Интерстициален емфизем и сродни състояния, възникващи в перинаталния период МКБ P25
Синдромите на екстраалвеоларна газова колекция (пневмоторакс, интерстициален емфизем, пневмомедиастинум) са състояния, при които се натрупва газ извън алвеолите. Спонтанно се срещат при 1-2% от новородените, а при тези на апаратна вентилация честотата достига до 5-15%.
Интерстициалният емфизем е състояние, при което се наблюдава излизане на въздух в перибронхиалните и периваскуларните пространства, които са широки и рехави поради оскъдния колаген. Това води до раздуване на белите дробове. Алвеоларният обем намалява и вентилацията се затруднява.
Към рубриката интерстициален емфизем и сродни състояния, възникващи в перинаталния период, спадат: пневмоторакс, пнемомедиастинум, пневмоперикард.
Пневмотораксът представлява патологично състояние, при което има навлизане на въздух в плевралното пространство. Това води до частично или тотално колабиране на белия дроб.
Пневмомедиастинумът се наблюдава при събиране на колекция от въздух между медиастиналната плевра и органите на средостението.
Пневмоперикардът е състояние, при което има натрупване на въздух в перикардната кухина. Той е сериозно състояние, което може да застраши живота на детето.
Повече информация за интерстициалния емфизем и сродните състояния, възникващи в перинаталния период, можете да прочетете на:
- Интерстициален емфизем, възникващ в перинаталния период мкб P25.0
- Пневмоторакс, възникващ в перинаталния период мкб P25.1
- Пневмомедиастинум, възникващ в перинаталния период мкб P25.2
- Пневмоперикард, възникващ в перинаталния период мкб P25.3
- Други състояния, свързани с интерстициален емфизем и възникващи в перинаталния период мкб P25.8
Такива синдроми на екстраалвеоларни газови колекции се развиват предимно при недоносени деца, които са с незрели бели дробове. Те имат дефект в порите на Кон и каналите на Ламберт, което се изразява в това, че по-лесно изтича въздух през бронхиалната или алвеоларната стена.
Клиничната картина на интерстициалния емфизем и сродните на него състояния зависи от големината и разположението на газовата колекция. Основните симптоми са типични за дихателната недостатъчност: задух, цианоза, ускорено повърхностно дишане, патологично дишане, тираж и други.
Натрупването на газова колекция в гръдния кош може да доведе до асиметрия и издуване на съответната гръдна половина с изглаждане на междуребрията. При по-малки въздушни колекции може да липсват симптоми. Интерстициалният емфизем клинично протича дискретно, но прогресивно се влошават показателите в кръвно-газовия профил.
Решаващa за диагнозата на такива състояния е рентгенографията. На нея се вижда: безструктурна зона, която граничи с колабиралия бял дроб, диафрагмалния купол е изместен надолу. Интерстициалният емфизем рентгенологично се среща в дифузна и кистична форма. Дифузната е по-характерна за новородени с екстремно ниско тегло. Кистичната форма е по-характерна за деца с по-висока гестационна възраст.
Лечението зависи от количеството на газовата колекция и клиничната симптоматика.
Малките газови колекции с недобре изявена клиника са с добра прогноза и не изискват активна терапевтична намеса. Прилага се 100% кислород. Това предизвиква по-бърза резорбция на газовата колекция, но не се препоръчва в неонаталния период особено за недоносени деца. Ако пневмотораксът е напрегнат е необходимо провеждане на незабавно лечение. При животозастрашаващи състояния се провежда спешна торакоцентеза и се освобождава газовата колекция. При недоносени деца с хиалинно-мембранна болест е необходимо провеждане на ежедневен рентгенологичен контрол.
Профилактиката на интерстициалния емфизем и сродните състояния, възникващи в перинаталния период, включва:
- поддържане на адекватни параметри на изкуствената вентилация, ако тя е налице;
- правилно провеждане на трахеобронхиален лаваж и ендотрахеална интубация;
- навременно поставяне на диагнозата и лечение на интерстициалния емфизем.
Видове Интерстициален емфизем и сродни състояния, възникващи в перинаталния период МКБ P25
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Бял дроб
- КП № 11 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО ПОД 1499 ГРАМА
- КП № 7 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО НАД 2500 ГРАМА, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 15.2 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С МНОГОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
- КП № 13 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ДИХАТЕЛНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 14 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ДИХАТЕЛНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 15.1 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ЕДНОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
- КП № 8 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО НАД 2500 ГРАМА, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
Коментари към Интерстициален емфизем и сродни състояния, възникващи в перинаталния период МКБ P25