфекции МКБ P35.8