Новородено с изключително високо тегло МКБ P08.0
В рубриката новородени с изключително високо тегло е включено състояние засягащо новороденото, при което теглото при раждането е над 4500 грама.
Етиологията на макрозомията включва най-често конституционална предразположеност за големи телесни размер - особено висок ръст на бащата. Сред причините се изтъква и предишна бременност с новородено с високо тегло, като вероятността и следващото дете да е с по-големи размери е голяма. Състоянието се свързва и с определена расова и етническа предразположеност. Като други причини за голямо тегло е затлъстяване на майката, прекомерно наддаване по време на бременността, нездравословен хранителен режим с прием на големи количества въглехидрати, нарушен въглехидратен толеранс, прием на някои медикаменти.
Клиниката на новородени с изключително високо тегло се характеризира с основен симптом високо тегло при раждането - над 4500 грама. Пренатално се установява прекомерно наддаване на тегло у бременната, бременността може да има усложнения като масивни отоци по крайниците, токсикози на бременността. В последните седмици на бременността бременната съобщава за болезнени движения на плода. Детето обикновено се ражда в термин (предварително определения срок на бременността). При нормално – вагинално раждане, то протича с усложнения както за плода така и за родилката. Налице е пелвио-фетална диспропорция, често неправилно или атипично предлежание на плода, което налага състоянието да бъде диагностицирано рано и раждането да се осъществи чрез цезарово сечение поради възможния травматизъм за майката и за плода, пролонгиране на раждането дори "заклещване" на плода с невъзможност да се извади от родовия канал.
Новороденото е с голямо тегло - над 4500 грама, ръст над 53 см, голяма обиколка глава, повишено ниво на подкожна мастна тъкан, може да има висцеромегалия - уголемени вътрешни органи - кардио-, хепато-, спленомегалия
От клинико-лабораторните изследвания най-често се забелязва синдром на хипервискозитет – повишен брой еритроцити и хематокрит, епизоди на хипогликемия и хипокалциемия, ранна неонаталната жълтеница.
Основни клинични проблеми на високото тегло у новороденото са свързани с:
- перинаталния травматизъм;
- неонатални инфекции, метаболитните отклонения;
- съпътстващи вродени аномалии;
- проспективен риск от повишена заболеваемост.
С високото тегло при раждането напоследък се свързва риск от когнитивни затруднения, развитието на социално значими заболявания като хипертония, затлъстяване, захарен диабет, а има данни и за повишен онкогенен риск у родилките.
Диференциална диагноза се прави с преносено новородено, неонатален синдром при майка с гестационен диабет, неонатален синдром при майка, болна от диабет, някои вродени аномалии и синдроми и други.
Диагнозата на новородено с изключително високо тегло следва да се постави рано - необходимо е ежемесечен преглед на бременната от акушер-гинеколог с определяне термина - по формулата на Негеле, палпаторно определяне височината на фундус утери, определяне обиколката на корема на бременната и външна пелвиметрия - за установяване основните параметри на таза, ултразвуковото изследване дава най-точни, но въпреки това несигурни данни. Освен акушерско изследване при бременната трябва да се следи и наддаването на тегло с определяне на индекса на телесна маса - боди мас индекс (BMI), кръвно-захарното ниво за ранно диагностициране на нарушенията във въглехидратния толеранс.
Лечението се състои предимно в ранно захранване на новороденото с майчина кърма, изкуствените млека не се препоръчват, тъй като често те допълнително водят до прекомерно увеличаване на теглото на новороденото, ограничаване на въглехидратните храни, ако тенденцията за високо тегло продължи в кърмаческия период
Профилактиката на макрозомията се състои в контрол на ендокринните нарушения у бременната, ранна диагноза на състоянието у плода, ограничаване на затлъстяването у бременните чрез спазване на подходяща диета и двигателен режим. Според насоките дадени от Института по медицина (IOM) препоръките за наддаване на тегло по време на бременност са:
- при жени с нормален БМИ (BMI) - наддаването на тегло по време на бременността да е с 11.2-15.9 кг;
- при жени с висок БМИ (BMI) (затлъстяване I степен) наддаването на тегло да е до 6,8 -11,2 кг;
- при жени с висок БМИ (BMI) и затлъстяване над II степен наддаването на тегло по време на бременност да е до 6.8 кг.
Коментари към Новородено с изключително високо тегло МКБ P08.0