Други родови травми МКБ P15
Под родова травма се разбира увреждания, които плодът получава по време на родовия акт. Честотата на родовия травматизъм е от 2 до 6 % от всички раждания.
Родовата травма се подразделя на две основни групи: биохимична и механична. При биохимичната нарушенията са метаболитни докато при втората се наблюдават структурни нарушения на тъкани и органи.
Най-често причините за родови травми са от страна на майката или на детето. От страна на майката причини могат да бъдат: възраст под 18 години, затлъстяване, хронични сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, ендокринни заболявания. От страна на плода рискови фактори за родови травми са: недоносеност, увреждане на пъпната връв, седалищно предлежание на плода. Също така при използването на различни инструменти при родоразрешаването (форцепс, вакуум-екстрактор) могат да се получат увреждания на бебето.
Към рубриката други родови травми се включват: увреждания на вътрешните органи на бебето, на лицето, подкожната мастна тъкан и други.
Клиничните прояви са в зависимост от увреждането. При наранявания на вътрешните органи се наблюдава: болка, подуване на корема, анемия, жълтеница и други. При увреждане на стерноклеидомастоидния мускул се опипва подутина в средната или долната част на шията. Подутината в началото е мека, а в последствие твърда, подвижна е и не е сраснала с кожата. Уврежданията по лицето са главно еритем, охлузвания, оток и други.
Повече информация за различните родови травми можете да прочетете при:
- Увреждане на черния дроб при родова травма мкб P15.0
- Увреждане на далака при родова травма мкб P15.1
- Увреждане на далака при родова травма мкб P15.1
- Родова травма на око мкб P15.3
- Родова травма на лицето мкб P15.4
- Увреждане на външните полови органи при родова травма мкб P15.5
- Некроза на подкожната мастна тъкан при родова травма мкб P15.6
- Други уточнени родови травми мкб P15.8
- Родова травма, неуточнена мкб P15.9
Диагнозата други родови травми се поставя чрез преглед на бебето след раждането. Уврежданията се установяват чрез редица изследвания: лабораторни, рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други.
Лечението зависи от тежестта на увреждането и неговата локализация.
Коментари към Други родови травми МКБ P15